Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προώθηση πελατών σε φωτοβολταϊκές εταιρίες


xristina athina

Recommended Posts

Αν και έχουν καλές σχέσεις με την αγροτική λόγω των επιδοτήσεων που παίρνουν(όλοι τους μεγαλοαγότες)πιστεύετε οτι γίνεται να χρηματοδοτηθούν με το 100% του έργου?

 

Εάν έχουν μεγάλη περιουσία και τους την υποθηκεύσουν πιστεύω πως κάτι μπορούν να καταφέρουν ως ένα βαθμό. Το θέμα είναι αυτοί δέχονται να τους υποθηκεύσουνε τα πάντα ?

Link to comment
Share on other sites

Η Αγροτική έχει πάρει τη κάτω βόλτα... δεν είναι εύκολο... και αν γίνει θα υποθηκεύσουν περιουσία αρκετά μεγαλύτερης αξίας...

Link to comment
Share on other sites

Αν η αγροτική δεν δώσει δεν πρόκειται να γίνουν πάνω απο 200 αγροτικά

Επίσης το 100% χρηματοδότηση είναι χλωμο οπότε σκέψου άλλες εναλακτικές εκτός αν έχεις τσέπη να κάνεις εσυ το financing

Τέλος αφού οι πελάτες είναι οικογενειακοί γνωστοί ακόμη καλύτερα να κάνεις τον σύμβουλο και όχι τον pass through μεσάζοντα.

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρία μου μέχρι την ώρα από διάφορους αγρότες πελάτες, που βρίσκονται στο στάδιο της υλοποίησης,είναι ότι η Αγροτική ζητά ελάχιστο 25% ίδια κεφάλαια και 15% εγγυητική από τον κατασκευαστή διάρκειας ενός χρόνου.

 

Το 25% εκταμιεύεται κατά βούληση του πελάτη, το υπόλοιπο 75% με τη Σύνδεση του σταθμού με τη ΔΕΗ.

 

Για τμηματικές εκταμιεύσεις, ζητούν εγγυητική επιστολή του κατασκευαστή ισόποση με το ύψος του δανείου (on top του 15%)

 

Το επιτόκιο κυμαίνεται από 8.5% έως 10%.ανάλογα με την ίδια συμμετοχή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν εταιρίες, ή γενικά ενδιαφέρον, για ενοικίαση εκτασης γης για τοποθέτηση ΦΒ πάρκου απο εταιρίες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα streetas,

για την Ήπειρο δεν γνωρίζω αλλά εδώ στην Αττική υπάρχει ενδιαφέρον. Μάλιστα πριν από λίγο καιρό υπέγραψα συμφωνητικό με μια εταιρεία φωτοβολταϊκών για ενοικίαση ενός αγροτεμαχίου μου εκτός σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

Δίπλα σε ένα αγροτεμάχιό μου 12500 τ.μ. στον Ν. Πέλλης ένας γείτονας αγρότης νοίκιασε σε μια εταιρεία για είκοσι χρόνια.

Εγώ όταν έψαχνα να το νοικιάσω πριν 3-4 χρόνια μου έλεγαν ότι οι εταιρείες προτιμούν τα νησιά.

Τώρα δεν το νοικιάζω άλλαξα γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου ειναι αρχικα να εμφανισεις μονο τον εναν πελατη σου, να ψαξεις για εταιρεια που θα παρεις ενα καλο ποσο ή ποσοστο και που θα συμφωνησεις μαζι της οτι εκτος του οτι θα παρεις αυτα τα χρηματα που θα συμφωνησετε οτι θα παρακολουθησεις την ολη διαδικασια του εργου απο κοντα (μελετες, αδειες, προμηθευτες, εγκατασταση κτλ κτλ). μπορεις να χρησιμοποιησεις και το προσχημα οτι εφοσον ο πελατης ειναι απο το οικογενειακο σου περιβαλλον το θελει ο ιδιος γιατι αισθανεται καλυτερα να παρακολουθει και να συμμετεχει της διαδικασιας ενας δικος του ανθρωπος. ετσι και την δουλεια θα μαθεις εστω και αν δεν βγαλεις ιδιαιτερα χρηματα απο αυτο και μπορεις με μεγαλυτερη ανεση και αυτοπεποιθηση να προχωρησεις με τους αλλους δυο μονη σου ή με την βοηθεια σε καποια κομματια αλλων συνεργατων (που πλεον θα εχεις μαθει πως να κινηθεις, πως να τους αναζητησεις κτλ κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους τους συμμετέχοντες στο φόρουμ!

Θα σας ήμουν αρκετά ευγνώμον αν μου στέλνατε σε p.m μερικές εταιρίες που ενδιαφέρονται να ενοικιάσουν χώρους για έργα μικρής και μεγάλης κλίμακας.

Στην αναζήτηση που έχω κάνει και εντός κ εκτός χώρας δεν κατάφερα να βρω κάτι.

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.