Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέοι όροι δόμησης στους μικρούς οικισμούς <2000 κατ.


Manolis gon

Recommended Posts

Σε οικισμό κάτω των 2000, με αρτιότητα 300τμ, έχουμε οικόπεδο 1100τμ προϋφιστάμενο της 3-5-85

Σε μία πλευρά εχει πρόσωπο 50μ σε χωματόδρομο

 

Είναι άρτιο και οικοδομήσιμο; ή θα πρέπει να εξετάσω εαν αυτός ο χωματόδρομος έχει χαρακτηριστεί ως δημοτική οδός;

Εαν δεν είναι δημοτική οδός τότε είναι άρτιο κατά κανόνα και ΜΗ οικοδομήσιμο;; Υπάρχει κατοικία προ του '55

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Πάντα ελέγχουμε το είδος του δρόμου που περνάει μπροστά από το οικόπεδο.Πρέπει να πάρεις βεβαίωση από το δήμο ότι είναι δημοτικός.Αν δεν είναι δημοτικός ισχύει αυτό που λες.Ας πούμε ότι είναι δημοτικός αλλά είχες πρόσωπο μικρότερο των 15 μ για τα 1100μ2 οικοπέδου, τότε θα έγραφες ότι είναι άρτιο και οικοδομήσιμο αρκεί να προϋπάρχει της 4-11-11 ενώ με πρόσωπο 30 μ γράφεις ότι είναι άρτιο και οικοδομήσιμο χωρίς να αναφέρεις προΰπαρξη

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Για να πάρω βεβαίωση από τον Δήμο θα απευθυνθώ στην Τεχνική Υπηρεσία ή στην Πολεοδομία;

Τι είναι το οδοιπορικό διάγραμμα;

 

Στην άλλη πλευρά έχει πρόσωπο 20μ σε κοινόχρηστο χώρο. Είναι μια αλάνα που είναι προάυλιος χώρος σχολείου. Θα ελεγξω εαν είναι όντως Κ/Χ οπότε θα έχει πρόσωπο σε αυτόν τον χώρο;

 

 

όσα είναι πριν τη 4-11-11 δεν έχουν καμία απαίτηση σε ελάχιστο μήκος προσώπου, παρά μόνο φυσικά να έχουν πρόσωπο σε δημοτική οδό;

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε ότι είναι δημοτικός αλλά είχες πρόσωπο μικρότερο των 15 μ για τα 1100μ2 οικοπέδου, τότε θα έγραφες ότι είναι άρτιο και οικοδομήσιμο αρκεί να προϋπάρχει της 4-11-11

 

άρτιο και οικοδομήσιμο κατά κανόνα ή κατά παρέκκλιση;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω συνάδελφοι εχω μπερδευτεί με τους νέους όρους δόμησης! Από τι κατάλαβα η κλιμάκωση στον σ.δ καταργήθηκε.

Το θέμα είναι τι ισχύει πλέον!!!???

Στο φεκ αναφέρει πως γήπεδα

α)μικρότερα των 200 τ.μ. έχουν σ.δ 1

β)έως 700 τμ έχουν μέγιστη επιτρεπόμενη επιφάνεια δόμησης ίση με 240τμ

γ)μεγαλύτερα απο 700 τμ εχουν μέγιστη επιτρεπόμενη επιφάνεια δόμησης ίση με 400 τ.μ.

 

Αν έχω ε΄να οικόπεδο 199 τμ έχω δόμηση 199τ.μ.

Αν έχω ένα οικόπεδο 201 έως 699 θα έχω 240???

Αν έχω ένα οικόπεδο 701 θα έχω 400???

Τα λέω σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Με την προσθήκη του ΚΑΝΑ γίνονται ολόσωστα.Μην ξεχνάς το δώρο των 40μ2 πατάρι με ξηρά δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

Εγκυκλοπαιδική ερώτηση:

Το πρόσωπο του οικοπέδου πρέπει να είναι μονοκόμματο ή μετράει αθροιστικά για το περίγραμμα του οικοπέδου;

 

Για παράδειγμα, σε οικόπεδο που μία του πλευρά έχει πρόσωπο σε δρόμο σε μήκος 6μ, άλλη πλευρά άλλα 6μ και μια άλλη πλευρά 3μ (σύνολο 15μ), είναι ΟΚ ή υπάρχει πρόβλημα;

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.