Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετα - Φάσεις νόμου Τρίτση


margaritta

Recommended Posts

Μισό λεπτό για να καταλάβω.

Έγινε καταγγελία και σου ελέγχει το ακίνητο η Πολεοδομία; 

Αν όχι κάθε προφορική απάντηση αγνόησέ τη. Αν το υφιστάμενο έχει ρυθμιστεί πλήρως με α+β φάση ν.1337 τελεί υπό αναστολή κυρώσεων μέχρι να κριθεί οριστικά. Εξαιρείται δε από την απαίτηση για υπαγωγή (και στους ν. 4014 και 4178) και δύναται να μεταβιβαστεί (εφόσον δεν έχει άλλες αυθαιρεσίες).

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 324
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προς το παρών όχι

αλλά στο άμεσων μέλλον θα υπάρξει θέμα.

Το κακό είναι ότι ο νόμος ερμηνεύεται από τον κάθε υπάλληλο κατά την δικιά του ερμηνεία και αντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

Ερωτο - απαντήσεις του ΤΕΕ και Λεμπέση είναι ξεκάθαρο.

Ψάχνω μήπως υπάρχει καμιά εγκύκλιος από Υπεκά !

αλλά το βρήκα διευκρινίσεις ΣΤ. 4178/2013

3) παρ. 2δ.

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Pavlos33 said:

........Αν το υφιστάμενο έχει ρυθμιστεί πλήρως με α+β φάση ν.1337 τελεί υπό αναστολή κυρώσεων μέχρι να κριθεί οριστικά. Εξαιρείται δε από την απαίτηση για υπαγωγή (και στους ν. 4014 και 4178) και δύναται να μεταβιβαστεί (εφόσον δεν έχει άλλες αυθαιρεσίες).

 

Στον 4495 αν έχω α+β φάση ...αλλά έχει μια μικροπαραβαση  μπορώ να το εντάξω σε υπαγωγή και να γίνει μετά μεταβίβαση;

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

 

Καλησπέρα.

Έχω μια περίπτωση στην οποία νομίζω πως είναι στην Β φάση του νόμου. Από την αρμόδια πολεοδομία μου είπαν ότι εφόσον υπάρχουν στον φάκελο και τα σχέδια (κάτοψη, τομή και ένα τοπογραφικό) τότε είναι στην φάση Β αλλά...δεν ήταν και πολύ σίγουροι για αυτά που λέγανε.

 

1) Διάβασα τον νόμο, διάβασα και τα δικά σας γραφόμενα και νομίζω ότι όντως είναι στην Β φάση. Από τον φάκελο λείπει το 2ο παράβολο που πληρώνανε. Λέω λείπει γιατί ο υπογράφων μηχανικός το αναφέρει στα επισυναπτόμενα του έγραφα.

Επίσης ο ακίνητο την εποχή της ένταξης στον νόμο ήταν σε εκτός σχεδίου περιοχή, κάποια στιγμή όμως έγινε πράξη εφαρμογής. Έπρεπε ο ιδιοκτήτης να κάνει κάτι ώστε να γίνει η Γ' φάση;

Αν έχει γίνει η Γ΄ φάση που μπορώ να αναζητήσω στοιχεία εκτός από την πολεοδομία;

 

2) Σήμερα έκανα αυτοψία και είδα ότι υπάρχουν διαφορές από τα σχέδια που κατατέθηκαν στην πολεοδομία.

  • πχ η πλάκα του ισόγειου έπρεπε να είναι κατασκευασμένη στο 0,70 και είναι στο 0,86.
  • Το εσωτερικό ύψος είναι ποιο μεγάλο κατά λίγο (10-20έκ)
  • Η στέγη έχει ποιο μεγάλο ύψος. Στα σχέδια 0,80 στην πράξη πάνω από 1,50μ
  • Μεταγενέστερη αποθηκούλα εμβαδού περίππου 4μ2

 

Πως να το χειριστώ;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δήλωση μηχανικού.pdf

Edited by dimidomo
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
On 29/3/2012 at 6:02 ΜΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Ενημερωτικά σημειώνω το εξής:

 

1. Η α' φάση γράφει στη σφραγίδα: "ΠΡΟΣΩΡΙΝΟΣ ΤΙΤΛΟΣ ΜΗ ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΕΩΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥ".

2. Η β' φάση γράφει στη σφραγίδα: "ΤΙΤΛΟΣ ΟΡΙΣΤΙΚΗΣ ΜΗ ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΕΩΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥ".

 

Αυτά από τουλάχιστον δέκα αντίστοιχα ακίνητα (όλα το ίδιο). Όλα εκτός σχεδίου, όλα όμως χωρίς την γ' φάση!!!!!

 

Προσοχή λοιπόν να μην μπερδευόμαστε με αυτά που μας φέρνουν!

Ισχύουν τα παραπάνω? Εγώ γνωρίζω πως β' φάση είναι η σφραγίδα που αναφέρει "προσωρινή αναστολή από κατεδάφιση"

Είναι δυνατόν να υπάρχει αυθαίρετο του Ν.1337/1983 χωρίς σφραγίδα που αναγράφει "προσωρινή αναστολή από κατεδάφιση" και να είναι στη Β' φάση?

'Εχω συμπληρωματική δήλωση του Ν.1337/1983 άρθρου 15 παρ. 5 αλλά πουθενά δεν λέει για αναστολή από κατεδάφιση. Ο υπάλληλος δε του αρχείου ισχυρίζεται πώς όλα έτσι είναι στην περιοχή, χωρίς να έχουν την παραπάνω σφραγίδα. Ποια η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, adadim said:

....

Είναι δυνατόν να υπάρχει αυθαίρετο του Ν.1337/1983 χωρίς σφραγίδα που αναγράφει "προσωρινή αναστολή από κατεδάφιση" και να είναι στη Β' φάση?

....

ναι είναι δυνατό

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 3/7/2018 at 12:25 ΜΜ, killertomato said:

δηλωσεις τεχνικες εκθεσεις_Page_01_LI.jpg

δηλωσεις τεχνικες εκθεσεις_Page_02_LI.jpg

δηλωσεις τεχνικες εκθεσεις_Page_03_LI.jpg

δηλωσεις τεχνικες εκθεσεις_Page_05_LI.jpg

δηλωσεις τεχνικες εκθεσεις_Page_14_LI.jpg

Καλημέρα σας, εχω περίπτωση 1337 πιστεύω 2η φάση. Το ακίνητο στην εποχή του βρισκόταν εκτός σχεδίου και στη συνέχεια με την Π.Ε. της περιοχής εντάχθηκε στο σχέδιο και σήμερα είναι εντός.

Στο φακελο της νομιμοποίησης βρήκα τα ιδια εγγραφα με αυτα που παραθέτω απο το προηγούμενο ποστ του συναδέλφου. Τη δήλωση ιδιοκτήτη και Τ.Ε. μηχανικου, φωτογραφιες, σχέδια κατοψής και «τοπογραφικο» - κάλυψη , ολα σε σενα σχέδιο. Επίσης βρήκα το παράβολο ΕΤΕΡΠΣ , το ίδιο έγγραφο όπως παραπάνω με τίτλο «Στοιχεία Ιδιοκτήτου» και το εκκαθαριστικό με σφραγίδα «εθνική κτηματική» . Λογικά βρίσκομαι σε «β φάση» αν και δε βρήκα κάποια άλλη σφραγίδα για αυτο.

Ρωτησα στην ΥΔΟΜ αν μπορω να κάνω τρίτη φαση Ν1337 αλλα μου ειπαν πως πρεπει να ελεγχθεί πλέον με τους νεους ορους δόμησης και οτι «κανεις δεν το κανει ετσι». Οποτε το μονο κέρδος του πελάτη απο το 1337 ειναι το αποδεικτικό παλαιοτητας για να υπαχθει πλεον στην «κατηγορία 2» του 4495.

Ταυτόχρονα με μπερδευπθν και οι διατυπώσεις του αρ. 82 «στ) έχει περατωθεί η διαδικασία διατήρησης, σύμφωνα με τις διατάξεις του ν.3775/2009 (Α122) ή του ν.3843/2010 (Α62), και για το χρονικό διάστημα που προβλέπεται σε αυτές, ή έχει περατωθεί η διαδικασία της διατήρησης με τις προϋποθέσεις του παρόντος» και του 107 κατ' επέκταση.

Εν τέλει οι απορίες μου είναι: 1) αν το ακίνητο βρίσκεται όντως σε 2η φάση 1337,2)  αν σε περίπτωση τρίτης φάσης ελέγχεται όντως πλέον με τους νέους όρους δόμησης της περιοχής, 3) αν μπορεί να υπαχθεί στο 4495 ή δεν είναι απαραίτητο καθώς στην εποχή του έγινε κάθε δυνατή νομιμοποίηση ως εκτός σχεδίου 4) αν χρειαστεί στο μέλλον άδεια μικρής κλίμακας, θα πρέπει οπωςδήποτε να έχει υπαχθεί στο 4495;

Ευχαριστώ

επισυνάπτω τα δικαιολογητικά που ζήτησε η ΥΔΟΜ για τρίτη φάση

1337.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.