Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μεταπτυχιακό στην αρχιτεκτονική μετά από ΤΕΙ


rizos_jnr

Recommended Posts

Καλημέρα.. θέλω να σας κάνω μια ερώτηση. Αποφοίτησα από το τμήμα Πολιτικών Δομικών Έργων του ΤΕΙ Πειραιά και θέλω να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό πάνω στην αρχιτεκτονική, Ελλάδα ή και εξωτερικό. Έχετε να μου προτείνετε κάτι?? και αν κάνω κάτι στο εξωτερικό αποκτώ δικαιώματα παραπάνω ή παίρνω ακόμα κ σφραγίδα (πολύ αισιόδοξος είμαι,πολλά ζήτησα)???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνήθως στο εξωτερικό στα μεταπτυχιακά σε δέχονται μόνο εάν έχεις σπουδάσει κάτι σχετικό με το master που πας να κάνεις αλλά δεν χάνεις και τίποτα εαν ρωτήσεις.... Θα πρότεινα το Kingston (Νοτιοδυτικό Λονδίνο, ζώνη 6). Θα χρειαστεί να μιλήσεις στον Bill Evans....Για περεταίρω εδώ: www.kingston.ac.uk .Πολύ ωραία περιοχή, πολύ καλό πανεπιστήμιο, και κυρίως προσιτό.

Εαν θέλεις κάτι πιο καλό (και ακριβό...) κοίτα το Architectural Association.

Για τα δικαιώματα πολύ φοβάμαι οτι πρέπει να κάνεις το προπτυχιακό ξανά.

Έχοντας αποφοιτήσει θα μπείς απευθείας στο δεύτερο έτος και θα χρειαστείς 2 χρόνια για το bachelor και άλλο ένα για το master μιλώτας πάντα για civil engineering. Για το master θα χρειαστείς 4άστερο πανεπιστήμιο για την αναγνώριση και θα σου πρότεινα το Surrey (www.surrey.ac.uk).

Εαν χρειαστείς παραπάνω πληροφορίες στείλε μύνημα.

 

Τάκης

Edited by takis_tharr
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.