Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΔΔΕ σε εξωτερικές εγκαταστάσεις


Αλεξάνδρα88

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Ήθελα να ρωτήσω, για μια γραμμή που τροφοδοτεί 4 προβολείς σε ένα οικόπεδο(150 μέτρα μήκος κ οι προβολείς στα άκρα του) θα ήταν υπερβολή να βάλω διακόπτη διαφυγής εκεί? Τα καλώδια τροφοδοσίας των προβολέων θα είναι ενταφιασμένα μέχρι τους στύλους με τους προβολείς. Απο τη μια λεω αφού θα ναι ενταφιασμένα δεν χρειαζεται από την άλλη για προστασία του ηλεκτρολόγου που θα αλλάξει τις λάμπες καλό είναι να υπάρχει-οπότε θα έβαζα αλλά σκέφτομαι μήπως δημιουργηθεί διαρροή κάπου στο ενταφιασμένο, θα μου το ρίχνει συνεχώς...υπάρχει κάποιος ελότ για εγκαταστάσεις εξωτερικές? ο 384 είναι για κτίρια αν δεν κάνω λάθος...

 

αχ πείτε μου απόψεις Guys γιατί είναι η πρώτη μ μελέτη κ δεν έχω βοήθεια:(

 

εκτός αυτής, έχω και μια άλλη γραμμή τροφοδοσίας για σύστημα τηλε-επιτήρησης( κάμερες και συναγερμός- το οικόπεδο έχει φ/β , όχι οικία). Εκεί θα χρειαστεί επίσης?

 

Εγώ θα έβαζα δλδ γιατί ειμαι λιγο φοβιτσιάρα (:oops:), αλλά ένας γνωστός μου είπε ότι στις γραμμές των Inverter+φ/β δεν βάζουν γιατί θα έπεφτε συνεχώς κ αυτό με προβλημάτισε για τις δικές μ γραμμές...

Link to comment
Share on other sites

αχ πείτε μου απόψεις Guys γιατί είναι η πρώτη μ μελέτη κ δεν έχω βοήθεια

 

Δες εδώ http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=20305

Link to comment
Share on other sites

Ο 384 προδιαγράφει και τις εξωτερικές εγκαταστάσεις.

 

Δες αυτή την ΚΥΑ (η δεύτερη του ΦΕΚ) για την υποχρεωτική κατασκευή θεμελιακής γείωσης και εγκατάσταση ΔΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να τοποθετησεις και μετασχηματιστη με γαλβανικη απομωνοσης 230V-230V στα φωτιστικα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ο 384 προδιαγράφει και τις εξωτερικές εγκαταστάσεις.

 

Δες αυτή την ΚΥΑ (η δεύτερη του ΦΕΚ) για την υποχρεωτική κατασκευή θεμελιακής γείωσης και εγκατάσταση ΔΔΕ.

 

Συμφωνώ εφόσον υπάρχει ξεχωριστός ανεξάρτητος πίνακας πρέπει να βάλεις ΔΔΕ

 

εκτός αυτής, έχω και μια άλλη γραμμή τροφοδοσίας για σύστημα τηλε-επιτήρησης( κάμερες και συναγερμός- το οικόπεδο έχει φ/β , όχι οικία). Εκεί θα χρειαστεί επίσης?

 

Εγώ θα έβαζα δλδ γιατί ειμαι λιγο φοβιτσιάρα (:oops:), αλλά ένας γνωστός μου είπε ότι στις γραμμές των Inverter+φ/β δεν βάζουν γιατί θα έπεφτε συνεχώς κ αυτό με προβλημάτισε για τις δικές μ γραμμές...

 

Θα επεφτε γιατι εχει ουδετερογειωση με ενα καλο τρικακι διλαδη αν στην εξοδο του ΔΔΕ την γειωνες και επερνες και ουδετερο δεν ειχες αναγκη

 

Καλώς ήρθες στο φόρουμ. Μην κάνεις διαδοχικές δημοσιεύσεις και παράθεση ολόκληρων μηνυμάτων. Δες τους Κανόνες Συμμετοχής.

Ευχαριστώ, miltos

Link to comment
Share on other sites

Αν ο ηλεκτρολόγος που θα αλλάξει τις λάμπες πάθει ηλεκτροπληξία είσαι πολύ τυχερή και πρέπει να αισθάνεσαι και περήφανη που εμπόδισες αυτό το μοναδικό DNA να μην συνεχιστεί...το ίδιο και αν έχει μετασχηματιστεί και πιάσει τους δύο πόλους.

 

Ηλεκτρολόγος είναι να κλείσει πρώτα το ρεύμα και μετά να παίζει όσο θέλει.

Link to comment
Share on other sites

το ρελε διαροης το τοποθετης για την ασφαλεια ολων των εργαζομενων -ανθρωπων και οχι μονο για τον ηλεκτρολογο που θα συντηρη την εγκατασταση

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Νίκο καλά τα λέτε ο στόχος μου είναι να καυτηριάσω πρακτικές του τύπου α υπάρχει ρελέ κάνω ότι θέλω θα με σώσει. Το ρελέ υπάρχει εκεί σε περίπτωση ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ και λάθους και όχι για να αλλάζει ο ειδικευμένος τεχνικός (ηλεκτρολόγος) τις λάμπες χωρίς να κλείνει τις ασφάλειες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.