Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια λειτουργίας Τυποποιητηρίου Μελιού


babis.lou

Recommended Posts

Συνάδελφοι προχωράω την εξής αδειοδότηση και θέλω τα φώτα σας μπας και προλάβουμε κανένα λάθος μου λόγω άγνοιας (1η αντίστοιχη άδεια..)

 

Παραθέτω τι έχω βρει και διορθώνει όποιος μπορεί..

 

Ισόγειο κτίσμα 100τμ εντός οικισμού <2000 κατ. με Ο.Α. του 1988 με χρήση καταστήματος που ενοικιαζόνταν ως τώρα ως συνεργείο αυτοκινήτων, θέλουμε να πάρουμε άδεια λειτουργίας ΤΥΠΟΠΟΙΗΤΗΡΙΟΥ - ΣΥΣΚΕΥΑΣΤΗΡΙΟ ΜΕΛΙΟΥ.

 

Υπόψιν δεν θα έχει λιανική πώληση, μόνο τυποποίηση.

 

Έχω έρθει σε επαφή ως τώρα με δ/νση κτηνιατρικης, ανάπτυξης (βιομηχανίας), και πολεοδομία.

 

Στην ανάπτυξης μου επιβεβαίωσαν κάτι που στην πολεοδομία μου ανέφεραν, ότι το κτίριο αφού έχει άδεια καταστήματος δεν χρειάζεται αλλαγή χρήσης σύμφωνα με τον Ν.3325/2005 :

 

"ΑΡΘΡΟ 8 ΠΑΡ.3. : Για την εγκατάσταση επαγγελματικών εργαστηρίων της περιπτ.β της παρ.1 του Αρθ-2 σε χώρους κύριας

χρήσης, οι οποίοι στην οικοδομική άδεια αναφέρονται ως κατάστημα ή επαγγελματικός χώρος ή αποθήκη, δεν

απαιτείται η αλλαγή χρήσης της παρ.1 του Αρθ-5 του ΓΟΚ/85 (ΦΕΚ-210/Α/85 )."

 

Αλλά προφανώς θα πάω για αλλαγές σε ύδρευση/αποχέτευση, άδεια μικρής κλίμακας θα με καλύψει ή μετά θα μου λένε ότι έπρεπε να βγάλω άδεια αλλαγής;

 

Η χρήση αυτή εμπίπτει στις διατάξεις υγειονομικού ενδιαφέροντος ή όχι;

 

Όπως το έχω ως τώρα στο νου μου θα κινηθώ ως εξής :

 

1. Δ/νση κτηνιατρικής, παίρνω βεβαίωση ίδρυσης με εγκεκριμένες κατόψεις και προχωράω στη δ/νση ανάπτυξης

2.Εκεί τους πάω ΜΠΕ με αντίγραφα άδειας (στέλεχος και δ-κ), βεβαίωση για χρήση γής, και αφού πάρω απαλλαγή, προχωράω στις εργασίες

3.Αφού τελειώσουν οι εργασίες έρχεται δ/νση κτηνιατρικής και βιομηχανίας, κάνουν αυτοψίες, δίνουν τις αντίστοιχες άδειες λειτουργίας (η βιομηχανίας όταν δίνει απαλλαγή έρχεται για αυτοψία; )

4.τελος;;;

 

Δήμο παω; πότε και τί θα μου ζητήσουν; Κάποια άλλη υπηρεσία που άφησα έξω;; Πυροσβεστική;; Στην ανάπτυξης μου είπαν ότι θέλουν πυρασφάλεια αλλά ότι δεν θα πάει από πυροσβεστική :confused:

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια απάντηση..

Link to comment
Share on other sites

το μελι είναι ζωικο προιον

Επομενως η διευθυνση αναπτυξης δε θα σου ζητησει βεβαιωση καταλληλοτητας.

Θα σου δωσει την αδεια χωρις αυτη και μετα θα πας στην κτηνιατρική και θα παρεις και απο εκει αδεια.

 

Συνηθως η κτηνιατρικη θελει την αδεια της αναπτυξης. Δε ξερω τι γινεται βεβαια στην περιοχη σου. Μπορει να γινονται παραλληλα (οπως τα εγραψες δηλαδη. Ρωτα τους καλυτερα) .

 

Η Δ/νση αναπτυξης ερχεται για αυτοψια. Δημο δεν πας καθολου.

Μαλλον ειναι στην κατηγορια Αα που δεν πας πυροσβεστική αλλα σε ενημερωνει και ελεγχει η αναπτυξης για τα μετρα (πυροσβεστηρες ΕΧΙΤ και φωλια).

Αλλαγη χρησης πραγματι δε χρειαζεται

Αλλά προφανώς θα πάω για αλλαγές σε ύδρευση/αποχέτευση, άδεια μικρής κλίμακας θα με καλύψει ή μετά θα μου λένε ότι έπρεπε να βγάλω άδεια αλλαγής;

τη Δ.νση Αναπτυξης δεν την νοιαζει κατι τετοιο ουτε σου δινει αδεια εγκαταστασης καθως θα είναι απαλλακτικο (αν δεν ειναι πας για αδεια εγκαταστασης)

Τωρα αν πρεπει να παρεις μικρης κλιμακας δε το γνωρίζω.

Αν ειναι απαλλακτικο η αναπτυξης δε θα σου ζητήσει ουτε την οικοδομική άδεια αλλα βεβαίωση στατικής επάρκειας απο ΠΜ (μολις είδα οτι εισαι οποτε κανενα πρόβλημα) .

 

Το καλυτερο που εχεις να κανεις είναι μια αιτηση στο Αναπτυξης και μια στην κτηνιατρική για να σου πουν δικαιολογητικα. Μπορει να σου πουν κατι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

Η Δ/νση αναπτυξης ερχεται για αυτοψια. Δημο δεν πας καθολου.

 

Ναί αλλά αυτό που με μπερδεύει είναι ο Ν.3463/2006 που λέει:

 

"Καταστήματα Υγειονομικού Ενδιαφέροντος

1. Καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος είναι

εκείνα, στα οποία γίνεται παρασκευή ή/και διάθεση σε

πελάτες (καθισμένους, όρθιους, περαστικούς) ή διανομή

φαγητών ή γλυκισμάτων ή οποιουδήποτε άλλου παρα−

σκευάσματος τροφίμων ή ποτών ή αποθήκευση ή συντή−

ρηση ή εμπορία κάθε είδους τροφίμων ή ποτών, καθώς

και τα καταστήματα προσφοράς υπηρεσιών, εξαιτίας

των οποίων μπορεί να προκληθεί βλάβη στη δημόσια

υγεία, όπως αναλυτικά αναφέρονται στις ισχύουσες

υγειονομικές διατάξεις.

2. Για την ίδρυση και λειτουργία των ανωτέρω κατα−

στημάτων απαιτείται άδεια, η οποία χορηγείται από τον

δήμαρχο ή τον πρόεδρο της Κοινότητας...."

 

Αλλά από ότι έχω καταλάβει μέσω του φόρουμ δεν είναι υγειονομικού ενδιαφέροντος αν δεν δίνεις φαγητο..

 

Αλλά αυτό το ή/και του νόμου νομίζω είναι ξεκάθαρο..

Link to comment
Share on other sites

Στο δήμο πας μονο αν κανεις λιανικη. Για χοντρική Δ/νση αναπτυξης. Αυτο είναι σιγουρο. Δηλαδη αν ο πελατης σου πουλαει σε αλλα μαγαζια δεν πας δημο.

Αν θυμαμαι καλά το λεει ο Ν. 3325/2005 (ειναι ο βασικός νομος της Δ/νσης αναπτυξης)

Μη σκας παντως. Δες τα δικαιολογητικά που θα σου ζητησουν (αναφερομαι για το αν θελεις βεβαιωση καταλληλοτητας)

 

Για το Δημο είναι σιγουρο. Εξαρταται που θα πουλαει ο πελατης σου.

Χοντρικη --> Δ/νση αναπτυξης

Λιανικη --> Δήμος

Και τα δυο--> Δ/νση αναπτυξης

Link to comment
Share on other sites

Γιώργη, ευχαριστώ για τις υποδείξεις,

 

Ψάχνω να βρώ για αυτό που είπες για δήμο τώρα..

 

PS. Ζήτω στο avatar σου..

Τσιτσάνη αθάνατε..

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το βρηκα που είναι

 

Νομος 3325/2005

Αρθρο 3

παρ ι

 

Εκει λεει ποιες εξαιρουνται απο Δ/νση αναπτυξης και ειναι οι επιχειρησεις λιανικης.

 

ΥΓ

Μεγας ο Βασίλης... Τωρα τι κανουμε :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Συνάδελφοι έχω μία ίδια υπόθεση.

Προδιαγραφές για το στήσημο ενός τέτοιου τυποποιητηρίου που θα μπορεσω να βρώ;

Αν δεν υπογορέυουν οι υγειονομικές διατάξεις ελάχιστα εμβαδά κλπ, αρκεί να αντιγράψουμε ένα πρότυπο τυποποιητήριο; Δεν έχουμε περιορισμούς;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Το HAACP κολλάει στον κανονισμό της ΕΕ 852/2004.Ομως δεν έχουμε εναρμονιστεί πλήρως με αυτόν τον κανονισμό.Συνεπώς από του υπουργείο δεν υπάρχει ρητή εντολή για να τηρείται ακριβώς ο 852/2004 με την έννοια της πραγματοποίησης του HAACP. Θα πρέπει να συνεννοηθείς όμως πρώτα με το δικό σου τμήμα του υπουργείου Να δεις πως το ερμηνεύουν αυτοί γιατί εμένα μου δείξανε μια οδηγία από το υπουργείο που κάτι έλεγε εκεί πέρα αλλά δεν είναι ούτε νόμος ούτε εγκύκλιος.Για μένα είναι στην ευχέρεια του επιχειρηματία , για το είδος της επιχείρησης της τυποποίησης του και που θέλει να πουλάει (εξωτερικο?), αν θέλει να κάνει και HAACP.Βέβαια όλα αυτά είπαμε με προσυνεννόηση με το τμήμα του υπουργείου της περιοχής σου.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα .

 

αυτη η επιχειρηση παιρνει αδεια από την Δ/ση Αναπτυξης με έγκριση της Κτηνιατρικής . Για τις προδιαγραφές θα πας στους κτηνιατρους και θα δείτε για πως θα είναι οι χώροι/μηχανηματα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.