Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέοι όροι δόμησης στους μικρούς οικισμούς <2000 κατ.


Recommended Posts

Κακώς ρώτησες στην υπηρεσία,αντιμετώπισα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα στην μοναδική άδεια που έβγαλα φέτος και έβγαλα αγανάκτηση με το συγκεκριμένο ΦΕΚ,τελικά έκανα το δικό μου και το θέλημα του ιδιοκτήτη.

 

Συνέταξα το τοπογραφικό ορθά,χωρίς μπαλαμούτια εννοώ,έβαλα το κτίριο με μικρή υποχώρηση από το πρόσωπο του οικοπέδου,ήμουν και εγώ ανάντι του δρόμου,δεν είχα το απαιτούμενο βάθος για 7,5μ.,είχα μέση κλίση >15% και σε μία πλευρά >25%,ουσιαστικά η μία κορυφή μου χαλούσε όλο το οικόπεδο,το πώς γίνεται αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

 

Επικαλέστηκα ότι η κλίση είναι τοπικά και το υπόλοιπο οικόπεδο είναι ομαλό όπως και εκεί που εφαρμόζω το κτίριο,πέρασα και Ε.Π.Α.Ε.για άλλους λόγους,εκεί μου ζήτησαν βέβαια φωτογραφίες της περιοχής όπου είδαν ότι όλα τα κτίρια στο Ο.Τ. είναι 2/Κ,βοήθησε και αυτό γενικότερα.

 

Λοιπόν κάνε αυτό που θέλεις να κάνεις εσύ και ο ιδιοκτήτης,τεκμηριωμένα,γράψε μία καλή Τ.Ε. και αν σου τύχει κανένας ευθυνόφοβος,άσχετος,κακός υπάλληλος,στείλτον φάκελο Ε.Π.Α.Ε. ή σε οποιαδήποτε άλλη επιτροπή μπορεί να σου λύσει το πρόβλημα,ψάξου,πιάσε το πνεύμα του νόμου και όχι το γράμμα.

 

Αυτά χωρίς να γνωρίζω λεπτεμέρειες της περιοχής σου ή του οικοπέδου σου.

Edited by GMEPH
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τοπικά έχω > από 15%.. Στο σύνολο έχω από τη μία 18% και από την άλλη πλευρά 9%!!!! Δεν μπορώ να κάνω διαμόρφωση του εδάφους μέχρι 1 μ. ( να μπαζώσω από τη μία πλευρά);

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά υπάρχει ένας τρόπος να μετρήσουμε την κλίση του οικοπέδου; Είναι το μέγιστο και το ελάχιστο σημείο όπου και αν βρίσκονται; Είναι από το ύψος του δρόμου ή απο το ύψος του οικοπέδου σε κάθε σημείο ακόμα και αν αυτό είναι 2 μέτρα κάτω απο το δρόμο σε κάποιο σημείο; Αν η κλίση είναι 15,3 είναι μεγαλύτερη του 15 δηλαδή που γίνεται η στρογγυλοποίηση; Δεν θα έλεγε 15,0 αν λάμβανε και το πρώτο δεκαδικό; Ρωτώ γιατί έχω μια περίπτωση τρίφατσου οικοπέδου με κλίση από 9 μέχρι 15,3 στο ψηλότερο σημείο και δεν ξέρω αν εντάσσεται στο νόμο. Σε περίπτωση 3φατσου πως βγαίνει η κλίση απο ποιό δρόμο;

Ευχαριστώ

Edited by gkoumoutsos
Link to comment
Share on other sites

στείλε προσωπικό μήνυμα στο μεγάλο... Σηφουνάκη και αν στο βρεί θα τον πληρώσουμε όσο-όσο ...όλοι μαζί ..

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε!

αν μου επιτρέπετε,

επανέρχομαι με συντομία στο θέμα της δυνατότητας αύξησης δόμησης,

όσο και αν ακούγεται το ερώτημα κάπως περίεργο:

 

 

«6. Με την επιφύλαξη των διατάξεων που προβλέπουν υποχρεωτική διάσπαση του όγκου των κτηρίων, σε οι­κοδομήσιμο γήπεδο, με εμβαδόν τουλάχιστον 1.800 τ.μ. και πρόσωπο σε νομίμως υφιστάμενο κατά τις ισχύου­σες διατάξεις κοινόχρηστο χώρο,

εφόσον δεν πραγμα­τοποιείται

η επιτρεπόμενη κατά τις οικείες διατάξεις νόμιμη κατάτμησή του, η συνολική δόμηση του ενιαίου γηπέδου δύναται να ισούται με το άθροισμα της κατά την παράγραφο 2 επιτρεπόμενης δόμησης για την ανέ­γερση κατοικίας στα άρτια και οικοδομήσιμα γήπεδα, τα οποία θα προέκυπταν από την κατάτμηση του ενιαίου γηπέδου, σύμφωνα με την κατά τον κανόνα ισχύουσα αρτιότητα του οικισμού, μειωμένη κατά 10 %...."

 

Ερώτηση:

όταν λέμε εφόσον δεν πραγμα­τοποιείται, εννοούμε:

α) εφόσον μπορεί μεν να πραγματοποιηθεί κατάτμηση

αλλά ως ιδιοκτήτες δεν κάνουμε χρήση αυτού του δικαιώματος? Δηλαδή της κατάτμησης.

ή

β) η κατάτμηση που θα μπορούσε να γίνει λόγω μεγάλου μεγέθους, δεν πραγματοποιείται

μιας και αυτή δεν είναι εφικτή, λόγω μη ύπαρξης απαραίτητου μήκους προσώπου.

 

Για παράδειγμα: εντός οικισμού στον οποίο ισχύει αρτιότητα 1000τμ,

υπάρχει οικόπεδο με εμβαδόν 3300τμ και πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο 20μ.

Προφανώς η κατάτμησή του δεν είναι εφικτή αφού θα απαιτείτο πρόσωπο μήκους >2χ15μ= τουλάχιστον 30μ.

 

Το ερώτημα είναι:

Η επιτρεπόμενη δόμησή του οικοπέδου αυτού

είναι 400τμ ?

ή

(3300/1000)-> 3αρτιότητες χ 400τμ δόμησης/αρτιότητα χ 0,9 = 1080τμ ?

 

Τι θεωρείτε ότι ισχύει?

Έχει ρωτήσει κάποιος σε Πολεοδομία ή σε Υπουργείο σχετικά?

Link to comment
Share on other sites

...το αρθρ. 1 παρ. 6, εχει τις εξης παραμετρους

 

α] Με την επιφυλαξη των διαταξεων που προβλεπουν την υποχρεωτικη διασπαση των ογκων..

β] το γηπεδο να εχει τουλαχιστον 1800 τμ.

γ] προσωπο σε νομιμως υφισταμενο κοινοχρηστο χωρο

δ] μη πραγματοποιηση 'νομιμης" κατατμησης "επιτρεπόμενης"...

δλδ ..να επιτρεπεται να γινει "νομιμη" κατα "εμβαδον" και "προσωπο" κατατμηση

ε] η συνολικη δομηση.... του ενιαιου γηπεδου υπολογιζεται .... " στα αρτια και οικοδομησιμα γηπεδα που θα προεκυπταν απο την κατατμηση του ενιαίου γηπεδου"

 

Επομενως, αυτα τα 3300 τμ. με προσωπο 20 μ....

δεν "επιτρέπεται" να κατατμηθουν νομιμα και να "προκυψουν" αρτια και οικοδομησιμα οικοπεδα...οπως ρητα οριζει ο νομος...

Αρα, μενεις στα 400 τμ.

 

αυτα.....

 

 

καλημερα

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ό Δημήτρης, δε χρειαζεται να ρωτήσεις πουθενά.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ

για τις απαντήσεις και την τεκμηρίωση...

 

...ωστόσο, στην πράξη,

αφού μπορεί να κατατμήσει ο ιδιοκτήτης

ένα μεγάλο οικόπεδο και μάλιστα

με ελαφρώς μεγαλύτερη συνολικά δόμηση στα επιμέρους τεμάχια,

γιατί να μην προβεί στην κατάτμηση

και να επικαλεστεί την παρούσα διάταξη?

 

Έχω κάποιες σκέψεις, αλλά θα ήθελα και τη δική σας άποψη.

Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

..αμα βρεις τον σηφουνακη... ρωτα τον, τι εννοει οταν λεει

 

"..αν μπορεις να κατατμησεις και να χτισεις 2Χ240...μην το κανεις και εγω σου δινω "μπονους απομειωσης κατα 10%"...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.