Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Όροι δόμησης σε περιοχή natura εκτος σχεδίου


igfa

Recommended Posts

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

(από μεταφορά. Pavlos33)

Καλησπέρα σας,

Πρόκειται για 3 παλαιά (1920) όμορα γήπεδα εκτός σχεδίου, σε περιοχή Νατούρα: 2.5, 4.5 και 2.5 στρέμματα, (σύνολο 9.5 στρ.) όλα πάνω σε δρόμο.

Το μεσαίο είναι κατά παρέκκλιση άρτιο λόγω παλαιότητας, τα άλλα όχι.

Επιθυμούν να τα συνενώσουν και να δημιουργήσουν 2 άρτια των 4.750 τμ

Κάπου είχα δει ότι η παρέκκλιση αρτιότητας 4 στρ. ισχύει σε περιοχές Νατούρα και για περιπτώσεις κατάτμησης γηπέδων με πρόσωπο σε δρόμο και δεν μπορώ να το ξαναβρώ πουθενά. Μήπως κάποιος συνάδελφος ξέρει κάτι;

Αν δεν το δω σε ΦΕΚ θα τους πω να μην κάνουν τίποτα γιατί θα χάσουν και το ένα άρτιο που έχουν τώρα. Σωστά;

ευχαριστώ! 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

άρθρο 9 Ν. 3937/2011 (ΦΕΚ-60/Α/31-3-11)

2α) Στις περιοχές που βρίσκονται εκτός εγκεκριμένων σχεδίων πόλεως ή εκτός ορίων οικισμών νομίμως προϋφιστάμενων του 1923 ή εκτός ορίων οικισμών με πληθυσμό μέχρι 2000 κατοίκους και εμπίπτουν σε ΕΖΔ ή ΖΕΠ, το ελάχιστο όριο αρτιότητας και κατάτμησης των γηπέδων ορίζεται σε 10000 τμ, εφαρμοζόμενης κατά τα λοιπά, όπως ισχύει της παρ.1 του Αρθ-1 του ΠΔ/24-5-85 ( ΦΕΚ-270/Δ/85 ). Κατ' εξαίρεση, θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα κατά παρέκκλιση, γήπεδα έκτασης τουλάχιστον 4000 τμ τα οποία, κατά τη δημοσίευση του παρόντος, θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα, σύμφωνα με τις οικείες πολεοδομικές διατάξεις.

Άρα γήπεδο που δημιουργείται μετά την  31-3-2011 απαιτείται να έχει ελάχιστη επιφάνεια 10.000 τμ για να είναι άρτιο.

Τα προ 31/3/2011 χρειάζεται να έχουν ελάχιστη επιφάνεια 4.000 τμ και να ήταν άρτια και οικοδομήσιμα μέχρι την εν λόγω ημερομηνία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

γήπεδο 10 στρέμματα εκτός σχεδίου σε νατουρα και με 90 μέτρα πρόσωπο σε δρόμο αναδασμού είναι άρτιο και οικοδομήσιμο. Οι υπόλοιποι όροι δόμησης εκτός της αρτιότητας των 10 στρεμμάτων καθορίζονται από το ΠΔ/24-5-85 ( ΦΕΚ-270/Δ/85 ).

Αρά για κάλυψη έχω το 10%, δόμηση για γήπεδο >8000: 280+(10000-8000)*0.01=300 τ.μ. Σωστά?

Όσον αφορά το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος ισχύει το 4 για ισόγειο και 7,5 για διώροφο το οποίο αυξάνεται κατά 1,20 για κεκλιμένη στέγη σύμφωνα με το ΠΔ/24-5-85 ή ισχύει κάτι διαφορετικό για τις περιοχές νατούρα?

Link to comment
Share on other sites

On 16/1/2019 at 4:27 ΜΜ, akokkoni said:

(από μεταφορά. Pavlos33)

Καλησπέρα σας,

Πρόκειται για 3 παλαιά (1920) όμορα γήπεδα εκτός σχεδίου, σε περιοχή Νατούρα: 2.5, 4.5 και 2.5 στρέμματα, (σύνολο 9.5 στρ.) όλα πάνω σε δρόμο.

Το μεσαίο είναι κατά παρέκκλιση άρτιο λόγω παλαιότητας, τα άλλα όχι.

Επιθυμούν να τα συνενώσουν και να δημιουργήσουν 2 άρτια των 4.750 τμ

Κάπου είχα δει ότι η παρέκκλιση αρτιότητας 4 στρ. ισχύει σε περιοχές Νατούρα και για περιπτώσεις κατάτμησης γηπέδων με πρόσωπο σε δρόμο και δεν μπορώ να το ξαναβρώ πουθενά. Μήπως κάποιος συνάδελφος ξέρει κάτι;

Αν δεν το δω σε ΦΕΚ θα τους πω να μην κάνουν τίποτα γιατί θα χάσουν και το ένα άρτιο που έχουν τώρα. Σωστά;

ευχαριστώ! 

 

 

On 16/1/2019 at 4:36 ΜΜ, Pavlos33 said:

άρθρο 9 Ν. 3937/2011 (ΦΕΚ-60/Α/31-3-11)

2α) Στις περιοχές που βρίσκονται εκτός εγκεκριμένων σχεδίων πόλεως ή εκτός ορίων οικισμών νομίμως προϋφιστάμενων του 1923 ή εκτός ορίων οικισμών με πληθυσμό μέχρι 2000 κατοίκους και εμπίπτουν σε ΕΖΔ ή ΖΕΠ, το ελάχιστο όριο αρτιότητας και κατάτμησης των γηπέδων ορίζεται σε 10000 τμ, εφαρμοζόμενης κατά τα λοιπά, όπως ισχύει της παρ.1 του Αρθ-1 του ΠΔ/24-5-85 ( ΦΕΚ-270/Δ/85 ). Κατ' εξαίρεση, θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα κατά παρέκκλιση, γήπεδα έκτασης τουλάχιστον 4000 τμ τα οποία, κατά τη δημοσίευση του παρόντος, θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα, σύμφωνα με τις οικείες πολεοδομικές διατάξεις.

Άρα γήπεδο που δημιουργείται μετά την  31-3-2011 απαιτείται να έχει ελάχιστη επιφάνεια 10.000 τμ για να είναι άρτιο.

Τα προ 31/3/2011 χρειάζεται να έχουν ελάχιστη επιφάνεια 4.000 τμ και να ήταν άρτια και οικοδομήσιμα μέχρι την εν λόγω ημερομηνία.

Κάπου σε κάποιο νόμο-εγκύκλιο δεν λέει ότι κατά παρέκκλιση άρτια που συνενώνονται δεν χάνουν την παρέκκλιση αν το τελικό δεν είναι και πάλι άρτιο κατά κανόνα?

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτησή του εστιάζεται στο αν μπορεί να δημιουργήσει δυο γήπεδα. Τα δυο "μικρά" αναφέρει ότι δεν είναι άρτια κατά παρέκκλιση. Γενικότερα ισχύει αυτό που λες, για παράδειγμα αν είχες ένα άρτιο κατά παρέκκλιση και το συνενώσεις με το όμορο πχ 1 στρέμμα το συνενωμένο δεν θα έχει απολέσει της κατά παρέκκλιση αρτιότητα.  

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

για το γήπεδο 10 στρεμμάτων εκτός σχεδίου σε περιοχή νατούρα στο οποίο αναφέρομαι παραπάνω μου ζητήθηκε από τον ιδιοκτήτη να κάνω τοπογραφικό για συμβόλαιο πώλησης. Τώρα η δικηγόρος του αγοραστή μου ζητάει να της γράψω και τους όρους δόμησης για ξενοδοχείο.  Η αλήθεια είναι ότι δε μου έχει ξαναζητηθεί κάτι τέτοιο σε τοπογραφικό για συμβόλαιο και αναρωτιέμαι αν είμαι υπόχρεη να το κάνω.

Θα ήθελα να μάθω την άποψή σας και αν νομίζετε ότι πρέπει να το γράψω υπάρχει κανείς να ξέρει τι ισχύει για τις τουριστικές εγκαταστάσεις εκτός σχεδίου σε νατούρα?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τοπογραφικο για  "πώληση" κανεις

 Μονον για τον 651, τον 1337 και νομιμοτητας τυχον κτισματων  υποχρεουσαι.

Οι οροι  δομησης  αναφερονται  στην πινακιδα κατα την αδεια και δεν εχει σχεση με το συμβολαιο, ούτε γραφεται κατι  στο συμβολαιο.

και ειναι στην αρμοδιοτητα του μηχανικου του αγοραστη.

Αυτη ειναι η άποψή μου.

υγ

πιθανον να σου ζητηθει βεβαιωση απο τον συμβ/φο οτι χτιζει  "κανονικα" 
ή αν εχει περιορισμους στα τμ. που δικαιουται να χτισει, για να κανει τον υπολογισμο του ΑΑΓΗΣ

εδω

.εντυπο ααγης.pdf

 

 

εντυπο ααγης.pdf

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω και τη δήλωση περί μη δασικού. Τίποτε άλλο.

Τη ζημιά την έχουν κάνει κάποιοι "συνάδελφοι", οι οποίοι βάζουν στο διάγραμμα "τη μάνα τους και τον πατέρα τους" 

Κάποτε που μου είχε ζητήσει κάποιος συμβ/φος να αναγράψω τους ο.δ., του απάντησα πως αν επιμείνει θα πως στους πελάτες να πάνε αλλού.

Κι επείσθη... 

Προφανώς η δικηγόρος θέλει να "πουλήσει μούρη" στους πελάτες της

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, anpap said:

καλησπέρα,

για το γήπεδο 10 στρεμμάτων εκτός σχεδίου σε περιοχή νατούρα στο οποίο αναφέρομαι παραπάνω μου ζητήθηκε από τον ιδιοκτήτη να κάνω τοπογραφικό για συμβόλαιο πώλησης. Τώρα η δικηγόρος του αγοραστή μου ζητάει να της γράψω και τους όρους δόμησης για ξενοδοχείο.  Η αλήθεια είναι ότι δε μου έχει ξαναζητηθεί κάτι τέτοιο σε τοπογραφικό για συμβόλαιο και αναρωτιέμαι αν είμαι υπόχρεη να το κάνω.

Θα ήθελα να μάθω την άποψή σας και αν νομίζετε ότι πρέπει να το γράψω υπάρχει κανείς να ξέρει τι ισχύει για τις τουριστικές εγκαταστάσεις εκτός σχεδίου σε νατούρα?

 

Υποθέτω ότι το γήπεδο είναι αδόμητο, οπότε μπορείς να αναφέρεις γενικά τα διατάγματα, ΦΕΚ 270/Δ/85, Ν 3212/03 και Ν. 3937/11.  Κατά πλεονασμό και χωρίς να είναι απαραίτητο μπορείς να αναφέρεις για τη συνήθη χρήση κατοικία ότι έχει εφαρμογή το άρθρο 6 του ΦΕΚ 270/Δ. 

Από τη στιγμή που δεν υπάρχει κτίριο στο γήπεδο, η αντικειμενική υπολογίζεται από το μέρος Α και ενδεχομένως Γ του εντύπου ΑΑΓΗΣ.

Τους όρους δόμησης για ξενοδοχειακές εγκαταστάσεις να τους  βρουν αυτοί που θα πάνε για έκδοση άδειας ξενοδοχείου. Δεν είναι δική σου δουλειά.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.