Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αυθαίρετα - Φάσεις νόμου Τρίτση


margaritta

Recommended Posts

Εφόσον υπάρχει σφραγίδα πολεοδομίας έχεις αποδεδειγμένη την παλαιότητα της οικοδομής.

Αν συμπίπτουν τα νούμερα της δήλωσης με την σημερινή κατάσταση ακόμα καλύτερα.

Προχώρα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 324
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νιώθω συγκινημένος γιατί μάλλον έχω μπροστά μου την πρώτη καθαρή παλαιότητα από δημόσια έγγραφα....μετά από 8 μήνες του 4014!

Ποιός είπε ότι είναι δύσκολο να βρεθούν?? Το ΣτΕ έχει απόλυτο δίκιο..

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ερωτηση:

μπορεί κάποιος που εχει τακτοποιήσει με νόμο του τριτση να μπει στο 4014 ώστε να του επιτραπεί

να κάνει εξ ολοκλήρου ανακαίνιση, συντήρηση?

βάση, τοίχους, στέγη κουφώματα πατώματα?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μηπως μπορείτε να μου πείτε για ακίνητο που δηλώθηκε στο Νομο Τρίτση, ήταν εκτός σχεδίου και παραμένει εκτός σχεδίου και έχει καταθέσει σχέδια, έχει πληρώσει τα πρόστιμα που του είχαν επιβαλλει και έχει δύο δηλώσεις μία του ιδιοκτήτη και μία του μηχανικού οι οποίες στο πίσω μέρος είναι σφραγισμένες απο την πολεοδομία και αναγράφουν "η αυθαίρετη κατασκευή υπάγεται σε προσωρινή αναστολή από την κατεδάφιση" τι άλλο πρέπει να κάνει για να είναι πλήρως τακτοποιημένο?

Τρίτη φάση γίνεται μόνο σε όσα έχουν ενταχθεί σε σχέδιο πόλεως. Έχω δει τρίτη φάση και σε εκτός σχεδίου αλλά αυτό είναι παράνομο.

Για την αλλαγή διαρρύθμισης μπορείς να το εντάξεις στον 4014 δηλώνοντας την διαμερισμάτωση (500€). Κατά τα άλλα, εφόσον δεν έχει αλλάξει το περίγραμμα που δηλώθηκε με τη Β φάση, τότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

 

 

Γεια σας και παλι....επιστρέφω στο ίδιο θέμα για να προσθέσω κι άλλες ερωτήσεις:

1. Το παραπάνω ακίνητο αποτελείται από ένα διαμέρισμα ημιισόγειο 70μ² και μια αποθηκη υπόγεια και ένα διαμέρισμα στον όροφο περίπου 140μ². Το ισόγειο έχει παροχή ρεύματος, τώρα θέλω νέα παροχή ρεύματος και για τον όροφο, πήρα τηλ. στη ΔΕΗ και μου είπαν οτι στα αυθαίρετα που τακτοποιήθηκαν με νόμο Τρίτση δεν δίνουν πια νέες παροχές, τι κάνουμε σ'αυτη την περίπτωση?

 

2. Ας πούμε ότι το βάζω στο Ν.4014 για να ρυθμίσω το ισόγειο που από ένα διαμέρισμα έγιναν δύο και βάζω και το ξύλινο στέγαστρο (τυπου πέργκολα) που καλύπτει την αυλή του ισογείου οπότε έχουμε 2 λοιπές παραβάσεις, να προσθέσω και τον όροφο έτσι ώστε να μου δώσει βεβαίωση για δίκτυα κοινής ωφέλειας? Αν βάλω όμως 2 λοιπές παραβασεις και στο φυλλο καταγραφής άλλη κατοικία 140μ² χωρίς οικοδομική άδεια προ του '83 το πρόστιμο είναι υψηλό θα έλεγα.

α) Ο τρόπος που σκέφτομαι να δηλώσω τις παραβάσεις είναι σωστός?

β) Υπάρχει άλλη λύση να ηλεκτροδοτήσω τον όροφο και να δηλώσω μόνο τις 2 λοιπές παραβάσεις?

 

3. Αλλη σκέψη είναι να βγάλω βεβαίωση μη ύπαρξης αυθαιρεσιών για τον Α' όροφο και με τη βεβαίωση που θα μου βγάλει το σύστημα, να χρησιμοποιήσω για τη συνδεση

με ΔΕΗ, γίνεται?

4. Υπάρχει μήπως άλλη λύση?

 

Ελπίζω σε εσάς...... να πάρω μια υπεύθυνη απάντηση γιατί από τις υπηρεσίες............

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

συνάδελφοι καλημέρα...

 

Μια ερώτηση. Πρέπει να έχει ολοκληρωθεί η Β φάση Ν.Τρίτση για να μπορεί να μεταβιβαστεί ένα αυθαίρετο?Και πότε θεωρείται

οτι εχει ολοκληρωθεί? Ρωτάω, γιατί πήρα φάκελο απο την πολεοδομία, και εχει όλα τα απαραίτητα της Β φάσης σχεδια,εντυπα, αλλά απο το πρόστιμο της Β φάσης φαίνεται οτι έχει πληρωθεί μόνο η πρώτη δόση. Ενοείται βεβαια οτι οι 10000 δρχ της Α φάσης έχουν πληρωθεί φυσικά.

Μπορώ να δώσω βεβαίωση νομιμότητας,για να γίνει συμβόλαιο,ετσι όπως έχουν τα πράγματα?

Η οικοδομή ειναι του 1973.

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν έχει πάρει την εξαίρεση από κατεδάφιση μπορείς να δώσεις βεβαίωση...

Δες Άρθρο 23§2

Link to comment
Share on other sites

Faethon 11

 

το είδα το άρθρο, παραπέμπει στον 1337/83. Εκεί θέλει το ψάξιμο. Πάντως συμβολαιογράφος σήμερα μου ειπε οτι, αν έχει ολοκληρώσει Β' φάση του 1337 γίνεται μεταβιβαση,ως έχει,αρκεί να μην έχουν προστεθεί νέες αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις.

Τι θα πεί,"ολοκληρώσει"?...

Θα πάω πάλι πολεοδομία για διευκρυνήσεις...

 

σε ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ευγενια82 ναι μπορείς.

Επανέρχομαι στο έξής:

Α και Β φάση στα εκτός σχεδίου θεωρείται άδεια?

Γιατί η Γαρδίκη λέει ΟΧΙ μηχανικός στη ΔΟΚΚ λέει ΝΑΙ.

Link to comment
Share on other sites

Και η δική μου γνώμη είναι ΟΧΙ. Δεν μπορεί η προσωρινή εξαίρεση από κατεδάφιση να θεωρείται άδεια. Απλώς εκεί σου δίνει τη δυνατότητα να μεταβιβάσεις χωρίς ρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

H ολοκλήρωση της α' και β' φάσης του 1337/1983 ΔΕΝ αποτελεί οικοδομική άδεια!

 

Επίσης για τη μεταβίβαση αυθαιρέτου εκτός σχεδίου με α’ και β’ φάση του 1337/1983, που εξαιρείται από την υποχρέωση υπαγωγής στο 4014/2011, θα προσκομισθούν επικυρωμένο αντίγραφο της β΄ φάσης και υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη και βεβαίωση μηχανικού, με τις οποίες δηλώνεται και βεβαιώνεται αντίστοιχα ότι, οι εκτελεσμένες αυθαίρετες κατασκευές στο ακίνητο εμπίπτουν στην περίπτ. δ, της παρ.2 του άρθ. 23 του 4014/2011, καθώς και ότι δεν έχει εκτελεστεί άλλη αυθαίρετη κατασκευή και δεν έχει εγκατασταθεί άλλη αυθαίρετη χρήση, σύμφωνα με τα σχέδια της δήλωσης του 1337/1983 και δεν υπάγονται σε καμία από τις περιπτώσεις της παρ. 3 του άρθ. 23 του 4014/2011.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.