Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έλεγχος Εκδοθεισών Οικοδομικών Αδειών (2010)


terry

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

'Οχι βέβαια δεν υπήρξε λάθος απλώς είχε γίνει γνωστό σε πολλές πολεοδομίες κάποιοι σε συνεργασία με την διεκπεραιώση κανόνιζαν τις άδειες τους να λήγουν σε 5 σκεπτόμενοι ότι δεν μπορεί να ξαναμπεί.

Επιτέλους και μια απόφαση που δεν την περίμεναν κάποιοι(οι οποίοι διαφήμιζαν ότι έχουν τρόπο να αποφευγουν τους ελέγχους)και θα βρεθούν όλες τους οι άδειες να λήγουν σε 5! ΑΘΑΝΑΤΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΥΤΟΠΟΝΗΡΓΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Στο χωριό μου λένε τη φράση: "Διαβόλου κάλτσα" για κάποιον που είναι πολύ έξυπνος.

Όνομα και πράμα η Γενική Γραμματέας Μαρία Καλτσά!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο είναι η καλύτερη τιμωρία για τους δήθεν έξυπνους.

Ας ξαναποντάρουν πάλι στο 5 την επόμενη φορά ίσως σταθούν πιο τυχεροί.

Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι, που εφαρμόστηκε για πρώτη φορά αυτός ο έλεγχος, έλεγαν ότι για το 2011 θα εκδίδονταν δύο λήγοντες αριθμοί, ένας για τις άδειες του 2010 και ένας για του 2008.

Τελικά γιατί βγάλανε μόνον για το 2010;

Link to comment
Share on other sites

O έλεγχος των αδειών αφορά βάση το νόμο την προηγούμενη χρονιά είχε βέβαια

κάποια στιγμή η Κα ΜΠΙΡΜΠΙΛΗ οτι ενδέχεται να επεκταθεί κάποια στιγμή και σε προηγούμενα χρόνια λέγοντάς το για να πάει ο κόσμος να δηλώσει τους ημιυπαίθριους χώρους γιατί στην αρχή φοβόντουσαν ότι δεν θα υπήρχε ανταποκρισή από τον κόσμο.

Βέβαια νομίζω ότι μόνο και για το 2011 θα υπάρχει αυτός ο έλεγχος γιατί μετά

με τον νέο νόμο έκδοσης οικοδομικών αδειών από το 2012 όλες οικοδομές θα περνούν τουλάχιστον από 2 αυτοψίες διαφορετικών τριμελών επιτροπών.

Το βάρος από εδω και πέρα για τις πολεοδομίες θα είναι ο νόμος για τα αυθαίρετα(άραγε πόσες ερμηνευτικές εγκύκλιοι θα ακολουθήσουν)

Τέλος υπάρχουν αρκετές πολεοδομίες που δεν εχούν ολοκληρώσει το έλεγχο για το 2009.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω εκδόσει τρεις!!!!!!! άδειες το 2010 που λήγουν σε "5" (στη Θεσσαλονίκη). Μία νομιμοποίηση περίφραξης με το άρθρο 22 εντός σχεδίου, μία για βαφή όψεων σε πολυόροφη οικοδομή, και μια επισκευή στέγης (με χρήση ικριωμάτων).Θέλω να δω αν και τί έλεγχος θα γίνει!!!

 

να εισαι σιγουρος οτι θα τις ελενξουν!εμενα περσυ με ταραξαν!μου εβαλαν να ρυθμισω επιπλεον χωρους με τον νομο Μπιρμπίλη και να κανω και μια αναθεωριση εξτρα!προσοχη δεν αστειευονται θεσσαλονικη ρίχνουν και πρόστημα!

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά εύχομαι κουράγιο σε όσους περάσουν από τον έλεγχο. Αυτό μόνο. Τους συμβουλεύω να τρέξουν απο πιο πρίν να τακτοποιήσουν τις όποιες διαφορές υπαρχουν με τα σχέδια και εννοω αλλαγές στις διαρυθμίσεις και στα κουφώματα που επηρρεαΖουν οψεις κτλ. Και αμα εχουν περάσεις και επαε εκει να δεις γλεντια. Να τα ετοιμάσουν νωριτερα για να αποφυγουν τον μεγιστο εκβιασμό:την διακοπη εργασιων. Μιλάμε θα διυλησουν των κωνωπα ακόμα και διαφορες 10εκ στα κουφωματα θα οδηγησουν σε διακοπες εργασιών, είναι παραλογο.

 

Παρατήρηση: Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.