Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέοι όροι δόμησης στους μικρούς οικισμούς <2000 κατ.


Manolis gon

Recommended Posts

... πως λογίζεται η κλίση >15%;

από τα υψόμετρα κορυφών ή μήπως από το τοπικό ανάγλυφο;

 

Το κλειδί είναι τα ερωτήματα που εύστοχα έθεσε ο @ΚΑΝΑ ...

Link to comment
Share on other sites

Το κλειδί είναι τα ερωτήματα που εύστοχα έθεσε ο @ΚΑΝΑ ...

 

Το >15% ορίζεται από τα υψόμετρα στις κορυφές του κτιρίου. ((Η1-Η2)*100)/απόσταση μεταξύ των 2 κορυφών

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το >15% ορίζεται από τα υψόμετρα στις κορυφές του κτιρίου. ((Η1-Η2)*100)/απόσταση μεταξύ των 2 κορυφών

 

είναι μια λογική απάντηση και αυτή συνάδελφε ....αλλά μάλλον είναι λάθος,

γιατί ο νόμος αναφέρει ότι βάσει αυτού του κριτηρίου, που δεν μπορεί να μην ελέγχεται ευθύς εξ αρχής, πρέπει να ακολουθήσεις έναν ορισμένο τρόπο, δόμησής σου

 

β. Όταν η κλίση του γηπέδου είναι μεγαλύτερη από 15%, το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος του πρώτου κτηρίου

που εμφανίζει όψη προς το δρόμο στα ανωφερή (ανηφορικά) οικόπεδα – στο ανάντι του δρόμου – ορίζεται

ως εξής:

− όταν το κτήριο τοποθετείται στο όριο του γηπέδου με το δρόμο επιτρέπεται ύψος μέχρι 7,5 μέτρα.

− όταν αυτό τοποθετείται καθ’ υποχώρηση σε απόσταση έως 20 μέτρα από το όριο του γηπέδου με τον

δρόμο επιτρέπεται το ύψος του να είναι μέχρι 4,5 μέτρα από το πέριξ φυσικό έδαφος.

− όταν αυτό τοποθετείται σε απόσταση μεγαλύτερη των 20 μέτρων από το όριο του γηπέδου με το δρόμο

επιτρέπεται να έχει ύψος μέχρι 7,5 μέτρα.

Όταν η κλίση του γηπέδου είναι μεγαλύτερη από 15% και βρίσκεται στην κατωφέρεια – κατάντι− του δρόμου η

προβολή του κτηρίου πάνω από τη στάθμη του δρόμου δεν δύναται να υπερβαίνει τα 4,50 μέτρα.

Σε γήπεδα που βρίσκονται στην κατωφέρεια – κατάντι – του δρόμου, όταν η φυσική στάθμη του γηπέδου

στο όριο του δρόμου βρίσκεται χαμηλότερα των 3,00 μέτρων από τη στάθμη του δρόμου, η προβολή του

κτιρίου πάνω από τη στάθμη του δρόμου δεν δύναται να υπερβαίνει τα 3,00 μέτρα.

Σε κάθε περίπτωση, η στάθμη οροφής τυχόν υπογείου ορόφου δε δύναται να υπερβαίνει σε κανένα σημείο τη

στάθμη του φυσικού εδάφους περιμετρικά της κατασκευής».

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

είναι μια λογική απάντηση και αυτή συνάδελφε ....αλλά μάλλον είναι λάθος,

γιατί ο νόμος αναφέρει ότι βάσει αυτού του κριτηρίου, που δεν μπορεί να μην ελέγχεται ευθύς εξ αρχής, πρέπει να ακολουθήσεις έναν ορισμένο τρόπο, δόμησής σου

 

Γιατί είναι λάθος;

Εγώ είμαι έτσι και αλλιώς ανάντι του δρόμου.

Επειδή από αυτά που λες φαίνεται πως έχεις εντρυφήσει στο θέμα πες απλά και κατανοητά στην περίπτωσή μου τι θέλεις να πεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος όπως τον βλέπεις δεν αναφέρεται σε τοπική κλίση

(έτσι όπως την εννοείς στο μήνυμά σου-αφού αναφέρεσαι στις 4 γωνίες του κτιρίου που θα κτίσεις)

αλλά αρχίζει ως εξής "β. Όταν η κλίση του γηπέδου είναι μεγαλύτερη από 15% .." που εγώ το καταλαβαίνω ως γενική κλίση

 

 

Βάσει λοιπόν αυτής της γενικής κλίσεις (την οποία πρέπει πρώτα να υπολογίσεις-με τρόπο που δεν στον καθορίζει όμως) σου λέει πως κτίζεις

 

α. στα ανηφορικά οικόπεδα (και μάλιστα ανάλογα με το σε ποιό βάθος θα κτίσεις)

και

β. στα κατηφορικά

 

(συγνώμη που δεν μπορώ να αλλάξω την έντονη γραφή)

Link to comment
Share on other sites

Όντως εγώ εννοώ την κλίση τοπικά. Αλλά βέβαια δεν έχω και μεγάλη διαφορά με την αρχική. Εμένα με απασχολεί πάντως να τη μειώσω για να πάω στο 7,50.

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι ,

η έννοια της "τοπικής" κλίσης δεν υπάρχει .

Το οικόπεδο θεωρείται ότι έχει μία μέση κλίση που υπολογίζεται από την υψομετρική διαφορά

των ακραίων σημείων της περιμέτρου . και όχι ενδιάμεσων σημείων που πιθανόν να μας "βόλευε" !

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ στην ορθότητα της "μέσης" κατά της "τοπικής" κλίσης ...

Όμως @Kakos_lykos,

πιστεύεις ότι ο ορισμός της μέσης, που μόλις έδωσες, την ορίζει μονοσήμαντα σε σχέση με την πραγματικότητα των ελληνικών γηπέδων ;

Νομίζω ότι χρειάζεται -διευκρινιστική- προσθήκη σε σχέση με το πρόσωπο και τη θεωρούμενη κατεύθυνση.

Ο νόμος -για το κτίσμα- παίζει με "έννοιες ιδεατού στερεού" ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.