Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συμφωνητικό παραχώρησης για εγκατάσταση Φ/Β


smanew

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι.

Έχω μια περίπτωση με έναν πελάτη που θέλει να εγκαταστήσει Φ/Β σε στέγη που έχει ως εξής.

 

Ο τίτλος ιδιοκτησίας του οικοπέδου ανήκει στον πατέρα του. Το κτίριο κατοικίας είναι ένα διώροφο, στο ισόγειο μένει ο πατέρας του και στον όροφο αυτός. Υπάρχουν 2 διαφορετικά ρολόγια ΔΕΗ. Προφανώς χρειάζεται ένα έγγραφο παραχώρησης απο τον πατέρα του για να κάνει την εγκατάσταση. Αρκεί μια Υπεύθυνη Δήλωση ή θέλει κάτι άλλο? Μήπως υπάρχει κάποιο πρότυπο συμφωνητικό για αυτό το σκοπό ??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να το κάνει.

Μόνο όποιος είναι κύριος οριζόντιας ιδιοκτησίας μπορεί να κατασκευάσει Φ/Β του ειδικού προγράμματος

Link to comment
Share on other sites

Αν ο πάνω όροφος ανήκει στον πελάτη σου αρκεί να συμφωνήσει ο κύριος του ισογείου και τελειώνει εκεί το θέμα νομίζω. Το οικόπεδο δεν μας αφορά.

Σχετικά με την δήλωση παραχώρησης του δικαιώματος ρώτα την τοπική ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό (εάν κατέχει οριζόντια ιδιοκτησία ο πελάτης σου) να του ζητηθεί ιδιωτικό συμφωνητικό μεταξύ του πελάτη σου και των υπολοίπων ιδιοκτητών, όπου θα φαίνεται ότι του παραχωρούν άδεια εγκατάστασης και εκμετάλευσης ΦΒ για 25 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο πάνω όροφος ανήκει στον πελάτη σου αρκεί να συμφωνήσει ο κύριος του ισογείου και τελειώνει εκεί το θέμα νομίζω. Το οικόπεδο δεν μας αφορά.

Σχετικά με την δήλωση παραχώρησης του δικαιώματος ρώτα την τοπική ΔΕΗ

 

Μια απλή υπεύθυνη δήλωση του Νόμου 105 θεωρημένη απο ΚΕΠ που να αναφέρει οτι "Συμφωνώ με την εγκατάσταση Φ/Β στη στέγη"

 

Εμένα στη ΔΕΗ Ρόδου μου έχουν δεχτεί 3 στέγες

Link to comment
Share on other sites

kostisrho με βγάζεις από τα ρούχα μου (όχι εσύ αλλά η λειτουργία του ελληνικού συστήματος)!

Δηλαδή η ΔΕΗ Ρόδου δέχεται αιτήσεις και συνδέει συστήματα σε παραγωγούς που σύμφωνα με το νόμο ΔΕΝ έχουν το δικαίωμα; Δηλαδή λες ότι κάποιος που δεν έχει ούτε το οικόπεδο ούτε το σπίτι (ούτε ποσοστό συνιδιοκτησίας) μπορεί με μια ΥΔ να αιτηθεί για φωτοβολταϊκά στη στέγη και μάλιστα η ΔΕΗ τον συνδέει κανονικά; Πρόσφατα κατέθεσα φάκελο για 98χρονο, ζωή να χει, αφού ο γιος του που ενδιαφέρεται δεν έχει το δικαίωμα και μάλιστα χρειάζονται ένα σωρό χαρτιά αφού πρέπει ο ίδιος να ζητήσει και δάνειο από την τράπεζα!

Δεν με ενοχλεί αυτό το τελευταίο όμως αλλά το ότι δεν μπορεί ο καθένας να εφαρμόζει το νόμο όπως του καπνίσει...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Σήμερα πήγα στη ΔΕΗ Θεσσαλονίκης και έδωσα ΥΔ για την παραχώρηση της στέγης. Δεν την έκαναν δεκτή. Μου είπαν να γίνει ιδιωτικό συμφωνητικό και όλα ΟΚ. Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

@gregmav Μπορεί να μην το διατύπωσα σωστά! Φυσικά και έχουν δικαίωμα.. Απλώς απάντησα στην εξής ερώτηση του @smanew

Ο τίτλος ιδιοκτησίας του οικοπέδου ανήκει στον πατέρα του. Το κτίριο κατοικίας είναι ένα διώροφο, στο ισόγειο μένει ο πατέρας του και στον όροφο αυτός. Υπάρχουν 2 διαφορετικά ρολόγια ΔΕΗ. Προφανώς χρειάζεται ένα έγγραφο παραχώρησης απο τον πατέρα του για να κάνει την εγκατάσταση. Αρκεί μια Υπεύθυνη Δήλωση ή θέλει κάτι άλλο? Μήπως υπάρχει κάποιο πρότυπο συμφωνητικό για αυτό το σκοπό ??

Συμφωνώ με τον @kostas_super_3 που λέει οτι δεν μας αφορά το οικόπεδο αλλά οι κύριοι των οριζόντιων ιδιοκτησιών!

 

Βέβαια τώρα που το ξαναδιαβάζω η απορία μου είναι η εξής: το ένα σπίτι ανήκει στον πατέρα και το άλλο στον υιό ή και τα 2 στον πατέρα? Αν ισχύει το πρώτο τότε (και πληρεί τις προϋποθέσεις) κακώς που δεν το δέχτηκε η ΔΕΗ.

 

Βασικές προϋποθέσεις είναι:

1) Να είστε ο ιδιοκτήτης του χώρου

2) Να έχετε σύνδεση στη ΔΕΗ στο όνομα σας (Ρολόι)

3) Να διαθέτει ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ από τα εξής: Ηλιακό θερμοσίφωνο, Καυστήρα Βιομάζας ή Γεωθερμία.

4) Στην περίπτωση πολυκατοικίας πρέπει να συμφωνήσουν εγγράφως με υπεύθυνη δήλωση όλοι οι ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων για την εγκατάσταση Φ/Β στη στέγη.

Link to comment
Share on other sites

Ε, αυτό έπρεπε να μας το πει ο @smanew από την αρχή για να μην απαντάμε με υποθέσεις.

 

Τι σημαίνει ιδιοκτήτης του χώρου;

Αν κάποιος έχει οριζόντια ιδιοκτησία σε κτίσμα δύο ορόφων (ισόγειο και 1ος όροφος) και στον άλλο όροφο υπάρχει κανένα στραβόξυλο που είναι στα Δικαστήρια μαζί του για δεκαετίες ολόκληρες για διάφορα κτηματικά και κληρονομικά ζητήματα τι ιδιωτικό συμφωνητικό να κάνουν για Φ/Β;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ιδιοκτήτης σπιτιού (κύριος οριζόντιας ιδιοκτησίας)

Έχεις δίκιο έπρεπε να το πεί από την αρχή..

 

Παρακαλώ μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του προηγούμενου μηνύματος. Δείτε τους κανόνες συμμετοχής όπου αναφέρονται τα πλαίσια στα οποία κινούμαστε.

Ευχαριστώ, miltos

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.