Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Είχα αγοράσει πέρυσι το καλοκαίρο το πρόγραμμα της 4Μ.

Τώρα με τα νέα δεδομένα του ΚΕΝΑΚ πρέπει να αγοράσω πάλι όλο το πρόγραμμα????

Ή υπάρχει συμπληρωματική μελέτη που την αγοράζεις σαν αναβάθμιση πχ???

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις συμβόλαιο συντήρησης για το 2011 και θα μπορείς να κατεβάζεις μέχρι το τέλος του έτους όλες τις αναβαθμίσεις online.

 

170€+ΦΠΑ κοστίζει για το KENAK.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα δεν έχεις αγοράσει το gcad, αλλά το fine και/ή το adapt. Αν είναι έτσι, πρέπει να αγοράσεις το gcad και το υπολογιστικό. Είναι ξεχωριστά προγράμματα με τα οποία γίνεται η ενεργειακή μελέτη (σχεδιαστικό και υπολογιστικό αντίστοιχα).

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι το πρόγραμμα ΚΕΝΑΚ είναι τελείως ξεχωριστό και κοστίζει 1.200 ευρω (!!!!!).

Αυτό που λες για το συμβόλαιο συντήρησης είναι για να κατεβάζεις αναβαθμίσεις.....

 

Δεν ξέρω... έτσι μου είπαν στο τηλέφωνο...

Εσεις με ποιο πρόγραμμα κάνετε τις μελέτες ΚΕΝΑΚ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω αγοράσει το ΚΕΝΑΚ της 4Μ (όλο το πακέτο σχεδιαστικό και υπολογιστικό), παράλληλα είμαι κάτοχος και του adapt.

 

Με την αγορά του προγράμματος σε αφήνουν να κάνεις τρεις μήνες updates στα προγράμματα τους και μετά για να συνεχίσεις πρέπει να γίνεις συνδρομητής με 170 euro + ΦΠΑ (για το ΚΕΝΑΚ)

 

Στο adapt το θέμα των updates δεν με απασχόλησε ποτέ αφού το πρόγραμμα δουλεύει καλά και οι αλλαγές κατά κύριο λόγο είναι πολύ μικρές.

 

Στο ΚΕΝΑΚ όμως το πρόγραμμα ακόμα έχει αρκετό δρόμο για να "στρώσει" στους τρεις μήνες που είχα τα updates και οι ίδιοι παραδέχονταν πως ορισμένα προβλήματα κουσούρια επιλύονται με το τελευταίο update κοκ.

 

Που θέλω να καταλήξω μου φαίνεται παράλογο να ζητάς χρήματα για την υποστήριξη ενός προγράμματος το οποίο κατά γενική ομολογία είναι ακόμα beta.

 

Όσοι έχετε το ΚΕΝΑΚ έχετε αγοράσει συμβόλαιο;

 

Είμαι εγώ περίεργος που θεωρώ πως θα έπρεπε μέχρι το πρόγραμμα να φτάσει σε μία καλή κατάσταση να είχαμε όλοι δωρεάν τα updates (βγάζουν τουλάχιστον μία βελτίωση την εβδομάδα...γεγονός που καταδεικνύει ότι το πρόγραμμα έχει δρόμο ακόμα)

Link to comment
Share on other sites

εχεις απολυτο δίκαιο συναδελφε.

Τα ιδια μου ειχαν πει και με το Energy Building της civiltech

Δεν εκανα το συμβολαιο γιατί περιμενα πρωτα να ληξει ο χρόνος και να δω αν θα θελω να το κανω.

Εχουν περασει αυτοι οι μηνες αλλα κανω κανονικά τις αναβαθμίσεις μου

 

Μαλλον καταλαβαν αυτο που λες. Δεν ειναι λογικο για κατι που δεν ειναι ετοιμο να σε χρεωνουν αναβαθμίσεις...

Link to comment
Share on other sites

Όταν αγόρασα το 4Μ ΚΕΝΑΚ μου είχε πει ο αντιπρόσωπος ότι ήταν δωρεάν τα updates μέχρι να βγει η οριστική έκδοση. Βέβαια το είχα αγοράσει μισό χρόνο πριν βγουν οι ΤΟΤΕΕ.

 

Γενικά η 4Μ δίνει 3 μήνες δωρεάν updates με κάθε αγορά. Από εκεί και πέρα είναι το συμβόλαιο συντήρησης.

 

Θεωρητικά θα έπρεπε με το που αγοράζουμε κάτι να είναι έτοιμο 100%, αλλά στον τομέα του λογισμικού δεν ισχύει αυτό.

 

Ακόμα και τα Windows έχουν νέα Updates κάθε 2 εβδομάδες, πάλι καλά που η 4Μ βγάζει κάθε λίγες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

την πολιτική της εταιρίας την ξέρω, αυτό που δεν ήξερα ήταν ότι το πρόγραμμα έχει τόσες τρύπες ακόμα. Νόμιζα πως θα είναι σαν το adapt. Αν ήξερα το πρόβλημα τους ίσως να προτιμούσα ένα ανταγωνιστικό πακέτο.

 

Συμφωνώ ότι όλα τα προγράμματα έχουν συνέχεια μικροβελτιώσεις η ένστασή μου είναι ότι στο ΚΕΝΑΚ αυτά δεν είναι μικροβελτιώσεις αλλά διορθώσεις προβλημάτων (και όχι πάντα μικρών). Σε μερικά θέματα βέβαια ίσως να μην φταίει η 4M αφού και η όλη κατάσταση με διευκρινίσεις κτλ είναι ρευστή.

 

Πάντως από την πολύ μικρή απήχηση του θέματος να υποθέσω πως έχετε κάνει όλοι συμβόλαιο συντήρησης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.