Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΠΕΑ και Η/Μ συστήματα σε τριτογενή κτήρια


dib

Recommended Posts

......άρα πάρε για τους υπολογισμούς τις ελάχιστες τιμές εγκ. ισχύος του πίνακα για όλη τη ζώνη.

 

Είναι αλήθεια οτι δεν πληρούν τις ελάχιστες τιμές του πίνακα 2.4 περί φωτισμού, συνεπώς πάω με του κτηρίου αναφοράς

 

........4. Η ενεργειακή πιστοποίηση οριζόντιων ιδιοκτησιών κατά την έννοια του άρθρου 1 του ν. 3741/1929 (ΦΕΚ 4Α΄) και ιδιοκτησιών κατά την έννοια του άρθρου 1 του ν.δ.1024/1971 (ΦΕΚ 232 Α΄) βασίζεται είτε σε μεμονωμένες πιστοποιήσεις των οριζόντιων ιδιοκτησιών είτε σε κοινή πιστοποίηση ολόκληρου του κτιρίου, εφόσον πρόκειται για συγκροτήματα με κοινόχρηστα συστήματα.

 

Απο τις 2 πρώτες σειρές της παργ. 4 (άρθρο 1 του ν. 3741/1929) & σε συνδυασμό με τον ορισμό της οριζόντιας ιδιοκτησίας, που λέει οτι έχουμε τέτοια ''όταν σε ένα οικόπεδο έχουμε ένα κοινό κτίσμα και ανεξάρτητες ιδιοκτησίες πάνω απο μία'', εκτιμώ οτι πρέπει να εκδοθεί 1 ΠΕΑ, γιατί στη δική μου περίπτωση, δεν υπάρχουν οριζόντιες ιδιοκτησίες (αν μεταφράζω σωστά τον ορισμό), υπάρχουν 10 συνιδιοκτήτες και 1 απ΄αυτούς, πουλάει το 1/10 στους άλους 9

 

Πάντως, σ΄ευχαριστώ για τις προτάσεις σου

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχεις 4 ανεξάρτητα καταστήματα. Αρα 4 οριζόντιες ιδιοκτησίες. Δεν έχει να κάνει με τους ιδιοκτήτες. Μπορεί να είναι ένας και για τα 4 ή 10 για το ένα ή οποιοσδήποτε συνδιασμός. Το κατάστημα σαν ανεξάρτητο τμήμα καθορίζεται ως οριζόντια ιδιοκτησία. Δεν εξαρτάται απότο ποσοστό ή τον αριθμό των συνιδιοκτητών.

Ετσι νομίζω dib.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω hkamp, ίσως να έχεις εσύ δίκιο όπως τα λες.

 

Δεν εχω σπουδάσει νομικός, μηχανικός σαν & εσένα είμαι και απο τα λίγα που καταλαβαίνω, αυτά εκφράζω.

 

Και πάλι σ΄ευχαριστώ

 

================================

hkamp, επανέρχομαι γιατι τώρα μόλις θυμήθηκα οτι τόσο ο δικηγόρος του πωλητή όσο και η συμβολαιογράφος, μου έχουν πεί, οτι στο κτήριο δεν υπάρχει οριζόντια ιδιοκτησία, ανεξάρτητα την ύπαρξη 4 καταστημάτων

 

Προς θεού, μην το εκλάβεις ως κόντρα μεταξύ μας, απόψεις εκφράζουμε και οι δύο

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κόντρα, ποτέ δεν θα μπορούσε να ήταν. Απόψεις λέμε και καλύτερα να βγαίνουν λάθος, όσες είναι να βγουν, για να τις διορθώνουμε (αν και η ποντιακή μου φύση ως ισχυρογνώμονας και πεισματάρης πληγώνετε αφάνταστα....).

 

Περίεργο όμως..... Αλλη εικόνα έχω για τις οριζόντιες ιδιοκτησίες. Μήπως χωρίσανε από μόνοι τους, ένα ενιαίο κατάστημα, σε 4 χωρίς να το δηλώσουν πουθενά; Σ' αυτήν την περίπτωση σίγουρα δεν μπορούν να βγούνε 4 ΠΕΑ.

 

Κανένας συνάδελφος ΠΜ ή Αρχ/νας μπορεί να βοηθήσει;

 

Αν μάθεις κάτι περισσότερο γι' αυτήν την περίπτωση, πως δηλαδή 4 ανεξάρτητα καταστήματα είναι 1 οριζόντια ιδιοκτησία, στείλε μου ένα μήνυμα. Με ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, χαίρομαι που το έλαβες έτσι, γιατί ξέρεις, πες κάτι ο ένας πες κάτι ο άλλος (γενικά μιλάω και οχι επι προσωπικού), ξεκινάει & δεν συμαζεύεται

 

Κανένας συνάδελφος ΠΜ ή Αρχ/νας μπορεί να βοηθήσει;.

 

Στο τελευταίο μύνημα που σου έγραψα, σκεφτόμουνα τους ΠΜ,Αρχιτ. & Τοπογράφους, αλλά είπα αστο ......

 

........ στείλε μου ένα μήνυμα. Με ενδιαφέρει.

 

Τώρα που μου το είπες, αν έχω κάτι νεότερο χωρίς δεύτερη σκέψη

Link to comment
Share on other sites

Και πως γίνεται να βρεθεί το υπόλοιπο ποσοστό των θερμικών αναγκών για τα καταστήματα 1 & 3 ?

Με εκτίμηση του υπόλοιπου τμήματος του χώρου που δεν θερμαίνεται ή από μελέτη απωλειών?

 

Ακόμα και μελέτη απωλλειών να κάνεις δεν είσαι εντελώς σωστός. Για αυτό έγραψα ότι είναι σχεδόν ανέφικτο. Η μόνη λύση είναι να προσθέσεις ΘΖ. Θα το έκανα όπως περιγράφω στο #15

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση milto

 

Κάτι άλλο τώρα, που έχει σχέση με το παρόν θέμα

 

Επειδή συζητάμε για Η/Μ συστήματα στα τριτογενή κτήρια, σκέφτηκα μήπως είναι καλύτερα, στον υπάρχοντα τίτλο του θέματος, να προσθέσουμε το Η/Μ,

δηλαδή: ΠΕΑ και Η/Μ συστήματα σε τριτογενή κτήρια

 

ναι μεν έμμεσα το υποννοεί, αλλα για τους νεότερους συναδέλφους, θα είναι πιο εύκολο να το αντιλαμβάνονται.

 

Μια & είσαι συντονιστής, δες αν είναι ευφικτό

 

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το σκέφτομαι για ένα ΠΕΑ το πιο αντιπροσωπευτικό θα ήταν στα συστήματα να βάλεις ότι ορίζει το κτήριο αναφοράς και να αγνοήσεις τις θερμάστρες. Αλήθεια στον αερισμό τι έβαλες;

Link to comment
Share on other sites

.......... Αλήθεια στον αερισμό τι έβαλες;

 

Τον αερισμό του κτηρίου αναφοράς (προσαγωγή νωπού αέρα χωρίς ανάκτηση θερμότητας), αφού και τα 4 καταστήματα δεν έχουν τέτοι σύστημα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.