Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια προσθήκης στέγης - απαιτούμενες μελέτες


Recommended Posts

mkara, πέρα από αυτά που λέει ο Βασίλης, εμένα μου ζητήσανε και τοπογραφικό με νέες προδιαγραφές. Άστα να πάνε...!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 137
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νεες προδιαγραφες τοπογραφικου  κ δδ σε καθε περιπτωση ,αρχ/κα ολης της οικοδομης (δεν ειχα αλλα κτισματα εντος οικοπεδου) ,χρονικο προγραμματισμο ,σαυ φαυ,τεχνικες κ αιτιολογικες εκθεσεις ,εβαλα  μεσα στον φακελο κ ενα Α3 με σχεδιο κ διαστασεις κ φορτια ++ του τυπικου ζευκτου 

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Νεες προδιαγραφες τοπογραφικου  κ δδ σε καθε περιπτωση ,αρχ/κα ολης της οικοδομης (δεν ειχα αλλα κτισματα εντος οικοπεδου) ,χρονικο προγραμματισμο ,σαυ φαυ,τεχνικες κ αιτιολογικες εκθεσεις ,εβαλα  μεσα στον φακελο κ ενα Α3 με σχεδιο κ διαστασεις κ φορτια ++ του τυπικου ζευκτου 

απο στατικα δλδ μονο οτι ειχε το Α3;

Link to comment
Share on other sites

απο στατικα δλδ μονο οτι ειχε το Α3;

Nαι ...Να πω οτι   σε ανυποπτο χρονο   σε κουβεντα που ειχαμε  ,μου ειχε πει οτι δεν χρειαζονται στατικα για τυπικο ζευκτο με  ανοιγμα εως 7,5μ  ανα πλευρα

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλαμε για προσθηκη στεγης σε πλακα απο ΩΣ, προφανως απαιτειται ελεγχος στατικης επαρκειας εφοσον τα φορτια της στεγης ειναι μεγαλυτερα απο τα μονιμα της αρχικης μελετης.

Αν ημουνα ελεγκτης θα ζηταγα και στατικη επιλυση της στεγης.

 

 

 

μου ειχε πει οτι δεν χρειαζονται στατικα για τυπικο ζευκτο με ανοιγμα εως 7,5μ ανα πλευρα
 

 

 Αυτο παλι τι ειναι?

Μηπως να διαφυλαξουμε καποια στιγμη το αντικειμενο μας ως ΠΜ?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, έχω περίπτωση προσθήκης στέγης (επικαθήμενης) εντός οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων.Το κτίσμα αποτελέιται απο δύο άδειες μία του 1977 και μία προσθήκης καθ επέκταση του 1994. Το ερώτημά μου είναι το εξής: Η ΟΑ (του 1977 και του 1994) εκδόθηκε κανονικά με πλάτους δρόμου 4μ ,το 2005 όμως με απόφαση της περιφέρειας ορίστηκε ελάχιστο πλάτους δρόμου 6μ , εγώ τώρα μπορώ να εκδόσω άδεια  που έχω ιμκρότερο πλάτος δρόμου?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θέλω να κάνω προσθήκη στέγης σε υφιστάμενη κατοικία. Μου ζητήθηκε εκτός των άλλων και διάγραμμα δόμησης. Τους υπολογισμούς που θα κάνω πραγματοποιούμενα στοιχεία δόμησης (συντελεστής δόμησης, κάλυψη, συντελεστής όγκου κτλ.) με

1) ποιους όρους δόμησης θα κάνω με τους σημερινούς ή με τους όρους δόμησης που ίσχυαν όταν βγήκε η άδεια (1968); 

2) τι γίνεται αν οι σημερινοί όροι δόμησης είναι μικρότεροι; 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα, θα παω να κάνω αυτοψία σε ενα διόροφο κτίριο κατοικίας, ολοκληρωμένο πριν το 1956, γιατί θέλει να κάνει αίτηση άδειας για προσθήκη στέγης. 

Θα ζητήσω και αεροφωτογραφία του 11.1955 για να έχω βεβαίωση παλαιότητας, και αν δεν έχει γίνει έκει κάτι μεταγενέστερα λογικά δίνω βεβαίωση νομιμότητας. 

Μετά για να κάνω προσθήκη στέγης πρέπει να πάω με κανονική άδεια δόμησης? 

Επιδή έχω βεβαίωση ότι ο φάκελος της πολεοδομίας έχει χαθεί λόγω πολτοποίησης, θα πρέπει να κάνω πλήρη αποτύπωση της ιδιοκτησίας, τομές, όψεις, κτλ? Θα ζητηθεί και κάποια στατική μελέτη? 

δυστυχως δεν έχω ξαναβγάλει άδεια δόμησης και δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για τις λεπτομέρειες του φακέλου θα συνεννοηθείς για πιο σίγουρα, με την τοπική ΥΔΟΜ. Πάντως αποτύπωση θα γίνει για να φτιάξεις το τοπογραφικό και  το διάγραμμα δόμησης . ΘΑ ζητηθεί μάλλον και στατική επάρκεια του υφισταμένου και στατική μελέτη της νέας στέγης.

Ολα αυτά όμως είναι καλό να τα επιβεβαιώσεις πρώτα,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.