Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Η φορά των θυρών


Recommended Posts

Η φορά των πυράντοχων θυρών που περικλείουν έναν επικίνδυνο χώρο (π.χ. λεβητοστάσιο) είναι προς τη φορά της διαφυγής? Στις γενικές διατάξεις του Κανονισμού Πυροπροστασίας δεν το λέει με σαφήνεια!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ξέρει ο delivery που σπρώχνει την πόρτα της πολυκατοικίας προς τα μέσα και νομίζει οτι ειναι κλειδωμένα.?? Παλιά δεν ήταν έτσι .. τουλάχιστον δεν το εφάρμοζαν σε όλες τις πόρτες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ξέρει ο delivery που σπρώχνει την πόρτα της πολυκατοικίας προς τα μέσα και νομίζει οτι ειναι κλειδωμένα.??

 

:D :D :D :D :D :!: :!: :!:

Καλό!!! Το ζώ συχνά!

Link to comment
Share on other sites

....

.... είναι προς τη φορά της διαφυγής? Στις γενικές διατάξεις του Κανονισμού Πυροπροστασίας δεν το λέει με σαφήνεια!

 

πάντα μα πάντα προς την οδό διαφυγής κι ας μη το λέει κανένας κανονισμός.

Το λέει η γνώση μας στον σχεδιασμό κτιρίων.

Link to comment
Share on other sites

Κανονισμός πυροπροστασίας, Άρθρο 2, παρ 2.5.2:

 

Κάθε πόρτα που χρησιµοποιείται ως έξοδος κινδύνου, πρέπει να ανοίγει προς την κατεύθυνση της διαφυγής παρέχοντας το πλήρες πλάτος του ανοίγµατός της.

 

Μπορούν να εξαιρεθούν πόρτες που εξυπηρετούν χώρους µε χαµηλό βαθµό κινδύνου και συνολικό πληθυσµό που δεν ξεπερνά τα 50 άτοµα. Αυτές οι πόρτες επιτρέπεται να ανοίγουν περιστρεφόµενες προς την αντίθετη κατεύθυνση της όδευσης διαφυγής.

Από κει και πέρα, στα ειδικά άρθρα (ανάλογα με τη χρήση του κτιρίου) μπορεί να υπάρχουν και άλλοι περιορισμοί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γρήγορη ερώτηση. Πόρτα εισόδου σε καφετέρεια γυάλινη που έχει την δυνατότητα να ανοίγει και προς τις δύο κατευθύνσεις μπορεί να μπει; εννοώ με απόκλιση. Γιατί αναφαίρει "Απαγορεύεται η χρήσις θυρών διπλής κατευθύνσεως (παλινδρομικών ή συρόμενων ή περιστροφικών ή μετρήσεως αριθμού εισερχομένων ), δια των οποίων παρεμποδίζεται η έξοδος." . Μπορεί να τεθεί ως απόκλιση; Γιατί έχω δει μελέτες που ζητούν απόκλιση για φορά προς τα μέσα, αλλά δεν έχω δει κάπου να λέει και προς τις δύο κατευθύνσεις.

Link to comment
Share on other sites

Deathlok σε ευχαριστώ πολύ , επειδή με έχει καθυστερήσει αρκετά η πυροσβεστική και δε θα ήθελα να δημιουργήσω καποια ακόμα καθυστέρηση στην έναρξη του καταστήματος είπά να είμαι καλυμμένος. Θα έχει που θα έχει μια απόκλιση μην μου πουν ότι δε έβαλα και τη πόρτα στις αποκλίσεις και μου δώσω να ξανακάνω τη μελέτη. Σου έχει τύχει εσένα ανάλογη περίπτωση; υπάρχει καμια οδηγία; Η λογική λέει ότι δε πρέπει να έχει πρόβλημα , γιατί για να εξυπηρετήσει ΑΜΕΑ κατα την είσιδο θα πρέπει η πόρτα να ανοίγει και προς τα μέσα , αλλά ξέρω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.