Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σκαρίφημα Παροχετεύσεως


vgpp

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους, θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος γνωρίζει ποιες είναι οι προδιαγραφές της δεή όσον αφορά τις διαδικασίες που πρέπει να γίνουν στο κιβώτιο σύνδεσης. (τί θέλει να βρει έτοιμο κατά την διαδικασία σύνδεσης στο Δίκτυο).

Μου έχουν δώσει ένα σκαρίφημα που γράφει τα εξής :

1)Αποξήλωση 2x6 Cu 14+6=20m

2)Τοποθέτηση 4x16 Cu 14+6 = 20m

3)Σωλήνας προστασίας στα καλώδια

4)Ανάρτηση μετρητή επι τοίχου σε μεταλλική κατασκευή

 

Διάταξη :

th_diataxi.png

 

Γνωρίζει κάποιος τη διαδικασία; Θεωρούσα πως αυτό το κομμάτι ήταν αρμοδιότητα της ΔΕΗ.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

To 1 και 2 αφορά ΔΕΗ και το θέμα απο κολώνα μέχρι το μπαροκιβώτιο

εσύ θα πρέπει να δεις αν στο υφιστάμενο ερμάριο χωρά ο 3Φ μετρητής, αν δεν χωράει κάνεις επέκταση και τοποθετείς την χελώνα κολλητα με το μπαροκιβώτιο.

Αν το μπαροκιβώτιο έχει γείωση σοβαρή το Φ/Β θα γειωθει σε αυτή αν και θα σου πρότεινα να κάνει ένα ανεξάρτητο τρίγωνο και να φέρεις στο μπαροκιβώτιο ένα καλώδιο 1χ16 ή 1χ25

τέλος θα πρέπει να φέρεις το 5χτάδε καλώδιο απο τον πίνακα Χ.Τ μέχρι την χελώνα του Φ/Β

αν δεν υπάρχει ούτε το μπαροκιβώτιο τότε θα πρέπει να το εγκαταστήσεις και αυτό και οποσδήποτε να κάνει γείωση η οποία πλέον θα είναι μια

Σε κάποιες περιοχές αυτά είναι αρμοδιότητα ΔΕΗ σε κάποιες όχι, π.χ αν πάει ο εργολάβος να κάνει αποξηλώσεις κλπ και θα πάει να τερματίσει τα καλώδια και δεν βρεί μπαροκιβώτιο γράφει άσκοπη και φευγει.

ΜΙα ερώτηση, την χελώνα και το μπαροκιβώτιο στα δώσανε ή δεν έχεις πάρει υλικό, αν δεν πήρες τότε μάλλον θα τα κάνει ο εργολάβος αν τα έχεις πάρει τότε όλα θα τα στήσεις εσύ.

 

Προσοχή στο πως θα ανεβάσεις την γείωση, θέλει χαλυβδοσωλήνα.

 

Μπορεί βέβαια και τίποτα απο τα παραπάνω να μην ισχύει μιας και η κάθε ΔΕΗ έχει τον δικό της τρόπο λειτουργίας!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντησή σου!

Απο τη δεη μου έχουν δώσει δύο κλασικές χελώνες (πλαστικές). Η ήδη υπάρχουσα σύνδεση του σπιτιού έχει δικιά της γείωση.

Εγώ έχω ήδη φέρει 5*16 καλώδιο απο τον πίνακα του φωτοβολταϊκού στο σημείο τοποθέτησης των χελωνών και έχω τοποθετήσει

τα κουτιά δίπλα δίπλα χωρίς να έχω κάνει κάτι άλλο. Φαντάζομαι ότι αυτοί θα αναλάβουν την διαδικασία σύνδεσης και θα συνδέσουν

και την γείωση απο την ήδη υπάρχουσα εγκατάσταση. Στη Φ/Β γεννήτρια δεν έχω κάνει ξεχωριστό τρίγωνο.Θα χρησιμοποιήσω τη

γείωση που έχει ήδη το κτήριο.

Κάπου διάβασα πως θέλουν μια 6μετρη χαλυβδοσωλήνα με άγκιστρο και τρύπες με σπιράλ μεταξύ των κιβωτίων. Ισχύουν αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Αν το κτίριο έχει επαρκή γείωση αυτή θα πρέπει να παει στο μπαροκιβώτιο (βασικά πρέπει να σου δώσανε ένα συμπαγές πλαστικό, μπαροκιβώτιο, και ένα κάλυμα μετρητή)

 

Η Γείωση θα πάει κάτω στην μέση του μπαροκιβωτίου και εσύ θα φέρεις το 5χ16 μέσα στην θήκη του μετρητή, αν είσαι τυχερός τα υπόλοιπα θα τα κάνει ο εργολάβος της ΔΕΗ,

ΤΟ 6μετρο ή 3μετρο ή 2 μετρο με γάντζο είναι για να κατέβει η παροχή της ΔΕΗ απο την κολώνα στο μπαροκιβώτιο αν δεν σου έχουν αναφέρει τέτοια διευθέτηση μην κάνεις κάτι, το σπίραλ που κάνει το daisy chain δεν το έχουμε δώσει εμείς σε κανένα έργο αλλά και πάλι είναι στο χέρι του εργολάβου με τι θα σε γλεντήσει:D

Πρόσεχε λίγο με την γείωση μόνο, δεν κοστίζει κάτι να κάνεις ένα ανεξάρτητο τρίγωνο και να την πάς στο μπαροκιβώτιο εκτός αν το σπίτι έχει θεμελιακή οπότε ναι μην κάνεις κάτι άλλο.

good luck

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δεν αναφέρομαι σε φωτοβολταϊκά, αλλά είπα να μην ανοίξω νέο θέμα...

 

Σε μία ΥΔΕ που έκανα για ένα κατάστημα για αύξηση ισχύος, ζητήσανε σχέδιο με την διάταξη των μετρητών.

Υπήρχαν δύο μετρητές και τώρα τοποθετήθηκε μπαροκιβώτιο.

Αυτήν την διάταξη, πως την καταθέτω; Με ένα απλό σκαρίφημα;

Ή καταθέτω και δεύτερη ΥΔΕ; Γιατί είδα ότι παλιότερα γινόταν έτσι:

http://www.hlektrologoi-tei.gr/articlesDetails.asp?id=5

 

Εγώ αυτό που έκανα είναι το παρακάτω.

ΔΙΑΤΑΞΗ ΔΕΔΔΗΕ.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.