Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ιδιωτικό συμφωνητικό στη Δ.Ο.Υ αντί νόμιμης αμοιβής


Recommended Posts

Υποτίθεται πως όταν μπαίνουμε σε διαδικάσια ελεύθερης διαπραγμάτευσης της αμοιβής μας με ιδιωτικά συμφωνητικά

δεν μας ενδιαφέρει η "νόμιμη" αμοιβή.

Στο συμφωνητικό για ποιο λόγο να αναφέρεις την "νόμιμη" αμοιβή? Μπερδεύεται η συμφωνία!

Γιατί να κάνουμε τα εύκολα δύσκολα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 113
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Mάλλον η απάντηση είναι προφανής και διαφεύγει μόνο σε εμένα αφού κανείς άλλος δεν προβληματίζεται.

 

Πώς θα αναφέρω τη "νόμιμη" αμοιβή στο συμφωνητικό, εαν δεν γνωρίζω το εμβαδόν των ακινήτων για να μπορέσω να την υπολογίσω ΠΡΙΝ τα μετρήσω;

Link to comment
Share on other sites

Κατ'εκτίμηση και πριν υπογράψετε συμφωνητικό. Δεν είναι ανάγκη να είναι στο 0,01 το εμβαδό για τον υπολογισμό της αμοιβής. Κάποια στοιχεία θα έχεις, δε μπορεί. Συμβόλαιο, παλιό τοπογραφικό κλπ. Εννοείται ότι θα πρέπει να το δεις για να εκτιμήσεις πλήθος στάσεων που θα χρειαστούν κλπ.

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Για την συμφωνηθείσα αμοιβή ναι, μπορεί να βγει κατ'εκτίμηση, αν και δεν ξέρουμε τι μας περιμένει.

Να υπολογίσουμε όμως τη "νόμιμη" αμοιβή σύμφωνα με το 696/74, κρίνοντας κατ'εκτίμηση είναι λίγο περίεργο.

 

Συγκεκριμένα μου ζήτησαν να κάνω τοπογραφικά για 6 γήπεδα που το συνολικό τους εμβαδόν συμφωνα με τις εκτιμήσεις του ιδιοκτήτη, κειμένεται από 40 εως 50 στρ.

Xρησιμοποιώντας το amoives.gr για υπολογισμό "νόμιμης" αμοιβής για τοπογραφικό εξαρτημένο σε ΕΓΣΑ 87, βγάζει μια αρκετά μεγάλη διαφορά. Μου φαίνεται παράλλογο να θεωρήσω τη "νόμιμη" αμοιβή κατ'εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλεις να βάλεις "κατ'εκτίμηση" εμβαδό, δεν έχεις επιλογή παρά να μετρήσεις πρώτα. Και έτσι όμως δε βλέπω τι πρόβλημα υπάρχει. Είναι ανάγκη να τη "ρίξεις" τώρα και πριν από οτιδήποτε άλλο την αμοιβή στο σύστημα;

Link to comment
Share on other sites

Θα τα μετρήσω χωρίς να έχω υπογράψει συμφωνητικό; Τότε ποιο το νόημα να υπογράφουμε συμφωνητικό ΠΡΙΝ ξεκινήσουμε μια εργασία;

ή θα υπογράψω συμφωνητικό χωρίς να γνωρίζω τη νόμιμη αμοιβή; και σε αυτή τη περίπτωση θα δηλώσω στο συμφωνητικό νομιμη αμοιβή στο περίπου;

Και εαν τελικά προκύψει διαφορά μεταξύ της νόμιμης αμοιβής που θα έχω υπολογίσει στο περίπου για το συμφωνητικό και της πραγματικής νόμιμης αμοιβής δεν θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα;

 

πιο συγκεκριμένα, το υπόδειγμα ιδιωτικού συμφωνητικού που υπάρχει και σε αυτό το φόρουμ γράφει "συμφωνηθεισα αμοιβή...." - "νόμιμη αμοιβή σύμφωνα με το 696/74..."

θα βάλω "νόμιμη αμοιβή" στο περίπου στο συμφωνητικό και μετά το ΤΕΕ θα μου πει ότι πάω να αποκρύψω την πραγματική νόμιμη αμοιβή

 

τελικά στο συμφωνητικό ΚΑΙ η συμφωνηθείσα αμοιβή θα είναι κατ'εκτίμηση ΚΑΙ η νόμιμη αμοιβή θα είναι κατ'εκτίμηση;

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνεις αναφορά περί νόμιμης αμοιβής στο συμφωνητικό. Γράφεις απλά το ποσό που συμφωνείτε, τους όρους παροχής της υπηρεσίας σου καθώς και ενδεχόμενες "ρήτρες". Τίποτα άλλο.

Edited by tpanag
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εδώ η ΑΛΗΘΕΙΑ για το εαν το επάγγελμα του Μηχανικού είναι κλειστό η όχι στην Ελλάδα!!!

 

http://www.youtube.com/watch?v=xKx7_Tp353o&feature=player_embedded#

 

Εχει πάει σε καμια πολεοδομία τώρα τελευταία να μας πει τι γίνεται;

 

Oσο οι πτυχιούχοι των ΤΕΙ έχουν ξεκάθαρα επαγγελματικά διακιώματα άλλο τόσο έιναι ανοιχτό το επάγγελμα του Μηχανικού στην Ελλάδα!

Edited by GEORGE KARA
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για τις μελέτες οικοδομικών αδειών συντάσσεται ιδιωτικό συμφωνητικό;;;;

ή εντολή πληρωμής και κατάθεση στην ΕΤΕ χωρίς συμφωνητικό;

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.