Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
KLEIO

Άδεια προσθήκης στέγης - απαιτούμενες μελέτες

Recommended Posts

Θέλω να βγάλω άδεια κεραμοσκεπής με ξύλινο σκελετό σε πλάκα 3μ * 6,5μ , σε τακτοποιημένο ακινητο με 4178, εκτός σχεδίου. Τι γίνεται με τα στατικά; Στην πολεοδομία μου είπαν πως μεχρι 7,50μ. άνοιγμα δεν χρειάζεται στατική επάρκεια.  Σε διευκρινιστική ερώτησή μου δεν πήρα σαφή απάντηση αν όντως δεν χρειάζεται. Μου είπαν ότι ίσχυε κάτι τέτοιο στις παλιές άδειες μικρής κλίμακας. Τώρα τι ισχύει? Καμιά ιδέα?

στατική επάρκεια υπάρχοντος δεν χρειαζεται σου ειπαν. τα στατικά κανονικά!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θέλω να βγάλω άδεια κεραμοσκεπής με ξύλινο σκελετό σε πλάκα 3μ * 6,5μ , σε τακτοποιημένο ακινητο με 4178, εκτός σχεδίου. Τι γίνεται με τα στατικά; Στην πολεοδομία μου είπαν πως μεχρι 7,50μ. άνοιγμα δεν χρειάζεται στατική επάρκεια.  Σε διευκρινιστική ερώτησή μου δεν πήρα σαφή απάντηση αν όντως δεν χρειάζεται. Μου είπαν ότι ίσχυε κάτι τέτοιο στις παλιές άδειες μικρής κλίμακας. Τώρα τι ισχύει? Καμιά ιδέα?

το τακτοποιημενο με 4178 σε ποια κατηγ ειναι?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αθηνά Θεοδώρου:

Προ ΝΟΚ από όσο θυμάμαι δεν ζητούσαν διαδοκίδωση στέγης, όταν αυτή πατούσε πάνω σε πλάκα Ο.Σ. Μόνο στις αυτοφερόμενες ζητούσαν στατικά.

 

Δες αν υπάγεσαι στην παρ. 5 του άρθρου 25 ν. 4178/13

5. Στις περιπτώσεις αυθαιρέτων κατασκευών, οι οποίες 
έχουν περαιώσει τη διαδικασία με βάση τις διατάξεις 
των νόμων 3775/2009 (Α΄ 122), 3843/2010 (Α΄ 62), καθώς 
και όσες έχουν ενταχθεί στις ρυθμίσεις του ν. 4014/ 
2011 (Α΄ 209) και του παρόντος νόμου και έχει περαιωθεί 
η σχετική διαδικασία ή έχει εξοφληθεί ποσοστό 30% 
του συνολικού ποσού προστίμου, κατά τις διατάξεις 
του παρόντος, επιτρέπεται, κατά παρέκκλιση από κάθε 
ισχύουσα διάταξη: α) η εκτέλεση εργασιών αποπερά−
τωσης, β) η εκτέλεση εργασιών επισκευής, οι οποίες 
αποβλέπουν στην υγιεινή, την αισθητική βελτίωση−απο−
κατάσταση, τη συνήθη συντήρησή τους και προσαρμο−
γής κατά το εδάφιο δ΄, της παραγράφου 2 του άρθρου 
13, γ) κατεδάφισης, δ) κατασκευής στέγης ή φύτευσης 
δώματος ε) ενίσχυσης, στ) εργασίες που προβλέπονται 
στις παραγράφου 2 και 3 του άρθρου 4 του ν. 4067/2012, 
ως αντικαθίστανται με τις διατάξεις του άρθρου 48 του 
παρόντος νόμου. Η εκτέλεση των παραπάνω εργασιών 
γίνεται ύστερα από έγκριση που δίνεται από την αρ−
μόδια Υπηρεσία Δόμησης, εφόσον οι εργασίες για τις 
οποίες ζητείται η εκτέλεση δεν επαυξάνουν το κτίσμα 
σε όγκο, εκτός των περιπτώσεων: α) κατασκευής ανελ−
κυστήρα ατόμων με αναπηρία (ΑμεΑ) της παρ. 2 του 
άρθρου 27 του ν. 4067/2012 (Α΄ 79),  β) κατασκευής υπο−
χρεωτικής στέγης, σύμφωνα με τους ειδικούς όρους και 
περιορισμούς δόμησης που ισχύουν στην περιοχή του 
ακινήτου και 
Edited by Pavlos33

Share this post


Link to post
Share on other sites

εχω παρομοιο θεμα με αδεια του 1997 για 2οροφο με στεγη.

Η στεγη δεν εγινε ποτε και θελει να την κανει τωρα.

Επιπλεον εχει  τακτοποιηση με τον 3843 τμημα πιλοτης που εκλεισε.

Στην πολεοδομια μου ειπαν οτι δε μπορει να βγαλει νεα αδεια γιατι το υφισταμενο δεν νομιμοποιειται.

Κοιταζω το 25,5 γ αν μπορει να με καλυψει. Τι εννοει 'συμφωνα με ισχυουσα αδεια'? Η αδεια να ειναι σε ισχυ ή να μην εχει ανακληθει?

Δεν ειναι υποχρεωτικη η στεγη στην περιοχη.

Edited by Largy

Share this post


Link to post
Share on other sites
 γ) κατασκευής στέγης, σύμφωνα με ισχύ−

ουσα άδεια οικοδομής και μόνο εφόσον δεν υφίσταται 

υπέρβαση καθ’ ύψος ή υφίσταται υπέρβαση καθ’ ύψος 

που δεν υπερβαίνει σε ποσοστό το 10% του προβλεπο−

μένου στην άδεια

 

Ισχύουσα θα μπορούσε να είναι και η άδεια η οποία ουδέποτε έχει ανακληθεί. Η διατύπωση αφήνει περιθώρια ερμηνείας. Προσωπική γνώμη εκφράζοντας θεωρώ ότι η έγκριση αποπεράτωσης όπως διατυπώνεται στην ανωτέρω παράγραφο δεν προσκρούσει σε κάποια αντίθετη διάταξη και δεν είναι η ίδια περίπτωση σαν μια εκ νέου προσθήκη για την οποία βάσει του ΄ΝΟΚ απαιτείται νομίμως υφιστάμενο κτίριο.

Για κάνε μια δεύτερη προσπάθεια με το νόμο ανά χείρας να δεις τι θα σου πουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

το εκανα ηδη, μετα το μνμα ξαναπηγα πολεοδομια να βρω εναν υπαλληλο που ελειπε το πρωι και η γνωμη του μετραει.

Δυστυχως, ερμηνευει και αυτος το 'ισχυουσα', ως 'αδεια σε ισχυ' και μου ειπε να περιμενω μεχρι την ταυτοτητα κτηριου μηπως κ αλλαξει κατι.

Επισης, μου ειπε οτι εχουν πολλες τετοιες περιπτωσεις και ψαχνουν λυση..

Edited by Largy

Share this post


Link to post
Share on other sites

το εκανα ηδη, μετα το μνμα ξαναπηγα πολεοδομια να βρω εναν υπαλληλο που ελειπε το πρωι και η γνωμη του μετραει.

Δυστυχως, ερμηνευει και αυτος το 'ισχυουσα', ως 'αδεια σε ισχυ' και μου ειπε να περιμενω μεχρι την ταυτοτητα κτηριου μηπως κ αλλαξει κατι.

Επισης, μου ειπε οτι εχουν πολλες τετοιες περιπτωσεις και ψαχνουν λυση..

 

Και γιατί δε χρησιμοποιείτε το άρθρο 29, παρ. 5 του ΝΟΚ ;

Παρατείνεται η ισχύς των οικοδοµικών αδειών, ακόµη και αν έχουν λήξει, που εµπίπτουν στο πεδίο εφαρµογής της παραγράφου 3α του άρθρου 6 του από 8.7.1993 προεδρικού διατάγµατος (Δ΄795), έως και τις 31.12.2016, προκειµένου να ολοκληρωθούν οι όψεις και η τυχόν στέγη του κτιρίου και να ενταχθούν στην παρ. 4γ του άρθρου 6 του ν.4030/2011. Για τις εργασίες αυτές δεν απαιτείται έκδοση αναθεώρησης οικοδοµικής άδειας, παρά µόνον έγγραφη ενηµέρωση της αρµόδιας Υπηρεσίας Δόµησης, η οποία συνοδεύεται από δήλωση ανάληψης επίβλεψης από αρµόδιο µηχανικό και γνωστοποιείται στο οικείο αστυνοµικό τµήµα.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

kan62

καλημέρα 

Γενικά επικρατεί ένα αλαλούμ !

 

Μπορείς να μου πεις  τι εννοεί αυτή η παράγραφος με το

"µόνον έγγραφη ενηµέρωση" ???

 

Πάντως δεν μπορεί να εννοεί την προ 48 ωρών, έγγραφη ενημέρωση!

Αυτό γιατί οι εργασίες που προβλέπονται με την παρ 3 του άρθρου 4 του ΝΟΚ αφορά

ή εσωτερικές εργασίες 

ή εργασίες χωρίς χρήση ικριωμάτων

 

ενώ  οι εργασίες αποπεράτωσης όψεων (συμπεριλαμβανομένης στις όψεις και της στέγης)

λογικά απαιτούν Ε.Ε.Μ.Κ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα ΚΑΝΑ ... ειδικά εδώ νομίζω ότι το αλαλούμ δεν είναι και τόσο μεγάλο.

 

Με τους τελευταίους νόμους άλλαξε το καθεστώς θεώρησης για την επ' αόριστον παράταση της άδειας. Πριν ήθελαν τελειωμένο μόνο το σκελετό και τώρα θέλουν και τις όψεις.

Έτσι υπήρχε κάποιου είδους νομικός εγκλωβισμός αρκετών.

Με τη λύση αυτού του άρθρου, που είναι πάλι μιά εξαιρετική διαδικασία, λένε έλα να μας ενημερώσεις ότι θέλεις να συνεχίσεις ... για να μπορέσεις να αναθεωρήσεις.

Οι εργασίες που θα γίνουν (στο ενδιάμεσο) καλύπτονται από την αρχική άδεια (ΙΚΑ κλπ.). Επίσης για να ξέρουν ότι θα εξασφαλιστεί η ασφάλεια και η συνέχεια θέλουν και νέο ( ; ) επιβλέποντα.

 

Έτσι ένα απλό χαρτί που λέει ότι "... σας ενημερώνω ότι θα ακολουθήσω τη διαδικασία του άρθρου τάδε" νομίζω ότι αρκεί.

Edited by kan62

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ φίλε Θόδωρε

ότι απαιτείται μια απλή αίτηση, όπως την περιγράφεις!

 

Έλα όμως που ...μερικοί δεν ξεκολλάνε εύκολα

Εμένα μου ζητούσαν 48/ώρη!

βρε παιδιά ..καθίστε ..καλά-τίποτα!

 

Επίσης για να καταλάβεις το ποιόν μερικών υπαλλήλων

 

Σε ρευματοδότηση οικοδομής 1988 μου ζητούσαν 

"Υ.Δ εγκαταστάτη υδραυλικού"

βρε παιδιά ..καθίστε ..καλά 

ο νόμος είναι του 1991 και η οικοδομή τέλειωσε το 1989

τίποτα-θέλουμε  χαρτί υδραυλικού-το λέει η εγκύκλιος!

Edited by ΚΑΝΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.