Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Γίνεται απόσυρση παλαιών total stations?


Recommended Posts

Οχι Πρωτέα, "μοδίστρα" ήμουν.... Λάρισσα ήταν η παραμεθώριος μου και μετά Αττική αλλά έχω φίλους που υπηρέτησαν εκεί και φυσικά την έχω επισκεφθεί ΚΑΙ για δουλειά αλλά και για ένα σύντομο ημερήσιο τουρ.....

Σπαμάρουμε τώρα αλλά μου είχε κάνει εντύπωση το '98 μόλις 2~3 χρόνια από τη μεγάλη φωτιά, (αν δε το ήξερες ότι είχε καει το σύμπαν ... δε το καταλάβαινες κι εύκολα), ότι είχε αναδασωθεί φυσικά η περισσότερη έκταση και πριν 3χρόνια που ήρθα για δουλειά κι είχαν φουντώσει τα παντα!!.

Σαφώς εκεί ΤΙ απόδοση μπορεί να έχει ένα διπλόσυχνο GPS όταν μετράς σε πυκνές και ψηλές φυλλωσιές??? Ποιό σήμα από δορυφόρους και αν πιάνει το GPRS του HEPOS.....

Ενώ στα κυκλαδονήσια για παράδειγμα που το ψηλότερο δέντρο είναι η ελιά (αν υπάρχει και μάλιστα η κοντή ποικιλία) ή το χαμομήλι συνηθέστερα .... με το gps μετράς σχεδόν τα πάντα ... εκτός από οικισμό.

Πόσοι από σας έχετε δοκιμάσει να κάνετε τοπογραφικο σε οικισμό και μάλιστα σε παραδοσιακό των κυκλάδων??? και μάλιστα με GPS ?????

Να βάλω και τον απόλυτο βαθμό δυσκολίας κατ' εμέ:

Τοπογραφικό στην Οία ή στα Φηρά της Θήρας και με υπόσκαφο από κάτω..... εκεί που πρώτα πρέπει να ανακαλύψεις ΠΟΥ είναι το όριο ... και μετά αν μπορέσεις να το αποτυπώσεις!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Μιας και τέθηκαν τα θέματα:

 

Οι "ανταγωνιστές" είναι άτομα που απλά χειρόζονται το όργανο και δίνουν το χαρτί στο μηχανικό για υπογραφή. Είναι σαν να μιλάμε για "τοπογράφους" που έχουν το πολύ απολυτήριο λυκείου! Κατά συνέπεια μιλάμε για εντελώς σκοτωμένες τιμές και αποτελέσματα με αποκλίσεις τις τάξεις των 10-20 μέτρων (για εκτός σχεδίου) με απαρχαιωμένα gps χειρός. Είναι δεκάδες οι περιπτώσεις που καλούμαι από απελπισμένους πελάτες να συμμαζέψω... το χάος!

 

Όσο για την φυτοκάλυψη... επειδή είμαι 90% εκτός σχεδίου ή στα όρια οικισμών έχουμε ύψος χόρτων μέχρι 1,5-2 μέτρα, ύψος δέντρων από 3 έως και 20 μέτρα και πλαγιές κλίσης μέχρι και άνω του 100%. Άγριες καταστάσεις δηλαδή σε δάση και βουνά. Το κοντομάνικο μου χαρίζει κάθε καλοκαίρι αμυχές και πληγές από τον αγκώνα και κάτω και μαύρισμα ταρίφα (χωρίς παρεξήγηση).

Κατά συνέπεια το πόσο θα πιάνει σήμα με 20μετρα δέντρα γύρω γύρω είναι ένα θέμα που δεν το είχα σκεφτεί... :sad:

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ένα σύγχρονο οργανάκι με ικανοποιητικό λέιζερ θα σε απαλλάξει από 30% τουλάχιστον εργασία υπαίθρου. μην πέσεις στην παγίδα και πάρεις με windows κτλ. δε μπορώ να φανταστώ να ανεβοκατεβαίνεις πλαγιές και να χτυπομανά το οργανάκι...ήδη με έπιασε σφίξιμο στην καρδιά...

επίσης στην περίπτωσή σου πρέπει να οργανωθείς με πατέντες για μακριά-κοντά κοντάρια.

πχ εγώ όταν είμαι σε λιόφυτο προτιμώ να στήνω Υ.Ο. στο 1,10 και να στοχεύω από κάτω.χαλαρά πιό εύκολα.

gps μονόσυχνο ή μεταχειρισμένο 2πλό. όχι καινούριο 2πλό.δε θα το κάνεις απόσβεση.

Link to comment
Share on other sites

πχ εγώ όταν είμαι σε λιόφυτο προτιμώ να στήνω Υ.Ο. στο 1,10 και να στοχεύω από κάτω.χαλαρά πιό εύκολα.

 

ή στήνεις στο 0,80 και κάθεσαι σε σκαμπώ . . . . ανεση !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.