Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

ακριβώς κι εγώ αυτό πιστεύω

απότι βλέπω από το δικό μου περίπου ανά μήνα βγαίνει αναβάθμιση

βέβαια έχω συμβόλαιο για ένα έτος οπότε δεν πληρώνω

είναι λογικό ότι με τα πρακτικά προβλήματα που παρουσιάζουν να θέλουν "αναμόρφωση"

βιάστηκαν να βγουν στην αγορά, να μαζέψουν το παραδάκι και σιγά-σιγά τώρα τα συμμαζεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμίζονται δεν λέω το αντίθετο απλά από το adapt που δουλεύω ποτέ δεν μου έχει βγάλει ένα λάθος και να πάρω τηλ και να μου πούνε ξέρετε θα το φτιάξουμε στην αναβάθμιση κτλ.

 

Ένα παράδειγμα τρεις μέρες αφού έληξε η τρίμηνη υποστήριξη μου στο ΚΕΝΑΚ βγάλαν την αναβάθμιση για τις σκιάσεις ηλιακών κτλ. Οπότε εγώ αυτό δεν το έχω. Όταν αγόρασα το πακέτο έλεγε πως υπολογίζει τους ηλιακούς. Ο τότε υπολογισμός ήταν απλά ότι όριζες ένα εμβαδόν και όλα καλά (προφανώς αυτό δεν ήταν υπολογισμός ήταν να μην πω τι) αλλά λόγω χρόνου για να το χώσουν και αυτό μέσα και να λένε ότι υπολογίζει ηλιακούς το είχαν βάλει.

 

Αυτό εγώ δεν το λέω αναβάθμιση το λέω ολοκλήρωση του ημιτελούς προγράμματος τους.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση λίγο έξω από το θέμα.

 

Ετυχε άραγε σε μια ΜΕΑ να βγήκε το κτίριο Β και μετά από αναβάθμιση, το πρόγραμμα να το βγάζει Γ;

Με την ίδια έκδοση λογισμικού ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα λογισμικά για ΚΕΝΑΚ βγήκαν ημιτελή για έναν λόγο: ΕΣΠΑ!

 

Η προθεσμία για την υποβολή του φακέλου για το ΈΣΠΑ ήταν σχεδόν έναν χρόνο πριν κυκλοφορήσουν οι ΤΟΤΕΕ. Για να μην χάσουν τους υποψήφιους πελάτες οι εταιρείες έβγαλαν ένα υποτυπώδες λογισμικό ώστε να υπάρχει στο εμπόριο και στην πορεία το βελτιώσανε.

 

 

@hkamp

Συνέχεια προσθέτουν νέες παραμέτρους οι οποίες αλλάζουν ελαφρά το αποτέλεσμα. Σε οριακές καταστάσεις μπορεί να αλλάξεις κατηγορία.

 

Αν π.χ. πριν ήσουν στο 0.49 και μετά την διόρθωση πας στο 0.51, αλλάζεις κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

@ fraafr να τα μαζέψουν εγώ να μην πληρώσω με ενδιαφέρει :)

 

@ hkamp δεν θα το απέκλεια να γίνει κάτι τέτοιο ούτε εντύπωση θα μου έκανε. Το πιο απλό όταν κάνεις εξαγωγή σε xml από το 4Μ και το ανοίγεις στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ ΔΕΝ έχει περασμένα τα παθητικά ηλιακά συστήματα. Οπότε γιατί να εμπιστευτώ το 4Μ ότι όταν βάζω την μηχανή του ΤΕΕ σαν υπολογιστική μηχανή αυτό την χρησιμοποιεί σωστά. Υπολογιστής είναι garbage in garbage out.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε κάνεις αναθεώρηση της ΜΕΑ, με διορθωτικές ενέργειες, για να βγει Β;

 

deathlok

Στα ΗΜ συστήματα μπορείς να κάνεις καλύτερα έλεγχο μόνος σου πάνω στο xml.

Υπάρχουν όμως και μερικές παράμετροι που είναι πιο δύσκολο να έχεις εποπτεία, στα εμπορικά προγράμματα.

Περάστηκαν σωστά οι θερμογέφυρες;

Περάστηκαν σωστά σκιάσεις, αερισμοί κλπ;

Επειδή τα περισσότερα κτίρια, ιδίως τα μικρά, ακροβατούν μεταξύ Β και Γ, μια αλλαγή σε παράμετρο είναι επικίνδυνη.

Το NoGI GO τότε ποιανού ευθύνη είναι;

Link to comment
Share on other sites

Στο γραφείο που δουλεύω είχαμε το ΚΕΝΑΚ της 4μ αλλά έπειτα από πολλά bugs που μας άφηναν αρκετά πίσω σε δουλειά και για τα οποία διαβεβαίωναν ότι θα βρουν λύση αλλά τις περισσότερες φορές μάλλον δεν τα κατάφερναν αποφασίσαμε να στραφούμε στην TiSoft που έχει το πιο παλιό και πιο δουλεμένο πρόγραμμα ΚΕΝΑΚ. Τον Αύγουστο έβγαλαν και την "επόμενη γενιά" ενεργειακού.

Link to comment
Share on other sites

deathlok, πολύ σωστά το θέτεις το θέμα.

 

Οι διορθώσεις δεν είναι αναβαθμίσεις και δεν πρέπει να πληρώνονται.

 

Πχ προστέθηκε σε κάποια φάση το κουμπάκι "υπολογισμός". Χωρίς αυτό, πρακτικά δεν μπορείς να κάνεις μελέτη με πολλές ζώνες (διαφορετικές χρήσεις για την ακρίβεια). Βλέπε και 4M - πολλές θερμικές ζώνες

 

Είναι το παραπάνω κάτι που πρέπει να πληρώσει ο χρήστης? Θεωρώ πως δεν θα έπρεπε να χρεώνουν αναβαθμίσεις μέχρι να βγουν οι αναθεωρήσεις των ΤΟΤΕΕ, ή μέχρι να βγάλουν μια σημαντική ευκολία στο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.