Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέοι όροι δόμησης στους μικρούς οικισμούς <2000 κατ.


Recommended Posts

Σε ευχαριστώ συνάδελφε για την τοποθέτηση. Και για να μην μπερδευτεί κανείς να σημειώσω και εγώ με τη σειρά μου ότι στο #199 εκ παραδρομής έχω αναφέρει επιφάνεια 500 τ.μ αντί για 700 τ.μ που είναι το σωστό. 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, στην παρ. 5 του άρθρου 1, το υπουργείο πρέπει να αποφασίσει τι ισχύει τελικά ...

Από τη μία θεωρεί ότι καταργούνται κάποια ΠΔ, ενώ σύμφωνα με το ΝΟΚ εξαιρούνται με έμφαση "οποιουδήποτε είδους" τέτοια

και από την άλλη θεωρεί ότι ισχύουν κάποιες κανονιστικές πράξεις νομαρχών "κατ' οικονομίαν".

 

[Αρχή γκρίνιας]

Αλλά ποιός ασχολείται τελικά για να λυθούν τα ζητήματα ;

Όσοι θα κτίζουν στα επόμενα χρόνια θα ελέγχονται κατευθείαν από τη ΔΟΚΚ ... και αυτή γιατί να τα ξεκαθαρίσει ; Χάνεται το πλεονέκτημα ...

Αν υπήρχε πρακτική εφαρμογή θα είχε κολλήσει η μισή Ελλάδα ... θεωρίες θα μου πείτε που ελάχιστοι ασχολούνται ...

Ο ΓΟΚ 85 άρχισε να στρώνει το 2000 ... ο ΝΟΚ μάλλον θα αργήσει πάρα πολύ.

[Τέλος γκρίνιας].

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: τα άρθρα του ΝΟΚ που αφορούν νομίμως υφιστάμενους οικισμούς χωρίς εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο, αφορούν και μη οριοθετημένους οικισμούς κάτω των 2.000 κατοίκων;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σας.

Σύμφωνα με το Π.Δ. 289/4-10-11 (Όροι και περιορισμοί δόμησης εντός των ορίων των οικισμών με πληθυσμό μέχρι 2.000 κατοίκους) ορίζεται στην παράγραφο 4 α το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος κτιρίων. Για οικόπεδα με κλίση άνω του 15% ισχύουν ταυτόχρονα και το εδάφιο 4α και 4β ή μόνον το εδάφιο 4β;
Συγκεκριμένα έχω οικόπεδο δισγωνιαίο και διαμπερές με κλίση 38% και βάθος στο σημείο της ανισοσταθμίας (ανώτερη κ κατώτερη στάθμη) 13μ. Το εμβαδόν του οικοπέδου είναι 270.00 τ.μ. και εφαρμόζω κλιμακωτή ανάπτυξη των όγκων, εφάπτοντας το κτίσμα τόσο στο πάνω όριο (έχει δρόμο και Ημέγιστο =4.50μ. ) όσο και στον κάτω δρόμο ( έχει δρόμο και Ημέγιστο =7.50μ.) Σε κάθε σημείο δεν ξεπερνώ τα 7.50 μ. από το φυσικό έδαφος, αλλά η προβολή των υψών του κτιρίου σε κατακόρυφο επίπεδο υπερβαίνει τα 7.50 μ. όπως άλλωστε είναι φυσικό λόγω των παραπάνω στοιχείων που έδωσα... έτσι αναρωτιέμαι αν η 4β υπερκαλύπτει και ουσιαστικά εφαρμόζεται μόνο αυτή στα οικόπεδα με κλίση μεγαλύτερη από 15% κι όχι η 4α. Μήπως έχει κανείς παρόμοια περίπτωση; ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

συναδελφοι σε οικπεδο 120 τ.μ. τελικα εχω επιτρεπομενη δομηση 120 τ.μ. ή μεγιστη 200 τ.μ. ? η διατυπωση της παραγραφου ειναι λιγο περιεργη..

Link to comment
Share on other sites

Πας με ΣΔ=1 και έχεις 120τμ, αν εννοούσαν μέγιστη δόμηση 200τμ για όλα όσα έχουν επιφάνεια κάτω από 200τμ δε θα ανέφεραν τον ΣΔ

Edited by apoul
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ισχύει ο Σ.Δ. που ορίστηκε με απόφαση Νομάρχη, σε τομείς των οικισμών, χωρίς το όριο των 240 τ.μ. ή 400 τ.μ. κατά περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα,

σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων έχω οικόπεδο κατά παρέκκλιση επιφανείας 100 τμ, στο οποίο πρέπει να γίνει παραχώρηση εδαφικής λωρίδας 12 τμ. Οι έλεγχοι στο διάγραμμα δόμησης πρέπει να γίνουν επί του αρχικού οικοπέδου (100 τμ) ή επί του τελικού (88 τμ);

 

Αφενός συνάδελφε, μην επαναλαμβάνεις το ερώτημα σου, να είσαι σίγουρος πως αν το δεί κάποιος θα σου απαντήσει. Από την άλλη, το έχεις τοποθετήσει σε τελείως λάθος κατηγορία (ΕΙΔΗΣΕΙΣ) οπότε να είσαι σίγουρος πως θα το δούν πολύ λιγότεροι.

Παρακαλώ για λίγη προσοχή στο που αναρτώνται τα ερωτήματα.

DIMITRIS80

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Στο άρθρο 1 §2 του Π.Δ. αναφέρει: Για γήπεδα μεγαλύτερα ή ίσα των 700 τ.μ. επιτρέπεται η ανέγερση κτιρίου οποιασδήποτε χρήσης (κύριας ή βοηθητικής) μέγιστης επιτρεπόμενης συνολικής επιφάνειας ορόφων 400 τ.μ.

Περαιτέρω απαγόρευση για διάσπασή όγκων δεν διαβάζω.

Μπορώ να ανεγείρω όσα κτίσματα θέλω (2-3) κ.τ.λ. με max δόμηση 400 τ.μ.; 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Στους οικισμούς δεν απαγορεύεται η διάσπαση των όγκων. Αντίθετα σε κάποιες ειδικές περιπτώσεις επιβάλεται, δες την παράγραφο 6 του ίδιου άρθρου.

Αλλά πρέπει να τηρείται η ελάχιστη επιτρεπόμενη απόσταση μεταξύ των κτιρίων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.