Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αυθαίρετα - Φάσεις νόμου Τρίτση


margaritta

Recommended Posts

Έχω περίπτωση κτιρίου εκτός σχεδίου που έφτασε μέχρι την Β φάση του νόμου Τρίτση αλλά ο ιδιοκτήτης δεν έχει κανένα στοιχείο στα χέρια του. Στην ΥΔΟΜ δεν υπάρχει απολύτως τίποτα, εκτός από σημείωση στο ευρετήριο ότι ολοκληρώθηκε η Β φάση. Μου είπαν ότι μπορούν να μου το δώσουν εγγράφως αυτό.

Σε ότι αφορά την οικοδομική άδεια για το νόμιμο τμήμα, υπάρχει μόνο το στέλεχος.

Συγκρίνοντας τις επιφάνειες, όλα δείχνουν εντάξει.

Μπορεί να εκδοθεί βεβαίωση για μεταβίβαση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 324
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χωρίς να διαθέτεις την Υ.Δ με την τεχνική περιγραφή των αυθαιρεσιών και των επιφανειών, που συνέτασσε ο μηχανικός, καθώς και τα σχέδια της τότε ρύθμισης δεν μπορείς να βεβαιώσεις τίποτα, ακόμη και αν η πολεοδομία βεβαιώνει περαίωση των δυο φάσεων βάσει του καταλόγου που τηρεί.

Η υπαγωγή στις διατάξεις του ν. 4178 είναι αναπόφευκτη. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μην το ψάχνεις. Χωρίς τον πλήρη φάκελο της τότε ρύθμισης δεν ακουμπάς.

Πάει για υπαγωγή. Το πρόστιμο του θα είναι μικρό. Το όφελος για τον ιδιοκτήτη θα είναι η οριστική υπαγωγή (αφού το τμήμα αυτό είναι πριν το 1983)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα

Σε ακίνητο το οποίο έχει δηλώσει και έχει Α και Β Φάση Ν1337/83 όμως ήταν εκτός οικισμού. Έπειτα το 1996 οριοθετήθηκε ο οικισμός και πλέον το ακίνητο είναι εντός Οικισμού . Μπορεί να προχωρήσει σε Γ Φάση ? μιας και ο οικισμός οριοθετήθηκε με το Π.Δ.85 και δεν ήταν στους προ του 23 οικισμός ή Στάσιμός και προφανώς και σχέδιο πόλεως. Μπορώ να πάω σε Γ φάση? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Σε ακίνητο το οποίο έχει δηλώσει και έχει Α και Β Φάση Ν1337/83 όμως ήταν εκτός οικισμού. Έπειτα το 1996 οριοθετήθηκε ο οικισμός και πλέον το ακίνητο είναι εντός Οικισμού . Μπορεί να προχωρήσει σε Γ Φάση ? μιας και ο οικισμός οριοθετήθηκε με το Π.Δ.85 και δεν ήταν στους προ του 23 οικισμός ή Στάσιμός και προφανώς και σχέδιο πόλεως. Μπορώ να πάω σε Γ φάση? 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

 

έχω περίπτωση ακινήτου το οποίο οικοδομήθηκε με άδεια λυόμενου το 1972.

Στην πράξη γίνανε αυθαιρεσίες (επεκτάσεις), το λυόμενο χτίστηκε με συμβατικά υλικά (τσιμεντόλιθους) και στην πορεία υπάχθηκε στον 1337/83.

Στον φάκελο του ακινήτου βρίσκω σχέδια/ ΥΔ Μηχανικού (που αναφέρει την αλλαγή των υλικών κατασκευής) και μια βεβαίωση για πληρωμή των 10.000.

Στην πολεοδομία μου είπανε οτι έχει ολοκληρώσει την Β Φάση, ωστόσο δεν βρίσκω στον φάκελο απόδειξη για άλλα ποσά που ενδεχομένως έχουν καταβληθεί.

Η πράξη εφαρμογής έχει κυρωθεί και το ακίνητο είναι πλέον εντός σχεδίου. Αργότερα γίνανε και άλλες επεκτάσεις.

 

Τα ερωτήματά μου είναι:

 

- Δηλώνω οτι δεν έχει άδεια επειδή η άδεια που είχε είναι για λυόμενο και αυτό έγινε με τσιμεντόλιθους ή με καλύπτει η ΥΔ Μηχανικού του 1337/83 που αναφέρει το υλικό κατασκευής και επομένως το καταχωρώ σαν να έχει άδεια?

- Τα τετραγωνικά που φαίνονται στα σχέδια του 1337/83 θεωρούνται νόμιμα και επομένως βάζω μόνο τις μεταγενέστερες αυθαιρεσίες στο σύστημα?

Edited by Aenor
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και δυο φάσεις να είχαν ολοκληρωθεί στο ν. 1337/83 τις μετέπειτα αυθαιρεσίες θα τις δήλωνες χωρίς άδεια.

Στη περίπτωση σου, οι 10.000 δρχ αφορούσαν την πληρωμή του παράβολου για την πρώτη, από τις δυο δηλώσεις του τότε νόμου.

Το αν έχει ολοκληρώσεις τις δυο φάσεις είναι συγκεχυμένο αφού δεν έχεις πλήρη φάκελο (ούτε και το τμήμα αυθαιρέτων έχει από ότι καταλαβαίνω).

Όλο το κτίριο θα υπαχθεί στις διατάξεις του ν. 4178/13, χωρίς άδεια, αλλά με τις αντίστοιχες παλαιότητες των επιμέρους τμημάτων του. Συνεπώς, κάποια τμήματα θα έχουν μικρό πρόστιμο ως προυφιστάμενα του 83.

Ενδεχομένως να συμφέρει και η νομιμοποίηση του κτιρίου. Το εξετάζεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παύλο σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.

 

Επομένως λες οτι όλο το κτήριο αυτή τη στιγμή θεωρείται αυθαίρετο ανεξάρτητα από τις διαδικασίες που γίνανε κατά καιρούς και πρέπει ολόκληρο να τακτοποιηθεί, σωστά? (Αυτό αν δεν εχει ολοκληρωθεί η Β Φάση. Αν έχει ολοκληρωθεί τακτοποιώ μόνο τα επιπλέον τετραγωνικά. Ρωτάω καθώς η διαφορά του προστίμου στις 2 περιπτώσεις είναι τεράστια.)

 

(πράγματι ουτε το τμήμα αυθαιρέτων έχει στοιχεία αλλά θα ζητήσω έγγραφη βεβαίωση από την ΥΔΟΜ οτι ολοκληρώθηκε η Β φάση εφόσον μου το είπανε προφορικά, ώστε να είμαι καλυμένος στην περίπτωση που το προχωρήσω ετσι.)

Link to comment
Share on other sites

Από το φάκελο έχουν σωθεί τα απαιτούμενα, της τότε δεύτερης φάσης σχέδια, όπως κατόψεις, τοπογραφικό, τομή;

Αν όχι, το πρόβλημα είναι ότι δεν θα έχεις μετρικά στοιχεία αποτύπωσης ώστε να κρίνεις μετέπειτα αυθαιρεσίες.

Επίσης στη δεύτερη δήλωση υπήρχε (με τη συνδρομή μηχανικού) αναλυτική τεχνική έκθεση με υπολογισμούς.

Το ότι δεν υπάρχουν στοιχεία και το πρόστιμο βγαίνει μεγάλο δεν είναι δικό σου πρόβλημα, αλλά του ιδιοκτήτη. Εσύ δεν έχεις δεδομένα ώστε να στοιχειοθετήσεις πλήρως την τότε β φάση της δήλωσης.

Επιπλέον σε πολλές αποτυπώσεις εκείνης της εποχής γίνονταν τραγικά λάθη και αυτό είναι ακόμη ένα στοιχείο που ενδεχομένως σε απασχολήσει.

Ακόμη και αν η ΥΔΟΜ σου δώσει τέτοια βεβαίωση (τηρώ σοβαρές επιφυλάξεις ότι θα το κάνει) πάλι δεν έχεις στοιχεία σύγκρισης.

Εν κατακλείδι, η γνώμη μου είναι ένταξη ως παντελώς αυθαίρετο με κέρδος την οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση ή νομιμοποίηση εντός τριετίας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.