Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επικλινές οικόπεδο


 
noutsaki

Recommended Posts

Εντός οικισμού υφίσταται επικλινές οικόπεδο με κλίση περίπου 30%, το οποίο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο. Το εν λόγο οικόπεδο, επιθυμεί να οικοδομήσει ο ιδιοκτήτης του, διατηρώντας περίπου τη κλίση του. Κάποιος συνάδελφος μου είχε πει εν τάχη ότι σε οικόπεδο με τέτοια μορφολογία και κλίση δεν μπορείς να κατασκευάσεις διώροφο 7,50 μέτρα, παρά μόνο οικοδομή με ανισόπεδα τμήματα μέγιστου ύψους 4,50 μέτρα. Ισχύουν τα 4,50 μέτρα σε περίπτωση τόσο μεγάλης κλίσης ή έκανε λάθος και επίσης που το αναφέρει?

Link to comment
Share on other sites

Μια γεωτεχνική μελέτη θα σε γλιτώσει πολλά:

1. Θα λύσει όλες τις απορίες σχετικά με την σεισμική ενίσχυση,

2. Θα σου δώσει λύσεις προετοιμασίας του (υπ)εδάφους στη γειτονιά της θεμελίωσης

3. Θα γλιτώσεις χρήμα και από το σχεδιασμό της θεμελίωσης και από τις διαμορφώσεις του περιβάλλοντα.

4. Αν μπορείς να χτίσεις 7.50μ ή 4.50 ή 3.00 μ εξαρτάται από το πως ερμηνεύεις εσύ και ο υπάλληλος της Υ.ΔΟΜ το σχετικό άρθρο!!!!!!!!!!

 

Υ.Γ. Ενα τοιχείο σε πρανές το οποίο θα αντιστηρίζει πρανές και κτήριο δεν είναι πάντα ασφαλές... Σίγουρα είναι αντιοικονομικό

Υ.Γ. (2) Εχουν ανακαλυφθεί και τα γεωσυνθετικά υλικά. (2D και 3D)!!!!

Link to comment
Share on other sites

δες το ΑΑΠ 289/11

 

εκει με τα "αναντι" και "καταντι" και την τοποθετηση του κτιριου...στο όριο ή σε υποχωρηση

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Σε απόσταση 5 μ. από το όριο θέλω να θεμελιώσω ένα δυόροφο με υπόγειο. Το διπλανό οικόπεδο έχει μεγάλη κλίση, 35%.

Το βάθος εκσκαφής μου σε οριζόντια απόσταση από το πρανές είναι 16,24 μ.

Χαρακτηριστικά εδάφους δεν γνωρίζω , από αναζήτηση εκσκαφών στην περιοχή τα εδάφη φαίνονται καλά, συμπαγή με μεγάλη πυκνότητα σε πέτρες.

Θεωρείται ασφαλής η απόσταση  από το πρανές ή να προχώρηση σε γεωτεχνική μελέτη.

Δεν ξέρω αν είναι κατανοητό το σχήμα. Ευχαριστώ.

Paper2.pdf

Edited by kst
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.