Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέοι όροι δόμησης στους μικρούς οικισμούς <2000 κατ.


Manolis gon

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ @Pavlos33 , το 0.00, δηλαδή σε επαφή, το στηρίζεις στο ότι τελικά κατισχύει το ΠΔ του '85 από το ΝΟΚ: Γιατί σε διάφορα σημεία στο φόρουμ έχω δει και την αντίθετη άποψη, με βάση το άρθρο 1 του ΝΟΚ;

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο 14 του ΝΟΚ δεν ισχύει σε οικισμούς χωρίς ρυμοτομικό σχέδιο (συμπλήρωση διατάξεων του Ν. 4067/12 με το άρθρο 7 Ν. 4315/14) και μετά την συμπλήρωση αυτή επανέρχονται σε ισχύ  οι διατάξεις του ΠΔ/24-4-85 ΦΕΚ-181/Δ/85 όπως αυτό ισχύει. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Συνάδελφοι καλημέρα, σχετικά με τους όρους δόμησης σε οριοθετημένους οικισμούς,

στην παρ. 4 του άρθρου 5 του Π.Δ. ΠΔ 24-04-1985, το μέγιστο ύψος κτιρίου και η στάθμη οροφής υπογείου ορίζονται σε σχέση με το πέριξ φυσικό έδαφος, χωρίς όμως να απαγορεύεται η διαμόρφωση του εδάφους. Δηλαδή μπορεί η στάθμη οροφής του υπογείου να μην υπερβαίνει το φυσικό έδαφος, αλλά μπορεί να υπερβαίνει το διαμορφωμένο έδαφος (να γίνει δηλαδή εκχωμάτωση ώστε να προεξέχει το υπόγειο όσο επιτρέπεται απο ΝΟΚ). Είναι σωστός ο συλλογισμός μου;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,
μια ερώτηση σχετικά με το επιτρεπόμενο ύψος και τη θέση του κτιρίου σε ανηφορικό οικόπεδο:
Έστω ότι έχουμε οικόπεδο στα ανάντη του δρόμου και θέλουμε να τοποθετήσουμε το κτίριο στο όριο του οικοπέδου με το δρόμο ώστε το επιτρεπόμενο ύψος του να είναι 7.50μ. Αν όμως το εμβαδό του οικοπέδου είναι μεγαλύτερο απο 500 τ.μ. τότε, σύμφωνα με την παρ. 3.β του άρθρου 6, το κτίριο πρέπει να τοποθετείται σε απόσταση τουλάχιστον 2.50 μ απο το όριο του προσώπου του, δεν μπορεί να εφάπτεται σε αυτό. Σε αυτή την περίπτωση το επιτρεπόμενο ύψος του κτιρίου είναι 7.50μ ή 4.50μ επειδή το κτίριο τοποθετείται υποχρεωτικά καθ΄υποχώρηση απο το όριο με το δρόμο; 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα.

Σε οικόπεδο σε οικισμό<2000 κατοίκων που έχει ρυμοτομικό (λόγω διανομής), η αφετηρία μέτρησης ύψους είναι το Φ.Ε. ή ισχύει η παράγραφος 90 του άρθρου Νοκ, όπως λέει και το συνημμένο?

image.thumb.png.dad0bf145d1cc118cf17dffe356e7217.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω βλέπω να λέει ότι δεν ισχύει γιατί το άρθρο 15 δεν ισχύει και συμπαρασύρει τον ορισμό καθώς το άρθρο 15 (που δεν ισχύει) έχει τίτλο         Ύψος Κτιρίου-αφετηρία μέτρησης υψών mπλάτος δρόμου

Edit: τώρα είδα ότι λες πως έχεις ρυμοτομικό. Είναι σίγουρα ρυμοτομικό με ΟΓ και ΡΓ ?

Edited by Latg
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Latg said:

Εγω βλέπω να λέει ότι δεν ισχύει γιατί το άρθρο 15 δεν ισχύει και συμπαρασύρει τον ορισμό καθώς το άρθρο 15 (που δεν ισχύει) έχει τίτλο         Ύψος Κτιρίου-αφετηρία μέτρησης υψών mπλάτος δρόμου

Edit: τώρα είδα ότι λες πως έχεις ρυμοτομικό. Είναι σίγουρα ρυμοτομικό με ΟΓ και ΡΓ ?

Έχω ΟΓ και ΡΓ από σχέδιο διανομής συνοικισμού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.