Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομικές Άδειες-Αδειοδοτήσεις Κατάτμηση οικοπέδου σε εντός οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων


petrosmallios

Recommended Posts

Λύστε μου μια απλή απορία...

Διαθέτω ένα οικόπεδο 5 στρεμμάτων σε οικισμό μικρότερο των 2000 κατοίκων και έχει πρόσοψη σε δημοτική οδό (προ 1985) με πρόσωπο 40 μέτρων.

Μπορώ να κόψω το αρχικό οικόπεδο σε 3 νέα οικόπεδα με πρόσωπο 13 μέτρων το καθένα έτσι ώστε και αυτά με τη σειρά τους να είναι άρτια και οικοδομήσιμα;

Κάτι άκουσα για ένα νόμο του 2011 ότι ίσως με επηρεάζει δυσμενώς...

Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

όπως φαίνεται και από προηγούμενα μηνύματά σας διαθέτετε αρκετή ακίνητη περιουσία και μάλιστα οικόπεδα

η παλαιότερη προτροπή των συναδέλφων μου να απευθυνθείτε σε τοπογράφο μηχανικό διαθέτει πολύ ρεαλιστικό ενδόσημο

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μία μονολεκτική απάντηση θα μπορούσε να δοθεί πιστεύω... παρ' όλα αυτά να πω ότι και σε τοπογράφο έχω πάει και τον έχω πληρώσει κανονικά(αν είναι αυτό που σας ενδιαφέρει...).

Το τογραφικό έχει γίνει πριν από ένα χρόνο αλλά τα συμβόλαια είναι να γίνουν τώρα. Σήμερα πήρε το αυτί μου για αυτό το νόμο του 2011 που δεν ξέρω αν με πιάνει και δεν θεώρησα σκόπιμο να πάρω τηλέφωνο τον τοπογράφο καθώς ο άνθρωπος έχει κλείσει το γραφείο και βρίσκεται σε διακοπές ως τις 17 Αυγούστου.

Υ.Γ.: Η μεγάλη ακίνητη περιουσία δεν προκύπτει από πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αναφέρεστε στο Ν.3937/2011 άρθρο 35 σχετικά με την κύρωση, όπως την ονομάζει, του δικτύου ΚΧ. Η δημοτική οδός μπροστά στο οικόπεδο σας λοιπόν, πρέπει αρχικά να αναγνωρισθεί ότι προυφίσταται του 1985 και στη συνέχεια να προχωρήσετε σε οποιαδήποτε κίνηση κατάτμησης. Συνεπώς, πρέπει να απευθυνθείτε σε τοπογράφο μηχανικό της εμπιστοσύνης σας για τις απαραίτητες ενέργειες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μία μονολεκτική απάντηση θα μπορούσε να δοθεί πιστεύω...

....

 

ΝΑΙ επηρεάζει....

 

 

 

(μονολεκτική απάντηση :D)

Link to comment
Share on other sites

δωστε βρε μια απάντηση στον άνθρωπο, είστε "μηχανικοί εμπιστοσύνης" γι αυτόν!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.