Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φουσκωμένοι σοβάδες ταβανιού


giannist

Recommended Posts

Μετα απο ένα μήνα περίπου που ολοκληρώθηκαν οι σοβάδες σε κατοικία, οι σοβάδες του ταβανιού "φούσκωσαν" και κρέμασαν.

Το αποτέλεσμα ήταν να χρειαστει να ξηλωθουν αναγκαστικά όλα τα ταβάνια των υπνοδωματίων ,εκτός απο την σαλονοτραπεζαρία η οποία, ναι μεν δεν παρουσίασε πρόβλημα, αλλα ποιος πορεί να εγγυηθεί τι γίνεται αργότερα.

Και τωρα έρχονται τα δύσκολα με το σοβατζη, γιατί προβλέπω να βγαίνουν τα "μαχαίρια"

Να αναφερουμε εδω ότι στην πλάκα δεν χρησιμοποιήθηκε πλαναρισμένη ξυλεία η μεταλλικά καλούπια κατα την σκυροδέτηση.

Το καλόύπωμα έγινε με κοινές τάβλες δεκάρες και θέλω να πώ με αυτό, ότι η κάτω επιφάνεια της πλάκας ήταν αρκετά άγρια για να πιάσει ο σοβάς.

Πείτε μου πώς μπορεί να έγινε αυτό και να πέφτει ο σοβάς στη κυριολεξιά φετες.

Αλλο πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να θυμηθώ αν ο σοβατζής στα ταβάνια των υπνοδωμάτιων, εκεί δηλαδή που παρουσιάστηκε το πρόβλημα, είχε περάσει ένα χέρι πεταχτό στην αρχή ή αν σοβάτησε με λάσπη κατευθείαν.

Τι μπορεί να φταίει εδώ ? Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
Μετα απο ένα μήνα περίπου που ολοκληρώθηκαν οι σοβάδες σε κατοικία, οι σοβάδες του ταβανιού "φούσκωσαν" και κρέμασαν.

Το αποτέλεσμα ήταν να χρειαστει να ξηλωθουν αναγκαστικά όλα τα ταβάνια των υπνοδωματίων ,εκτός απο την σαλονοτραπεζαρία η οποία, ναι μεν δεν παρουσίασε πρόβλημα, αλλα ποιος πορεί να εγγυηθεί τι γίνεται αργότερα.

Και τωρα έρχονται τα δύσκολα με το σοβατζη, γιατί προβλέπω να βγαίνουν τα "μαχαίρια"

Να αναφερουμε εδω ότι στην πλάκα δεν χρησιμοποιήθηκε πλαναρισμένη ξυλεία η μεταλλικά καλούπια κατα την σκυροδέτηση.

Το καλόύπωμα έγινε με κοινές τάβλες δεκάρες και θέλω να πώ με αυτό, ότι η κάτω επιφάνεια της πλάκας ήταν αρκετά άγρια για να πιάσει ο σοβάς.

Πείτε μου πώς μπορεί να έγινε αυτό και να πέφτει ο σοβάς στη κυριολεξιά φετες.

Αλλο πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να θυμηθώ αν ο σοβατζής στα ταβάνια των υπνοδωμάτιων, εκεί δηλαδή που παρουσιάστηκε το πρόβλημα, είχε περάσει ένα χέρι πεταχτό στην αρχή ή αν σοβάτησε με λάσπη κατευθείαν.

Τι μπορεί να φταίει εδώ ? Τι λέτε?

 

Μήπως φταίει αυτό??

Link to comment
Share on other sites

Ο σοβατζής ισχυρίζεται ότι τα είχε κάνει όλα ένα χέρι πεταχτό. Εγώ είχα πάει και όντως είχε περάσει πεταχτό την οικοδομή τότε, αλλά δεν θυμαμαι τα ταβάνια αυτα αν τα είχε περάσει.

Αν υποθέσουμε ότι λέει την αλήθεια, τί αλλο μπορεί να φταίει ?

Πραγματικά εκπλήσομαι δεν μου έχει ξανασυμβεί αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Το πάχος των σοβάδων είναι έναμιση εκατοστό μαζι με το μάρμαρο, εκεί το υπολογίζω .

Οσο για τις αναλογίες των υλικών αυτό μόνο ο ίδιος το ξέρει. Αλλα υποτίθεται ότι έχουμε να κανουμε με οργανωμένους επαγγελματίες και όχι με τίποτα περαστικούς αλλοδαπούς. Δε φανταστηκα ποτέ ότι θα χρειαστεί να ελεγξω μεχρι και τα υλικά.

Η απάντηση είναι πως δεν ξέρω τί έκανε στην μηχανη με τα υλικά.

Link to comment
Share on other sites

Kοίτα giannist δεν θα κάτσεις να δείς αν βάζει 2 ή 3 σακιά, αλλά έχω κάτσει στην οικοδομή με κάποια άλλη πρόφαση και βλέπω τι παίζει (πόσα υλικά βάζουν, αν όντως το 1μ3 άμμο που φέρουν είναι 1μ3 κτλ). Σε εσένα ή δεν έβαλε αρκετό τσιμέντο ή δεν άφησε το πεταχτό (που καλά έκανε και το έριξε) να "τραβήξει" όσο θα έπρεπε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.