Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατατακτήριες στους Πολιτικούς Μηχανικούς του ΕΜΠ


sasha

Recommended Posts

ρε terry παρεξηγησες!δεν είμαι κάνας κομπλεξικός να μην βοηθάω.Σημειώσεις έδινα και κυρίως έπαιρνα όπως επίσης αντέγραφα και βοηθούσα στις εξεταστικές.Έλεος!

................................................................

Εν πάσει περιπτώση ο καθένας κάνει αυτό που επιθυμεί και εγώ όπως είπα δίνω μία ταπεινή συμβουλή.Μπορεί να είμαι και υπερβολικός..

 

κάθε περίπτωση ειναι διαφορετική, το παιδί δεν θα πηγαίνει για καφέδες αλλα θα δουλεύει, φυσικά και θα έπρεπε να το βοηθήσουν

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλυσπερα τελειώνω τώρα τους μηχανολόγους και ενδιαφέρομαι να μπώ στους πολιτικούς για δεύτερο πτυχίο..ξέρει κανείς αν μπορώ να μπώ με βαθμό πτυχίου η θα πρέπει να δώσω εξετάσεις? αν αναγνωρίζονται κάποια μαθήματα η απλα μπαίνω στο 3ο εξάμηνο?

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Έχεις τελειώσει Μηχανολόγους Μηχανικούς ΕΜΠ;

Αν ναι τότε σύμφωνα με τα φετινά δεδομένα δίνεις κατατακτήριες σε 3 μαθήματα και αν περάσεις μπαίνεις 5 εξάμηνο, ενώ απαλλάσσεσαι από τα μαθήματα 1,2,3,4 εξαμήνων που έκανες στους ΜΜ....

Link to comment
Share on other sites

Τα μαθήματα είναι η Τεχνική Μηχανική Ι του πρώτου εξαμήνου και η Ανάλυση ΙΙ και Τεχνική Μηχανική ΙΙ του δεύτερου εξαμήνου. Όλα αυτά υπό την προϋπόθεση ότι παίρνεις πτυχίο και δίνεις τώρα τον Δεκέμβριο κατατακτήριες.....

Εδώ είναι η ύλη: http://www.civil.ntua.gr/news/Ylh_katatakthrion_2010-11.pdf

Και εδώ η πηγή: http://www.civil.ntua.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=600&Itemid=53

 

Αν θες τη γνώμη μου, αν έχεις λόγους μεταγραφής (πολύτεκνοι κ.τ.λ...) τότε πήγαινε κατευθείαν και δώσε πανελλήνιες τον Μάιο... Σίγουρα είναι πιο εύκολο να πιάσεις Ξάνθη ΠΜ και να έρθεις ΕΜΠ, και το πολύ πολύ να γλιτώσεις 5 μαθήματα λιγότερα από ότι με κατατακτήριες... Αν όμως δεν έχεις λόγους μεταγραφής τότε δεν γνωρίζω τι είναι πιο εύκολο...... Τα 19300 μόρια είναι δύσκολα, αλλά σε κάθε περίπτωση κατά την γνώμη μου είναι πιο εύκολα από τα 3 δεκάρια στα 3 μαθήματα των κατατακτήριων, που είναι ο μόνος τρόπος να σιγουρέψεις την εισαγωγή σαν απόφοιτος ΑΕΙ.... (Σκέφτομαι και εγώ δεύτερο πτυχίο ΕΜΠ, αλλά μέσω πανελληνίων μόνο...).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

(Σκέφτομαι και εγώ δεύτερο πτυχίο ΕΜΠ, αλλά μέσω πανελληνίων μόνο...).

 

Αναγνωριζει μαθηματα η σχολη ομως αν περασεις μεσω πανελληνιων?

Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπικη εμπειρια, δεν αναγνωριζει η σχολη αλλα μπορουν σχετικα ευκολα να στα αναγνωρισουν οι καθηγητες (ο καθενας ξεχωριστα να σου περναει το βαθμο που ειχες παρει χωρις να δινεις εξετασεις).

Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπικη εμπειρια, δεν αναγνωριζει η σχολη αλλα μπορουν σχετικα ευκολα να στα αναγνωρισουν οι καθηγητες (ο καθενας ξεχωριστα να σου περναει το βαθμο που ειχες παρει χωρις να δινεις εξετασεις).

 

Ποσα περιπου σου ανααγνωρισε? Και κατι αλλο...μπορεις και μαθηματα μεγαλυτερων εξαμηνων οπως γινεται σε αλλες σχολες?

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε, αν ταιριαζει η υλη λογικα θα στο αναγνωρισει ο εκαστοτε καθηγητης. Το ποσα θα σου αναγνωριστουν εχει να κανει με το προγραμμα σπουδων των δυο σχολων, δηλαδη ποσα ειναι τα κοινα μαθηματα. Δεν νομιζω να παιζει ρολο ποιου εξαμηνου ειναι. Εχει να κανει κυριως με τη διαθεση καθε καθηγητη (που οι περισσοτεροι δεν κολλανε να αναγνωρισουν σε ενα φοιτητη οταν εχουν 300+ να δινουν το μαθημα) και με την υλη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.