Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φουσκωμένοι σοβάδες ταβανιού


giannist

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

απο οτι καταλαβα ο γυψοσοβας μαλλον ειναι της knauf.αυτο που εχω να πω ειναι οτι στα μπετα και κυριος στο ταβανι πρεπει να περασουν πρωτα με ασταρι και μετα να σοβαντισης

οσο για το παχος το ελαχιστο ειναι 8mm και οχι 5mm .εγω εχω κανει εργο με γυψοσοβα και ειναι αριστο σαν υλικο,απλα το εχω ξαναπει οταν κοιτατε για φτηνα εργατικα (συνεργεια )αυτα εινα τα αποτελεσματα διοτι η τιμη του m2 ειναι 6,50 (φατουρα) .τωρα εαν σου πουν πιο κατω ,κατι θα ειναι φταιει.

 

Παρόμοια περίπτωση αντιμετωπίζω κι εγώ.

 

Όχι όμως σε παραδοσιακό σοβά, αλλά σε γυψοσοβά.

Έχει πέσει(αποκολληθεί) η δεύτερη στρώση, η οποία έχει πάχος 1,5 εκ. η οποία βάσει προδιαγραφών έπρεπε να είναι μόνο 0,5 εκ. Αυτό που συνέβη ήταν οτι τους τράβηξε πολύ το πρώτο χέρι, όταν ρίξαν το δεύτερο, αλλά και η ποσότητα του υλικού, η οποία έπρεπε να έχει στο σύνολο της πάχος 1,5 εκ.

 

Το πρόβλημα όμως δεν είναι μόνο αυτό καθ' αυτό το γεγονός.

Είναι ότι οι σοβάδες ταβανιού έπεσαν σε ένα δωμάτιο, και δεν ξέρουμε τι θα γίνει στο μέλλον με τα υπόλοιπα. Ήδη σε άλλο δωμάτιο η οροφή "κουνιέται", καταλαβαίνεις δηλαδή οτι έχει αποκολληθεί. Εκεί σίγουρα θα γίνει καθαίρεση.

Πώς ελέγχουμε όμως την κατάσταση των υπόλοιπων οροφών έτσι ώστε οι ιδιοκτήτες να μπορούν να κοιμούνται ήσυχοι οτι δεν θα τους έρθει κάποια μέρα η οροφή στο κεφάλι?

απο οτι καταλαβα ο γυψοσοβας μαλλον ειναι της knauf.αυτο που εχω να πω ειναι οτι στα μπετα και κυριος στο ταβανι πρεπει να περασουν πρωτα με ασταρι και μετα να σοβαντισης

οσο για το παχος το ελαχιστο ειναι 8mm και οχι 5mm .εγω εχω κανει εργο με γυψοσοβα και ειναι αριστο σαν υλικο,απλα το εχω ξαναπει οταν κοιτατε για φτηνα εργατικα (συνεργεια )αυτα εινα τα αποτελεσματα διοτι η τιμη του m2 ειναι 6,50 (φατουρα) .τωρα εαν σου πουν πιο κατω ,κατι θα ειναι φταιει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.