Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φουσκωμένοι σοβάδες ταβανιού


giannist

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Πιασε το αυγό και κούρευτο ειναι η περίπτωση. Οσο αφορά το τσιμέντο δεν νομίζω να έκανε τσιγκουνιές, μιας που ούτε με τα υλικά δικά του ήταν η δουλειά για να κλέψει, αλλα κ τα σακιά που αναλώθηκαν δεν ήταν κ λιγα.

Ευθύνες είναι δύσκολο όντως να ρίξεις στο σοβατζή μιας και η δουλειά του είναι πολύ καλή, πέρα από την αμφιβολία μου, το αν πέρασε πεταχτό η όχι, όπως εξίσου δύσκολο είναι να βρούμε τί ακριβώς φταίει.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ήταν χειμώνας όταν γίναν τα σοφατίσματα? Μήπως έιχς πολύ υγρασία?

Αν ναι, τότε θα έπρεπε να τα αφήσετε τις διαδοχικές στρώσεις να τραβήξουν.

Αυτό συνήθως στο λέέι ο μάστορας που έχει συνήθως μεγαλύτερη εμπειρία γι΄αυτό.

Link to comment
Share on other sites

1.5 εκατοστο σοβατισμα ταβανιου δεν σας φαινεται πολυ ?? :shock:

 

Οπως προανεφεραν οι συναδελφοι ειναι πολλοι οι παραγοντες για να συμβει αυτο. Υγρασια, παχος, πεταχτο ή κατευθειαν χοντρο, ποσοτητα τσιμεντου, ποιοτητα ασβεστη.

 

Οπως και να εχει, οποιος και να ειναι ο παραγοντας που επαιξε ρολο στο να φουσκωσουν και να αρχισουν να πεφτουν οι σοβαδες, προσωπικα το βλεπω 100% ευθυνη σοβατζη και θα πρεπει να τα καθαιρεσει και επανα-σοβατισει χωρις πολλα λογια !

Link to comment
Share on other sites

1.5 εκατοστο σοβατισμα ταβανιου δεν σας φαινεται πολυ ?? :shock:

 

Οπως προανεφεραν οι συναδελφοι ειναι πολλοι οι παραγοντες για να συμβει αυτο. Υγρασια, παχος, πεταχτο ή κατευθειαν χοντρο, ποσοτητα τσιμεντου, ποιοτητα ασβεστη.

 

Οπως και να εχει, οποιος και να ειναι ο παραγοντας που επαιξε ρολο στο να φουσκωσουν και να αρχισουν να πεφτουν οι σοβαδες, προσωπικα το βλεπω 100% ευθυνη σοβατζη και θα πρεπει να τα καθαιρεσει και επανα-σοβατισει χωρις πολλα λογια !

 

νομικά για όλα φταίει και ο επιβλέπων, αλλά το έχουμε χ _ _ _ ι το θέμα (με συγχωρείτε) που θα ελέγχουμε και το μείγμα του σοβατζή.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς παρόλο που έχουμε δίκιο εμείς την πληρώνουμε. Σε ανακαίνιση ο ιδιοκτήτης διάλεξε σοβατζή για να του κάνει σοβάδες (εσωτερικούς) με interfix εγω είχα τις αντιρρήσεις μου και τις τόνισα. Αλλά άλλος πληρώνει και αποφασίζει. Αποτέλεσμα πριν προλάβει να τελειώσει το πρώτο χέρι ο μπογιατζή το μισό σπίτι έγινε %&*^&*^(. Μετά άντε να διορθώσεις τα αδιορθωτά και να σου λέει από πάνω γιατί με άφησες, θαρρείς και ήταν βρέφος......

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Καλό είναι να κάνει κανείς ένα ιδιωτικό συμφωνητικό, έστω και άτυπο, όπου αναφέρεται ότι σε περίπτωση κακοτεχνίας υποχρεούται το συνεργείο να αποκαταστήσει την κακοτεχνία. Νομίζω ότι το πολύ τσιμέντο κάνει ανθεκτικό το σοβά και δεν σπάνε οι γωνίες ενώ ο ασβέστης χρειάζεται για να κολλάει το μίγμα. Οι περισσότεροι βάζουν πολύ ασβέστη και λίγο τσιμέντο για να μην ζορίζεται η μηχανή. Μαλλόν λόγω μεγάλης ποσοτητας ασβέστης και κακής ποιότητας πέφτουν τα σοβατίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.