Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετασχηματιστές Μ.Τ.


GeorgeS

Recommended Posts

Συνάδελφοι

 

Το ερώτημα είναι το εξής. Έχω 2 Μ/Σ οι οποίοι πρόκειται να παραλληλιστούν. Έχουν ιδια ονομαστική ισχύ, ίδια τάση βραχυκύκλωσης και ίδιο vector group (Dyn5)

 

1. Η συνδεσμολογία τριγώνου στο πρωτεύον κατά Dyn5 είναι (ερώτηση) :

 

U----------- τέλος W

V----------- τέλος U

W----------- τέλος V

 

ή

 

U---------τέλος V

V--------- τέλος W

W-------- τέλος U

 

ποιά είναι 11 ? γιατί σε μισά βιλία την βλέπω έτσι κι σε άλλα αλλιώς

 

ή αυτό (συνδεσμολογία Dyn5 ή 11) αφορά τα τυλίγματα της χαμηλής στο δευτερεύον ?

 

 

2. Δύο Μ/Σ που έχουν ίδια συνδεσμολογία στη Μ.Τ. όπως μια εκ των παραπάνω περιπτώσεων υπάρχει περίπτωση να μην παραλληλίζονται ? Δηλ. να υπάρχει διαφορά στις γωνίες των διανυσμάτων στη χαμηλή ?

Link to comment
Share on other sites

για να παραλληλιστούν 2 μετασχηματιστές πρέπει να είναι, απολύτος ίδιοι, για να μην έχεις πρόβλημα στις γωνίες των διανυσμάτων των τάσεων.

Οτιδήποτε διαφέρει (και ιδιαίτερα η εσωτερική πτώση τάσης - %) θα προκαλέσει μετατόπιση στις γωνίες.

 

Για περισσότερες πληροφορίες θα σου πρότεινα να ανατρέξεις σε φυλλάδια για Μ/Σ Μ.Τ. της ΑΒΒ. (υποθέτω ότι και ανταγωνιστές της θα έχουν κάτι ανάλογο)

Link to comment
Share on other sites

για να παραλληλιστούν 2 μετασχηματιστές πρέπει να είναι, απολύτος ίδιοι, για να μην έχεις πρόβλημα στις γωνίες των διανυσμάτων των τάσεων.

Οτιδήποτε διαφέρει (και ιδιαίτερα η εσωτερική πτώση τάσης - %) θα προκαλέσει μετατόπιση στις γωνίες.

 

Για περισσότερες πληροφορίες θα σου πρότεινα να ανατρέξεις σε φυλλάδια για Μ/Σ Μ.Τ. της ΑΒΒ. (υποθέτω ότι και ανταγωνιστές της θα έχουν κάτι ανάλογο)

 

Έχω την εντύπωση ότι βασικά πρέπει να έχουν το ίδιο group (συνδεσμολογία τυλιγμάτων) την ίδια τάση βραχυκυκλώσεως και περίπου ίδια ισχύ. Αλλά και απολύτως ίδιοι να μην είναι, ακόμα κι αν διαφέρουν στην συνδεσμολογία τριγώνου-αστέρα είναι δυνατόν να παραλληλιστούν. Στην ουσία αν έχεις προβλήματα όλη η υπόθεση είναι να περιστρέφεις το τρίγωνο στη Μέση του ενός μέχρι να μηδενίσεις το δυναμικό ανάμεσα στις αντίστοιχες φάσεις εξόδου στη χαμηλή. Ειναι ομως δυνατόν, το τρίγωνο στη μέση να μην μπορεί να συγχρονίσει τις φάσεις εξοδου γιατι εσυ το περιστρέφεις κατά 120' μοιρες κάθε φορά οπότε πρέπει να κάνεις και αλλαγή στη χαμηλή σε αυτή τη περίπτωση. Βέβαια σωστά το είπες ότι πρέπει και οι τάσεις εξόδου στη χαμηλή να είναι ίδιες. Βασικά πρώτα αυτές ρυθμίζεις πάνω στα τυλίγματα του Μ/Σ και νομίζω μέχρι 5V είναι ανεκτή η διαφορά. Όταν μηδενίσουν τα δυναμικά ανάμεσα στις αντίστοιχες φάσεις τότε τα διανύσματα εξόδου της χαμηλής του ενός είναι ίδια με του άλλου και επίσης και η φορά (δεξιόστροφη ή αριστερόστροφη).

 

Το ερώτημα παραμένει : ξέρει κανείς με βεβαιότητα να μας πει πως είναι η συνδεσμολογία κατά Dyn5 και κατά Dyn11 ?

 

Κι άλλη ερώτηση. Στο χώρο των Μ/Σ και της κυψέλης Μ.Τ. γειώνουμε όλα τα μεταλλικά μέρη. Έχω δει όμως ότι το δίκτυο πυρόσβεσης CO2 δεν είναι σχεδόν ποτέ γειωμένο. Για πιο λόγο ? κανονικά δεν θα πρεπε να γειώνεται κι αυτο ? σε 4 Υ/Σ πάντως που εχω δει είναι αγείωτο.

 

Lefterism, αν εχεις κανα link σε τιποτα pdf της ΑΒΒ θα το εκτιμούσα, γιατί δεν μπορεσα να βρω κατι σε ηλεκτρονικη μορφη.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι βασικά πρέπει να έχουν το ίδιο group (συνδεσμολογία τυλιγμάτων) την ίδια τάση βραχυκυκλώσεως και περίπου ίδια ισχύ. Αλλά και απολύτως ίδιοι να μην είναι, ακόμα κι αν διαφέρουν στην συνδεσμολογία τριγώνου-αστέρα είναι δυνατόν να παραλληλιστούν. Στην ουσία αν έχεις προβλήματα όλη η υπόθεση είναι να περιστρέφεις το τρίγωνο στη Μέση του ενός μέχρι να μηδενίσεις το δυναμικό ανάμεσα στις αντίστοιχες φάσεις εξόδου στη χαμηλή. Ειναι ομως δυνατόν, το τρίγωνο στη μέση να μην μπορεί να συγχρονίσει τις φάσεις εξοδου γιατι εσυ το περιστρέφεις κατά 120' μοιρες κάθε φορά οπότε πρέπει να κάνεις και αλλαγή στη χαμηλή σε αυτή τη περίπτωση. Βέβαια σωστά το είπες ότι πρέπει και οι τάσεις εξόδου στη χαμηλή να είναι ίδιες. Βασικά πρώτα αυτές ρυθμίζεις πάνω στα τυλίγματα του Μ/Σ και νομίζω μέχρι 5V είναι ανεκτή η διαφορά. Όταν μηδενίσουν τα δυναμικά ανάμεσα στις αντίστοιχες φάσεις τότε τα διανύσματα εξόδου της χαμηλής του ενός είναι ίδια με του άλλου και επίσης και η φορά (δεξιόστροφη ή αριστερόστροφη).

 

Το ερώτημα παραμένει : ξέρει κανείς με βεβαιότητα να μας πει πως είναι η συνδεσμολογία κατά Dyn5 και κατά Dyn11 ?

 

Κι άλλη ερώτηση. Στο χώρο των Μ/Σ και της κυψέλης Μ.Τ. γειώνουμε όλα τα μεταλλικά μέρη. Έχω δει όμως ότι το δίκτυο πυρόσβεσης CO2 δεν είναι σχεδόν ποτέ γειωμένο. Για πιο λόγο ? κανονικά δεν θα πρεπε να γειώνεται κι αυτο ? σε 4 Υ/Σ πάντως που εχω δει είναι αγείωτο.

 

Lefterism, αν εχεις κανα link σε τιποτα pdf της ΑΒΒ θα το εκτιμούσα, γιατί δεν μπορεσα να βρω κατι σε ηλεκτρονικη μορφη.

 

δυστυχώς ότι έχω είναι σε χαρτί,πρέπει να ασχοληθώ να τα ψηφιοποιήσω, θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις με την ΑΒΒ, και ζήτα να μιλήσεις με τον Σταυρόπουλο, αυτός είναι αρκετά κατατοπιστικός για τα δικά τους προϊόντα, ζήτα του να σου στείλει υλικο, για μετασχηματιστές Μ.Τ/Χ.Τ. (τα τηλ. είναι στο site της ΑΒΒ Ελλάς)

Δες επίσης και την ΕΛΒΗΜ. είναι θυγατρική της Telemecanique, (δηλαδή Schneider Electric), αυτοί κατασκευάζουν μόνο Μ/Σ. Ρώτα και εκεί.

 

Παράλληλα σου επισυνάπτω ένα φυλλάδιο που πρόλαβα να ψηφιοποιήσω, είναι σχετικά με τον υπολογισμό των εντάσεων των ρευμάτων βραχυκύκλωσης στους ζυγούς των Μ/Σ από την πλευρά της μέσης τάσης. Αναφέρει από ότι θυμάμαι (πρόσφατα έκανα ένα υποσταθμό 400KVA) σχετικά με τον παραλληλισμό 2 όμοιων Μ/Σ .

 

Το ΣΚ θα ψάξω το αρχείο μου (ευκαιρία να οργανωθώ λίγο πριν τις διακοπές), μήπως έχω κάτι άλλο.

short_circuit_current_calculation_151.pdf

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ lefterism

 

Ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες και ανέβασες αυτό το υλικό. Είναι ενδιαφέρον και ίσως φανεί χρήσιμο και σε κάποιον άλλο συνάδελφο. Αν βρεις και τίποτα άλλο εδώ είμαστε :D

 

dimlyk επίσης.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

 

Σας δίνω και εγώ ένα site όπου θα βρείτε online ένα αναλυτικό και πλούσιο σε ύλη βιβλίο σχετικά με Μ/Σ ισχύος. Το link είναι

 

http://www.scribd.com/doc/437074/Electric-Power-Transformer-Engineering

 

Για όποιον ενδιαφέρεται ας μου στείλει pm μήπως (λέμε τώρα 8-) ) μπορέσουμε και το βρούμε ανεξάρτητα (να μην εκθέσουμε και το φορουμ ) ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Σε δύο παραλληλισμένους μετασχηματιστές ακριβώς όμοιων χαρακτηριστικών οι οποίοι έχουν παραλληλιστεί για επαύξηση ισχύος μπορούν να παραμείνουν οι ίδιοι διακόπτες ή οι μετασχηματιστές θα πρέπει να συνδέονται με έναν διακόπτη που θα ανταποκρίνεται στην συνολική ισχύ τους και άρα στην ανάλογη ένταση του ρεύματος...;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

οι διακοπτες μενουν ως εχουν

ενας για τον καθε Μ/Σ

διακοπτης παραλληλισμου ζυγων τοποθετειται για την διαχηρηση των πηγων και των φορτιων ,και ειναι ιδιος σε μεγεθος με αυτους  των Μ/Σ αλλα ενδεχωμενα με αλλη μοναδα προστασιας.

π.χ αν α Μ/Σ 1000 KVA και β Μ/Σ 1000 ΚVA

διακοπτες γενικοι προστασιας , εισοδου στην διανομη  1600 Α

διακοπτης ζυγων ( παραλληλισμου ) 1600 Α

σε καθε περιπτωση ειται ανεξαρτητα , ειτε παραλληλα  η συνολικη ισχυ-ενταση θα ειναι οση μπορει να δωσει ο καθε Μ/Σ .

αν μεινης με εναν παλι 1000kva /1600A μπορεις να μεταφερεις

αν εισαι παραλληλα τα φορτια μοιραζονται ισομερος αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να εχεις πανω απο τα ονομαστικα στον καθε Μ/Σ .

προσοχη στον υπολογισμο στην ισχυ βραχυκηκλωσης και στο ρευμα / διατομη / αντοχη ζυγων διανομης  .

Test JP print.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.