Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετα - Φάσεις νόμου Τρίτση


margaritta

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 324
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σωστα.

Εννοουσα αλλα το εγραψα λαθος ...

Αν εχει πληρωθει ενα μερος ή κανενα μερος απο το προστιμο τοτε...πως μπορω να το υπολογισω?

Εχω βρει καποια πραγματα αλλα στο τελος το χρηματικο προστιμο που εβγαλα που πολλαπλασιαζει επι 3....(βγαινει αρκετα μεγαλο).

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει πρόστιμο η γ' φάση του 1337/1983.

Η τρίτη φάση έχει πρόστιμο, για το τμήμα που υπερβαίνει τους όρους δόμησης, π.χ. αν κάτι βρίσκεται εντός Δ κ.ο.κ.

Το πρόστιμο αυτό επιβάλλεται με την έκδοση της απόφασης για οριστική εξαίρεση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, γι' αυτές τις ιδιαίτερες περιπτώσεις.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Αυθαίρετο με άδεια λυομένου αρχικά, έχει και β΄ φάση με ν.1337 για τις επεκτάσεις που έκανε με την άδεια του λυομένου.

Επειδή διίστανται οι γνώμες για την ισχύ της αδείας λυομένου όταν δεν έχει τηρηθεί και επειδή ο μηχανικός που προσέφυγε στον ν.1337 δεν έβαλε και το υπόγειο που εγινε ταυτόχρονα με το ισόγειο, ενώ στη δήλωσή του τότε ο ιδιοκτήτης το περιγράφει στον 1337, μπορώ να αγνοήσω τις προηγούμενες άδειες και να κάνω ολο το ακινητο με προ του ΄75, κατηγορια 1 ?  το απαγορεύει κανείς ?

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εχει οικ. αδεια λυομενου.....δεν μπορεις. Δεν ειμαι σιγουρος αλλα η λογικη μου αυτο λεει. Τωρα λογικη και Ελλαδα δεν πανε χερακι χερακι...οποτε....

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εχει οικ. αδεια λυομενου.....δεν μπορεις. Δεν ειμαι σιγουρος αλλα η λογικη μου αυτο λεει. Τωρα λογικη και Ελλαδα δεν πανε χερακι χερακι...οποτε....

Ναι ακριβώς !!!!!  Ο παραδίπλα που έκανε βίλα προ του ΄75 την τακτοποιεί τώρα με ένα 500άρικο, και οι συγκεκριμένοι ιδιοκτήτες, φτωχοί άνθρωποι, έκαναν ότι μπορούσαν για να νομιμοποιήσουν το σπιτάκι αυτό πληρώνοντας πρόστιμα κ.λ.π.....   τελικά είναι έξυπνος όποιος αγνοεί τους νόμους και περιμένει την κατάλληλη ευκαιρία και βλάκας αυτός που τους σέβεται !!!

 

και δεν τελειώνει εδώ γιατί έχει και την Γ΄φάση .....και πρόστιμο γιατί μπαίνει στο Δ , όπως λένε παραπάνω οι συνάδελφοι !!! 

Link to comment
Share on other sites

Αυθαίρετο με άδεια λυομένου αρχικά, έχει και β΄ φάση με ν.1337 για τις επεκτάσεις που έκανε με την άδεια του λυομένου.

Επειδή διίστανται οι γνώμες για την ισχύ της αδείας λυομένου όταν δεν έχει τηρηθεί και επειδή ο μηχανικός που προσέφυγε στον ν.1337 δεν έβαλε και το υπόγειο που εγινε ταυτόχρονα με το ισόγειο, ενώ στη δήλωσή του τότε ο ιδιοκτήτης το περιγράφει στον 1337, μπορώ να αγνοήσω τις προηγούμενες άδειες και να κάνω ολο το ακινητο με προ του ΄75, κατηγορια 1 ?  το απαγορεύει κανείς ?

 

Μπορείς!

Φυσικά δεν θ' αγνοήσεις καμία απολύτως ΟΑ, ούτε καμία ένταξη στον 1337/1983, τις οποίες θ' αναφέρεις πλήρως στην τεχνική σου έκθεση και θα επισυνάψεις τα αντίστοιχα σχέδια κ.λπ.

Είναι όμως δικαίωμά σου να εντάξεις εξολοκλήρου το ακίνητο στον 4178 και να καταβάλεις το πρόστιμο που του αναλογεί.

Πρέπει να έχεις ισχυρά "αποδεικτικά" ως πριν το 75 (κατηγορία 1).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.