Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM

Αυθαίρετα - Φάσεις νόμου Τρίτση


Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Replies 323
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

1. Ναι, αρκεί το ακίνητο να είναι εντός σχεδίου και να έχεις κάνει α και β φάση. 2. Όχι, εκτός και αν έχεις άλλες παραβάσεις εκτός από αυτές που δήλωσαν παλιά οι ιδιοκτήτες 3. Οι πολεοδομίες τηρούν α

Ν.1337/83(Νόμος Τρίτση)   Ο νόμος περιελάμβανε 3 φάσεις:   Α. Φάση: Εντός χρονικού διαστήματος 3 μηνών έπρεπε οι αυθαιρετούχοι να υποβάλλουν αίτηση (μαζί με παράβολο και φωτογραφίες), ώστε να έχο

Συνοψίζω τα του Ν.1337.   Α' Φαση ---> Είναι σαν να μην έγινε ποτέ θελει όλο δήλωση στον 4178   Β' Φαση ---> Το καθεστώς είναι προσωρινή εξαίρεση από κατεδάφιση. Πόσο προσωρινή ? Η οριστική

Posted Images

Συνάδερφοι,

εξετάζουμε στο γραφείο διαμέρισμα σε εργατικές κατοικίες (που όμως δεν εντάσσεται στο άρθρο 115 γιατί ο σημερινός ιδιοκτήτης δεν είναι ο αρχικός δικαιούχος του ΟΕΚ). Για το συγκρότημα αυτό (εντός σχεδίου) υπάρχει εξαίρεση από κατεδάφιση με απόφαση νομάρχη (δεν λέει κάπου οριστική η απόφαση) που πατάει στο άρθρο 16, παρ.1 του 1337/83 και στην παρ. 8.5 του άρθρου 8 του 1512/85. Στο λεκτικό της απόφασης συμπληρώνεται ότι μέσα σε προθεσμία 2 μηνών θα έπρεπε να βγει οικοδομική άδεια (όπως προβλέπει η παρ. 8.5 του άρθρου 8 του 1512/85). Στην πολεοδομία υπάρχει πλήρης φάκελος αρχιτεκτονικών, στατικών κλπ και τοπογραφικά όλου του συγκροτήματος των εργατικών κατοικιών που χτίστηκαν χωρίς άδεια (766 διαμερίσματα!!!).

Σήμερα εξετάζοντας το διαμέρισμα βλέπω ότι έχει κλείσει μια εσοχή περίπου 3τ.μ. (ένας η.χ. ας πούμε) και πρέπει να ενταχθεί στον 4495. Μου είναι ξεκάθαρο οτι δεν ασχολούμαστε με τα μέτρα που περιγράφονται στην εξαίρεση. Όμως..

1. είναι 'με άδεια"; 

2. αν "όχι" πως μπορώ να χρησιμοποιήσω τα σχέδια; πρακτικά θα τα ανεβάσω στο σύστημα και θα συγκρίνω με αυτά αλλά μόνο το πεδίο της άδειας θα λέει "όχι αδεία";

3. τι κάνω με το τοπογραφικό; αν βάλω "όχι άδεια" υποχρεούμαι να συντάξω τοπογραφικό 63 στρεμμάτων;;;

4. το "όχι άδεια" σημαίνει αυτομάτως και κατ.5; Άρα πρέπει να δηλωθεί μέσα στον Σεπτέμβρη; (αν ισχύει αυτό πολύ φοβάμαι ότι οι 766 κατοικίες δεν έχουν ιδέα για το πρόβλημα που έχουν.

5. Αν αυτός ο πλήρης φάκελος (ΜΕ ΣΤΑΤΙΚΑ) που βρήκα στην πολεοδομία  σε συνδυασμό με την εξαίρεση δεν αποτελούν Οριστική Εξαίρεση, τότε τι θα είχε η οριστική παραπάνω; 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

 

Edited by freecat
Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

να ρωτησω σε εκτός σχεδίου υπήρχε κατοικία που πήρε το ΄78 εξαίρεση απο κατεδάφιση για περίπου 75τ.μ. Μετέπειτα εγιναν αυθαιρεσίες επιπλεόν και μεγάλωσε η κατοικία,  και μετα απο καταγγελία στην πολεοδομία γιασα εργασίες το 1998 έγινε εκθεση αυθαιρέτου που κοινοποιήθηκε στον ιδιοκτήτη και ταυτοχρονα και στην εισαγγελία που όρισε δικαστηριο. Ο ιδιοκτήτης έκανε ενσταση και έγινε επιτροπή στην πολεοδομία που δέχθηκε ότι το σπίτι μαζί με τίς νέες αυθαιρεσιες (συνολο περίπου 150τ.μ) προυπήρχε του 1983 και όρισε να υπολογισθεί πρόστιμο το διπλάσσιο του ν.1337/83. Αυτα υπάρχουν σε φωτοτυπία γραμμένα πίσω απο την έκθεση , με τα μέλη τής επιτροπής που συνεδρίασε και υπολογισμος του προστίμου τότε 350000 δραχμές. Αυτο πληρώθηκε και εξοφληθηκε τότε (υπάρχει η απόδειξη). Υπολογισθηκε πρόστιμο για το σύνολο των τ.μ , δηλαδη και για αυτα που εξαιρέθηκαν απο κατεδάφιση το ΄78. Υπάρχει και μία βεβαίωση το 2001 (παλι φωτοτυπία της πολεοδομίας )που αναφέρει την απόφαση και δωθηκε στην ποινικη δικη.  Το δικαστηριο το 2001 αθωωσε τον ιδιοκτήτη. Δεν έγινε κάτι άλλο απο τότε. Παραμένει εκτός σχεδίου.

1. Τι φάση θεωρείται ότι έχει γίνει? τι είναι νόμιμο αυτη την στιγμή?

2. Αυτό ήθελε πάλι τακτοποίηση?

3. Εχει και άλλες αυθαιρεσίες μέχρι το 1999 καμιά 20αρια τ.μ . Αυτα πιά δεν τακτοποιούνται?

Edited by katrmp
Link to post
Share on other sites

sos κανείς στο παραπάνω παιδιά, γιατί ώς μηχανολόγος είμαι ασχετος σε αυτο και με ενδιαφέρει προσωπικά.

Να προσθέσω και ένα 4 ερώτημα:

4. για τα 150τ.μ μπορεί να κάνει τακτοποίηση και αργότερα αφού προυπήρχαν του ΄83? ή δεν τα αφηνουν τα 20τ.μ νέες αυθαιρεσίες?

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.