Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιωτικό συμφωνητικό στη Δ.Ο.Υ αντί νόμιμης αμοιβής


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 113
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν είναι αριθμός νόμου, αλλά αριθμός ΦΕΚ. 2289Β/13-10-2011. Δεν ξεκαθαρίζει τίποτα πάντως. Απόλυτα ασαφές...

 

Α, είναι το ΦΕΚ για τις ΠΟΛ που είχε βγάλει το ΥπΟικ

Link to comment
Share on other sites

την διαδικασία που λέει το παραπάνω φεκ

Μα είναι ακόμα πολύ νωρίς.Μην αγχώνεσαι από τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε ακούσει για προθεσμία κατάθεσης των ιδ.συμφωνητικών του 11 στο ΤΕΕ; Φίλος μου ανέφερε ότι μέχρι 20 ιανουαρίου θα πρέπει να τα καταθέσουμε. Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει κάτι επί του θέματος; Στη σελίδα του τεε κεντρ.μακεδονιας βρήκα αυτό:

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/epeigousa_anakoinwsi.pdf

 

Αυτό το ''εφόσον επιθυμούν'' τι να σημαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τί γίνεται με τα συμφωνητικά για οικοδομικές άδειες;

 

Στο ΤΕΕ Κ.Μ. μου είπαν ότι μόνο τα συμφωνητικά για τακτοποίηση αυθαιρέτων πρωτοκολλούνται!!!

 

Επίσης δεν εγκρίνουν κάτι, αλλά μόνο πρωτοκολλούν.

 

Οπότε στην περίπτωση Ο.Α. με κατάθεση συμφωνηθείσας αμοιβής μικρότερης από τη νόμιμη, πώς θα τη δεχθούν στην Πολεοδομία;

Link to comment
Share on other sites

Xaxaxaxa εδώ αναφέρουν ότι όσοι επιθυμούν το καταθέτουν για πρωτόκολλο.

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ δεν είναι σοβαρή ενημέρωση αυτή.

ρε τους μπούφους

Link to comment
Share on other sites

 

Στο ΤΕΕ Κ.Μ. μου είπαν ότι μόνο τα συμφωνητικά για τακτοποίηση αυθαιρέτων πρωτοκολλούνται!!!

 

Επίσης δεν εγκρίνουν κάτι, αλλά μόνο πρωτοκολλούν.

 

 

Για τα συμφωνητικά για τοπογραφικά για συμβόλαια, τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ που πήγα στη ΔΟΥ δε μου τα έπαιρναν τα συμφωνητικά.

Τώρα όσον αφορά στο ΤΕΕ-ΤΚΜ (μάλλον κατέβασαν αυτή την ανακοίνωση, γιατί δεν μου την ανοίγει, ή τέλος πάντων φταίει κάτι στη σύνδεσή μου)

σήμερα που μίλησα μου είπαν πως μπορούμε να τα πάμε τώρα εκπροθεσμα (λες κι ήξερε κάποιος ότι πρέπει να πάνε μέχρι 20/01), και γενικά εφόσον δεν τα έχουμε πληρωθεί ή έχουμε πληρωθεί μόνο προκαταβολές

εμείς αποφασίζουμε αν θα τα καταθέσουμε για το 2011 ή για το 2012. Δεν ξέρουν τι θα γίνει με την εφορία και στις δύο περιπτώσεις.

Επίσης πριν 1-2 εβδομάδες το ΤΚΜ απαντούσε πως σε όσες εργασίες δεν έχουν καθορισμένη νόμιμη αμοιβή-πχ βεβαιώσεις- οι κρατήσεις πάνε με τη συμφωνηθείσα και τα καταθέτουμε κανονικά τα ιδιωτικά συμφωνητικά. Το ΤΕΕ Κοζάνης πάλι από ό,τι μαθαίνω ισχυρίζεται πως για βεβαιώσεις δε χρειάζεται να πάμε ιδ. συμφωνητικά και να καταβάλουμε κρατήσεις. Τελικά, για ποιες εργασίες υποχρεούμαστε να καταθέτουμε συμβάσεις στο ΤΕΕ και για ποιες όχι; Θα πρέπει να ξέρουμε και για να συμπληρώσουμε την κατάσταση συμβάσεων που πρέπει να ανεβάσουμε μέχρι 20/02...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.