Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
igfa

Όροι δόμησης σε περιοχή natura εκτος σχεδίου

Recommended Posts

Πως γίνεται να διαχωρίζει ένα ρέμα το γήπεδο σου, που για να είναι και όριο Natura2000 σημαίνει ότι είναι "Καλό - μεγάλο ρέμα" και εσύ να θεωρείς το γήπεδο αυτό ότι είναι ενιαίο ??

Τα συμβόλαια τα διάβασες ??

Το αγροτεμάχιο καταλαμβάνει μια κοιλάδα σε ολο της το πλατος, απο πλαγιά σε πλαγιά.

 

Το ρέμα αυτο "τρέχει" καθε 50-100 χρονια και δεν εχει σαφή όρια (κοίτη) επίσης έχει σχετικά μικρη λεκάνη απορροής.

Στο συμβόλαιο δεν αναφέρεται.

Οι χάρτες ομως οριοθετουν την natura στο μέσο της κοιλάδας, (δλδ στη φυσική πορεία του "ρέματος").

 

Edit: το συμβολαιο είναι "αρχαίο"

Edited by GDplus

Share this post


Link to post
Share on other sites

ρεμα που διερχεται μεσα απο ιδιοκτησια, δεν δημιουργει κατατμηση

[ειδικα αν δεν αναφερεται πουθενα σαν οριο]

Λεπεση σελ.7

 

 

 

Η κατατμηση σε ΝΑΤΟΥΡΑ  εχει πλαφον 10 στρ.

Αλλα,  σαν νεο γηπεδο, θα πρεπει να εχεις τις προυποθεσεις   του Δ 270/85

Ειπες οτι εχεις 150 μ. προσωπο σε  επαρχιακη οδο

Χρειαζεσαι 45

αρα κοβεις το γηπεδο  σε τρια τμηματα  [χωρις να αφησεις καποιο υπολοιπο τμηματακι...] :smile:

 

ν 3937/11 φεκ Α 60/11

αρθρο 9

2.    α) Στις περιοχές που βρίσκονται εκτός εγκεκριμένων σχεδίων πόλεως ή
εκτός ορίων οικισμών νομίμως προϋφιστάμενων του 1923 ή εκτός ορίων οικισμών
με πληθυσμό μέχρι 2.000 κατοίκους και εμπίπτουν σε ΕΖΔ ή Ζ.Ε.Π., το ελάχιστο
όριο αρτιότητας και κατάτμησης των γηπέδων ορίζεται σε 10.000 τ.μ.,
εφαρμοζόμενης κατά τα λοιπά, όπως ισχύει της παρ. 1 του άρθρου 1 του π.δ.
της 24-31.5.1985 (ΦΕΚ 270 Δ`).

Κατ` εξαίρεση, θεωρούνται άρτια και
οικοδομήσιμα κατά παρέκκλιση, γήπεδα έκτασης τουλάχιστον 4.000 τ.μ., τα
οποία, κατά τη δημοσίευση του παρόντος, θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα,
σύμφωνα με τις οικείες πολεοδομικές διατάξεις.

β) Το πιο πάνω καθοριζόμενο ελάχιστο εμβαδόν γηπέδων δεν ισχύει για την
ανόρυξη φρεάτων, την κατασκευή αντλητικών εγκαταστάσεων, μικρών γεωργικών
αποθηκών και υδατοδεξαμενών και την εγκατάσταση συνοδών έργων σταθμών
ηλεκτροπαραγωγής από ανανεώσιμες πηγές ενέργειας σύμφωνα με τις κείμενες
διατάξεις.

 

 

Δες και τον ν. 3212/2003 που οριζει οτι

Εφοσον μπορεις να κανεις κατατμηση, δικαιουσαι  να μην την κανεις  και  να χτισεις  με τους ορους του 3212  "μια"  οικοδομη, χωρις να κανεις κατατμηση, με καποια απομειωση στο εμβαδον..

επεση Ρεματα κλπ..pdf

Edited by dimitris GM

Share this post


Link to post
Share on other sites

"...ρεμα που διερχεται μεσα απο ιδιοκτησια, δεν δημιουργει κατατμηση"

 

........Το παρατήρησα απλώς,  για να μας το αναφέρει ο φίλος μας ότι δεν είναι μέρος του συμβολαίου !

 

Η τοπογραφική όμως, πολλές φορές , έδινε  κτηματολογικό αριθμό σε ρέματα για να ξεχωρίσουν από τις ιδιοκτησίες.

...........

.. ..Υπάρχουν πάντως είδη- χαρακτηρισμοί natura (δες to χρωματισμό στο χάρτη) που η δόμηση δεν είναι εύκολη υπόθεση!!!

Kαλημέρα σε όλη την παρέα του φόρουμ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

(από μεταφορά)-Pavlos33

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα μια κατεύθυνση σε κάποια θέματα που με απασχολούν σχετικά με την αρτιότητα οικοδομησιμότητα εκτός σχεδίου. 

Διάβασα το [ΠΔ 24/5.85 ΦΕΚ 270 Δ' 31-5-85 τροποποιήθηκε με Ν 3937/11 άρθρο 9] διότι η περιοχή είναι Natura και κατάλαβα τα βασικά θέματα σχετικά με την δόμηση εκτός σχεδίου.  Την νομοθεσία την βρήκα εδώ: http://www.domiki.gr/content/kpn/text_2h/0.htm

Το γήπεδο με το οποίο ασχολούμαι είναι άρτιο βάσει της παραπάνω νομοθεσίας. 

Η βασική μου απορία είναι η πρόσβαση στο γήπεδο που γίνεται από τσιμεντοστρωμένη οδό πλάτους 5 μ κατά μέσο όρο. Η οδός φτάνει στο γήπεδο και συνεχίζει στο όριο αυτού έως την παραλία. Η οδός εντός του γηπέδου έχει τεθεί σε κοινή χρήση. 

Το ερώτημά μου είναι το εξής: επηρεάζει το πλάτος της οδού την οικοδομησιμότητα του γηπέδου;  Γνωρίζετε την σχετική νομοθεσία;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων .

 

Edited by Pavlos33

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βασικά ένα γήπεδο σε περιοχή δικτύου νατούρα 2000 είναι άρτιο κατά παρέκκλιση αν προϋπάρχει της 31/3/2011, έχει ελάχιστη επιφάνεια 4.000 τμ και κατά την ημερομηνία αυτή ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο. Αν το γήπεδο προκύπτει μετά την ανωτέρω ημερομηνία, τότε θα είναι άρτιο εφόσον έχει ελάχιστη επιφάνεια 10.000 τμ και πρόσωπο τουλάχιστον 25 μ σε αναγνωρισμένο προ 23 δρόμο. 

Τα παραπάνω ισχύουν υπό την προυπόθεση μη ύπαρξης άλλων αυστηρότερων ορίων αρτιότητας λόγω ΣΧΟΟΑΠ, ΓΠΣ κλπ, τα οποία πρέπει να ελέγξεις.

Το δικό σου γήπεδο υποθέτω ότι προϋπάρχει της 31/3/2011 είναι τουλάχιστον 4.000 τμ και είναι άρτιο κατά παρέκκλιση; 

Αναφορικά με την οικοδομησιμότητα των γηπέδων εντός δικτύου νατούρα 2000 υπάρχουν κάποιες χρήσεις που απαγορεύονται, άλλες που εμπίπτουν σε εγκρίσεις ΠΠΔ και άλλες που ελέγχονται μέσω οικολογικής αξιολόγησης (ανάλογα με τον βαθμό επιβάρυνσης στο περιβάλλον) με βασική νομοθεσία ν. 4014 και μετέπειτα συμπληρώσεις στο θέμα αυτό.

Edited by Pavlos33
  • Thanks 1
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

πολυ σωστα

και,  ένα ακομα θεμα που απαιτει διερευνηση ειναι ο τροπος δημιουργιας αυτου του γηπεδου

Επισης, ειναι υπο ερευνα τι σημαινει αυτο το " δρομος που εχει τεθει σε κοινη χρηση, ".

δες σε αυτα τα αρχεια.

Πλην αυτων,

σε προσφατες αναρτησεις ειχαμε το θεμα οτι για την εκδοση αδειας απαιτουσε η ΥΔΟΜ δουλεια διελευσης μεταγεγραμμενη.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καταρχάς σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Το ιστορικό του γηπέδου δεν το έχω. Διαβάζω όμως πάνω στο τοπογραφικό για δικαστικές αποφάσεις οπότε υποθέτω υπάρχει ένας πλούσιος φάκελος για το θέμα.

Ο δρόμος που έχει τεθεί σε κοινή χρήση εξασφαλίζει την ελεύθερη πρόσβαση στην παραλία. Ο αιγιαλός (γραμμή ορίου αιγιαλού & γραμμή ορίου) έχει καθοριστεί με ΦΕΚ το 1994.

Το γήπεδο έχει εμβαδό 12στρ. >10 στρ. Άρα αν διαβάζω καλά το άρθρο 9 παρ.2α Ν-3937/11 (ΦΕΚ-60/Α/31-3-11) είναι άρτιο σύμφωνα με τον κανόνα (?). 

Δεν εντοπίζω κάπου στην νομοθεσία τον περιορισμό για το "πρόσωπο" σε αναγνωρισμένο δρόμο. Και αυτή η αναγνωρισμένη οδός έχει κάποιο ελάχιστο πλάτος;

---

Η χρήση για την οποία το εξετάζω είναι για τουριστικές εγκαταστάσεις. Έχω μια αρχική προφορική απάντηση πως η χρήση επιτρέπεται. 

Εδώ έχω και την 2η ερώτηση μου (αν και δεν ταιριάζει στο νήμα) σύμφωνα με την παρακάτω παράθεση τα κτίρια πρέπει να είναι 50μ από την γραμμή αιγιαλού. 

Ο Τοπογράφος μου λέει πως είναι 30 μ η παραπάνω απόσταση αν ο αιγιαλός είναι οριοθετημένος.  Αυτό σε ποια νομοθεσία μπορώ να το αναζητήσω;


 

Παράθεση

 

Κώδικας βασικής πολεοδομικής νομοθεσίας > Μέρος-ΙΙ > Κεφάλαιο-Η > Αρθρον-173

(Αρθ-8 ΠΔ-6/17-10-78, Αρθ-1 ΠΔ-20/28-1-88, διόρθωση σφάλματος (ΦΕΚ-173/Δ/88)

ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ

Ε. Ειδικές διατάξεις και περιορισμοί.

1. Τα κτίρια των τουριστικών εγκαταστάσεων τοποθετούνται σε απόσταση πενήντα (50) μ τουλάχιστον από τη γραμμή αιγιαλού, όπως αυτή ορίζεται σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις.


 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγκ-57161/13/02             

Τήρηση αποστάσεων από τις γραμμές αιγιαλού και παραλίας.

Μετά τη δημοσίευση του Ν-2971/01  "Αιγιαλός, παραλία και λοιπές διατάξεις" (ΦΕΚ-285/Α/01) και την κατάργηση του ΑΝ-2344/40 "Περί Αιγιαλού και παραλίας" (ΦΕΚ-154/Α/40), παραμένουν σε ισχύ οι ειδικές διατάξεις περί αιγιαλού, παραλίας, θάλασσας, λιμένων και αλιείας, σύμφωνα με την παρ.4γ του Αρθ-34   του νόμου αυτού. 
Κατά συνέπεια εξακολουθούν να ισχύουν οι ειδικές ρυθμίσεις που αφορούν την τήρηση των υποχρεωτικών αποστάσεων από την γραμμή αιγιαλού και παραλίας όπως καθορίζονται από το ΝΔ-439/70  "Περί συμπληρώσεως των διατάξεων περί αιγιαλού" (ΦΕΚ-36/Α/70), το ΠΔ/24-4-85 "Τρόπος καθορισμού ορίων οικισμών της χώρας μέχρι 2000 κατοίκους, κατηγορίες αυτών και καθορισμός όρων και περιορισμών δόμησής τους" (ΦΕΚ-181/Δ/85 ), τα διατάγματα περί ΖΟΕ, το Αρθ-18   του Ν-2971/01 κλπ. 
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΕΧΩΔΕ 
ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑΣ 
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΚΚ ΤΜΗΜΑ Β 

 

ΝΔ-439/70.     ΔΟΜΗΣΙΣ ΕΙΣ ΠΑΡΑΛΙΑΚΑΣ ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ.  
         ( ΦΕΚ 36/Α/13-2-70).           [ ΙΣΧΥΕΙ  απο  13-2-70]  
     Εγκ.Ε-14425/26/70 ΥΔΕ (ΥΠ-ΟΙΚ-Δ/ΝΣΙΣ-Ε3/α). Εγκ-26/70. Ε-26/70. 
       "Περί συμπληρώσεως των διατάξεων περί αιγιαλού". 


           Προτάσει του Ημετέρου Υπουργικού Συμβουλίου, απεφασίσαμεν 
 και διατάσσομεν: 
                          ΑΡΘΡΟΝ-1.  
     1. Εις παραλιακάς εκτάσεις κειμένας: α) εκτός περιοχών 
διεπομένων υπό εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου ή οικισμών 
προϋφισταμένων του έτους 1923 και β) εκτός περιοχών, δι'άς 
ισχύουν ειδικαί διατάξεις περί δομήσεως, η οικοδομή τοποθετείται 
εις απόστασιν τουλάχιστον τριάκοντα (30) μέτρων από του κατά 
τας κειμένας διατάξεις καθοριζομένου ορίου του αιγιαλού. 

     2. Οι περιορισμοί της παραγράφου 1 του παρόντος δεν έχουσιν 
εφαρμογήν
επί
α) βιομηχανιών και βιοτεχνιών, αίτινες ως εκ της 
φύσεώς των δέον να εγκαθίστανται επί παραλιακών χώρων, β) επί 
αξιολόγων ξενοδοχειακών και τουριστικών εν γένει επιχειρήσεων 

και
γ) επί πάσης φύσεως έργων του Δημοσίου, Λιμενικών Ταμείων 
και του Ελληνικού Οργανισμού Τουρισμού. Η ανάγκη της εξαιρέσεως 
εκ της εφαρμογής εν εκάστη των ανωτέρω περιπτώσεων βεβαιούται 
δι'ητιολογημένης αποφάσεως του Υπουργού Δημοσίων 'Εργων και του 
κατά περίπτωσιν αρμοδίου Υπουργού.  
                            ΑΡΘΡΟΝ-2.  
     Πρός διευκόλυνσιν της ελευθέρας επικοινωνίας μετά της 
παραλίας και του αιγιαλού, επιτρέπεται, εις τας παραλιακάς 
εκτάσεις της παραγράφου 1, του προηγουμένου άρθρου κατόπιν 
συντάξεως και εγκρίσεως τοπικού ρυμοτομικού σχεδίου, η 
αναγκαστική απαλλοτρίωσις κτημάτων πρός διάνοιξιν των πρός τούτο 
απαιτουμένων οδών προσπελάσεως (πλάτους τουλάχιστον 10 μέτρων) 
κατά τας περί σχεδίων πόλεων ισχυούσας διατάξεις. 
                                    ΑΡΘΡΟΝ-3.  
     Η ισχύς του παρόντος άρχεται από της δημοσιεύσεώς του εις 
την Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. 

                      Εν Αθήναις τη 10 Φεβρουαρίου 1970. 

Edited by Pavlos33
  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

https://www.e-forologia.gr/lawbank/document.aspx?digest=AC2016C923E3D300.20AAAE11C0&version=2013/08/08

3. Τα κτήρια των τουριστικών καταλυμάτων σε οργανωμένους υποδοχείς τουριστικών δραστηριοτήτων, καθώς και σε σύνθετα τουριστικά καταλύματα τοποθετούνται σε απόσταση πενήντα (50) μέτρων τουλάχιστον από τη γραμμή αιγιαλού, όπως αυτή ορίζεται σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις. Οι τουριστικές επιπλωμένες κατοικίες εντός σύνθετων τουριστικών καταλυμάτων, οι μη αμιγώς τουριστικές εγκαταστάσεις εντός ΠΟΤΑ και οι κατοικίες εντός οργανωμένων υποδοχέων τουριστικών δραστηριοτήτων, ύψους μέχρι και 7,50 μέτρα, τοποθετούνται σε απόσταση τριάντα (30) μέτρων τουλάχιστον από τη γραμμή αιγιαλού, όπως αυτή ορίζεται σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις.

εχουμε και την κωδικοποιηση...αν διαβαζεται...

καλη συνεχεια

http://www.michanikos.gr/forums/topic/49962-κωδικοποίηση-τουριστικής-νομοθεσίας/?do=findComment&comment=929849

 

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οπότε έχουμε 

(α) Γενικά, για τα σύνθετα τουριστικά καταλύματα 50 μ από τη γραμμή αιγιαλού.

(β) Τουριστικές επιπλωμένες κατοικίες εντός σύνθετων τουριστικών καταλυμάτων μέχρι 7,50 μ ύψος τοποθέτηση κατ ελάχιστον 30 μ από γραμμή αιγιαλού.

Ας μας πει η συνάδελφος αν εμπίπτει σε κάποια από αυτά για να κάνει χρήση των 30 μ.

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.