Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Εγω ξερω οτι σε σοβαρες εταιρειες οταν αγορασεις ενα προγραμμα σου δινουν δωρεαν για πολλα χρονια ολες τις αναβαθμισεις και τα bug fixes της εκδοσης. Την beta εκδοση την δινουν δωρεαν.

Στην 4Μ πληρωνεις την beta eκδοση και μετα σου ζητουν συνδρομη για τη μετατροπη σιγα σιγα σε ολοκληρωμενη εκδοση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα!

 

Επαναφέρω το θέμα της 4Μ κενακ με αφορμή την ενσωμάτωση των διευκρινίσεων των ΤΟΤΕΕ.

 

Δεν έχω συμβόλαιο συντήρησης αλλά πιστεύω πως πλέον δεν γίνεται αλλιώς αφού οι αλλαγές είναι αρκετές και θα υποκύψω στα 170+ΦΠΑ.

 

Όσοι έχετε το 4Μ πως το βλέπετε, τι θα κάνετε;

Link to comment
Share on other sites

Λέω να κάνω το συμβόλαιο. Αν και έχει ακόμα αρκετά προβλήματα.

Π.χ.: στις μονώσεις δικτύων, το ότι δεν έχουν ενσωματώσει κάποιο τρόπο ώστε να δίνονται γεωμετρικά μεγέθη και να υπολογίζεται σκίαση από τέντα τοποθετημένη στην άκρη του προβόλου, το ότι όταν γίνεται εξαγωγή σε xml δεν μπορείς να έχεις εποπτεία του κελύφους αφού βλέπεις μόνο κωδικούς δομικών στοιχείων (π.χ. Τ1, Α5, κλπ) ενώ θα μπορούσε να υπάρχει η δυνατότητα περιγραφικής καταχώρησης (π.χ. Νότιο υποστύλωμα Τ2 1ου ορόφου), αποκλίσεις (μικρές ωστόσο) στον υπολογισμό των σκιάσεων σε σχέση με αρχεία excel που υπάρχουν στα downloads του φόρουμ (καλά στις αρχές οι άνθρωποι ήταν άπαιχτοι καθώς είχες τη δυνατότητα καταχώρησης μόνο έξι προσανατολισμών, κ.α.

Κάποια στιγμή μάλιστα, μετά από κάμποσα email με αναφορά προβλημάτων, με είχε τηλεφωνήσει ο big boss και με είπε αν θέλω να το παρατήσω και να μου χαρίσουν τα φράγκα, γιατί λέει τους πρόσβαλλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις τους πήρα για το συμβόλαιο (δεν έχω κουράγιο να ψάξω να δω τι γίνεται και πως κτλ).

 

Το αστείο είναι ότι τους λέω για ένα χρόνο η μόνο για το 2012 ....για το 2012 μόνο....γιατί το έχετε κάνει έτσι και δεν δίνεται ένα χρόνο; και εκεί μου λέει την θεική ατάκα.

 

Γιατί λαμβάνεις όλες της ενημερώσεις που έχουμε κάνει και πιο παλιά........

 

όσο για αυτά που σου είπε στο τηλέφωνο το αφεντικό τι να πω.....αντί να σεβαστούν ότι κάποιος που το ψάχνει κατάλαβε ότι το πρόγραμμα τους έχει χίλιες τρύπες και να το βουλώσουν πήγαν να το παίξουν και ιστορία.

 

panos-vicious αν θες στείλε μου με π.μ. το τηλέφωνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Πάνο

Σε άλλη εταιρία, ένας συνάδελφος (αστέρι) που τους έστελνε συνέχεια e-mail με τα προβλήματά τους, του έκαναν δωρεάν το ετήσιο συμβόλαιο.

 

Νοοτροπίες και νοοτροπίες.......

Link to comment
Share on other sites

Ένα εξελάκι για τις σκιάσεις, ένα Α4 για τους προβόλους και τις σκιάσεις των παραθύρων και ένα ακόμη εξελάκι για την θερμομόνωση και απώλειες.

Τι τα θέλετε τα 4μ και τισοφτ, αυτά πλέον είναι μόνον για να τυπώνεις πακέτα χαρτιών (μέχρι και πρόγραμμα παθητικής πυροπροστασίας είχανε βγάλει τρομάρα τους). Εκτός αν υπάρχουν ΤΑ δεκάδες έργα οπότε πιθανόν να χρειάζονται.

Link to comment
Share on other sites

θεωρεις οτι ενας νεος επιθεωρητης (που ειναι πελαγωμενος προσπαθωντας να διαβασει και να καταλαβει ολο αυτον τον συφερτο) θα μπορεσει να τα κανει αυτα που λες?

Link to comment
Share on other sites

dim10 καλός η κακώς το αγόρασα το πρόγραμμα και έμαθα και να το δουλεύω οπότε πλέον τώρα δεν μπορώ να γυρίσω σε excel (είχα κάνει και εγώ στην αρχή της προσπάθειες μου με το excel και το είχα ανεβάσει εδώ)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Να ρωτησω κατι? Για να βγαλω ΠΕΑ αρκει το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ ενω για ΜΕΑ χρειαζομαι π.χ. ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ και 4Μ-ΚΕΝΑΚ?

 

Ρωταω γιατι μπορω να εχω δωρεαν το 4Μ-ΚΕΝΑΚ, για ΠΕΑ πρεπει να αγορασω και το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.