Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετα - Φάσεις νόμου Τρίτση


margaritta

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 324
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνοψίζω τα του Ν.1337.

 

Α' Φαση ---> Είναι σαν να μην έγινε ποτέ θελει όλο δήλωση στον 4178

 

Β' Φαση ---> Το καθεστώς είναι προσωρινή εξαίρεση από κατεδάφιση. Πόσο προσωρινή ? Η οριστική κρίση του αυθαιρέτου θα γίνει μετά την ένταξή του σε σχέδιο πόλεως. 

                      Αρα όσο δεν γίνεται η ένταξη παραμένουμε σε καθεστώς εξαίρεσης από κατεδάφιση και δεν απαιτείται καμμιά υπαγωγή στον 4178 παρά μόνο για μεταγενέστερες κατασκευές.

                     ΠΡΟΣΟΧΗ : Η Β' Φάση ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΙΑ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ. 

                     Αρα αν υπάρχουν μεταγενέστερες κατασκευές , μόνο αυτές θέλουν υπαγωγή στον 4178 και δηλώνονται "χωρίς άδεια" οπότε δεν τίθενται ζητήματα % υπέρβασης δόμησης κλπ.

 

Γ' Φαση ---> Οριστική εξάιρεση. ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΑΔΕΙΑ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ για τον 4178. Αρα , μεταγενέστερες αυθαιρεσίες δηλώνονται στο 4178 "με άδεια", και για το % υπέρβασης ως νόμιμο εμβαδόν

                    θα λάβουμε αυτό που αναγράφεται στην οριστική εξαίρεση

Edited by avgoust
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Αν εχει γινειη β φαση  και το οικοπεδο απο εκτος σχεδιου ειναι εντος οικισμουκαι μετεπειτα εγιναν εργασιεςοπως π.χ υπογειο που ηταν δηλωμενο αδιαμορφωτο εγινε κατοικια οπως επισης τα μ2 ειχαν δηλωθει λιγοτερα τι γινεται? δηλωνουμε  αυτα που δεν ειχαν δηλωθει  και μετα πηγαινουμε για εξαιρεση απο κατεδαφιση .?

Link to comment
Share on other sites

Άρα κανείς αθτο που πολύ σωστά είπε ο August παραπάνω. Δηλώνεις τα υπερβάλλοντα του 1337 ως χωρίς άδεια...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι νομιζω και εγω.

Απλα μια διευκρινηση......μπορει να ειμαι εκτος σχεδιου ..αλλα ειμαι εντος ΖΟΕ !!!! Δεν ξερω αν παιζει καποιο διαφορετικο ρολο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

πάντως στο αρθρο 9 παρ.Δ αα) αναφέρει ότι...<<Στα ποσοτά αυτά συνυπολογίζονται όλα τα αυθαίρετα κτίσματα επί του ακινητου.....που έχουν υπαχθεί με τους νόμους 3775/2009, 3842/2010 και 4014/2011.>>

Το πνεύμα του νομοθέτη είναι να συνυπολογίσει τυχόν προηγούμενες αυθαίρετες κατασκευές για να τιμωρήσει τον ιδιοκτήτη. Αλλά δεν αναφέρει πουθενά για τα αυθαίρετα με τον 1337/83.

 

Επίσης στην εγκυκλιο 3 αναφέρει για το αρθρο1 3) παρ.2δ) ότι ....<<δεν έχουν υποχρέωσει υπαγωγής ........στον 4178 αυθαίρετα κτίσματα που έχουν δηλωθεί με τον ν.1337/83....../α' και β' φάση>> 

Edited by akis4
Link to comment
Share on other sites

......μπορει να ειμαι εκτος σχεδιου ..αλλα ειμαι εντος ΖΟΕ !!!! Δεν ξερω αν παιζει καποιο διαφορετικο ρολο αυτο.

 

Είναι αδιάφορο για τα δηλωμένα κτίσματα με τον Ν.1337. 

 

Επίσης στην εγκυκλιο 3 αναφέρει για το αρθρο1 3) παρ.2δ) ότι ....<<δεν έχουν υποχρέωσει υπαγωγής ........στον 4178 αυθαίρετα κτίσματα που έχουν δηλωθεί με τον ν.1337/83....../α' και β' φάση>> 

 

Προσοχή εδώ είναι α' και β' δηλαδή πρέπει να έχει γίνει υποχρεωτικά και η β' φάση για να μην υπάρχει υποχρέωση υπαγωγής στον 4178

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλημέρα!

Έχω κτίσμα το οποίο είχε υπαχθεί στις διατάξεις του νόμου Τρίτση και

έχω επίσης στα χέρια μου, από το γραφείο αυθαιρέτων της πολεοδομίας,

χαρτί για ηλεκτροδότηση του κτίσματος.

Σ'αυτό το κτίσμα έγινε μετέπειτα προσθήκη κατ' επέκταση και καθ' ύψος

ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ!

Τώρα καλούμαι να το τακτοποιήσω αφού βρίσκεται εκτός σχεδίου και είναι

σε ΜΗ ΑΡΤΙΟ και ΜΗ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣΙΜΟ γήπεδο.

Η ερώτησή μου (εφόσον από ΤΕΕ και από ΥΠΕΚΑ δεν μπορώ να βγάλω άκρη τηλεφωνικώς και γραπτώς..)

είναι η εξής:

α) Έστω ότι λαμβάνω υπόψιν μου ότι έχει οικοδομική άδεια:

στους συντελεστές Υπέρβασης Δόμησης - Κάλυψης - πλαγίων Αποστάσεων και Ύψους

τί βάζω; Τους μέγιστους;

Γιατί αν είναι έτσι συμφέρει να μη λάβω καθόλου υπόψιν μου την παλιά ρύθμιση

και να το βάλω χωρίς Ο.Α.

β) Αν θεωρήσω το ακίνητο χωρίς Ο.Α.:

Τον Σ.Υ. τον λαμβάνω κάπου υπόψιν μου; Μήπως συγκρίνω με της εκτός σχεδίου με την υπόθεση ότι είναι άρτιο το γήπεδο;

Link to comment
Share on other sites

α) Έχεις  2 ολοκληρωμένες φάσεις του ν. 1337/83 και υποχρεωτικά δεν θα βάλεις Ο.Α στο ακίνητο. Ως εκ τούτου οι υπόλοιποι συντελεστές δεν ενεργοποιούνται.

Θα ελέγξεις μόνο αν το ύψος υπερβαίνει το μέγιστο επιτρεπόμενο της περιοχής. Αν δεν το υπερβαίνει δεν θα βάλεις αυξητικό συντελεστή λόγω ύψους. 

Επίσης να ελέγξεις το ρυθμισμένο με το ν. 1337, αν είναι το ίδιο με τα ίδια τετραγωνικά όπως αυτό που περιγράφεται στα σχέδια και στις δηλώσεις της εποχής εκείνης. Κτίσματα που έχουν ολοκληρώσει τις 2 φάσεις εξαιρούνται και δεν απαιτείται η υπαγωγή τους στο ν. 4178.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.