Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξαγορά θέσεων στάθμευσης


achille

Recommended Posts

Όχι μόνο κόστος αλλά και ρίσκο.

Πολλοί έχουν συμβόλαια θέσεων στάθμευσης τα οποία δεν ισχύουν πλέον ή έστω είναι αμφισβητήσιμα. 

Μετά αρχίζουν και περίεργες καταστάσεις. Μου έχει τύχει σε πολυκατοικία να αγοράσουν κλειστά γκαράζ κάποιοι που δεν είναι κάτοικοι της πολυκατοικίας.

Τα γκαράζ αυτά δεν έχουν κοινόχρηστα καθώς δεν συνδέονται με κοινόχρηστο ρεύμα ή νερό. Ο κατασκευαστής είχε προβλέψει ξεχωριστή παροχή για το κάθε ένα ώστε ο ιδιοκτήτης να το συνδέσει με την παροχή του διαμερίσματος του ή με αυτόνομη παροχή. Όμως κάποιος ιδιοκτήτης διαμερίσματος διαμαρτυρήθηκε και δε πλήρωνε κοινόχρηστα επειδή απαιτούσε να πληρώνουν και τα γκαράζ κοινόχρηστα (π.χ. για κηπουρό, για το ρεύμα στις γκαραζόπορτες, κλπ).

Άντε να του εξηγήσεις τώρα ότι για τα 0.1€/μήνα που θα είναι τα κοινόχρηστα του γκαράζ δεν αξίζει να πληρώσεις συμβολαιογράφο για να κάνει αλλαγή στον κανονισμό της πολυκατοικίας.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 5/11/2019 at 1:53 ΜΜ, dimitris GM said:

..

Ε3_υπόλοιπο δόμησης οικοπέδου-1.pdf 46 kB · 102 downloads

ο βασικος νομος ειναι ο 960/79 ως ισχυει σημερα, μετα τις αλλαγες με τον ν. 1221.

για Αθηνα το Α 76/2004

για την υπολοιπη Ελλαδα το  Α 230/96

Καλησπέρα στην ομάδα! 

Προσπαθώ να υπολογίσω το ποσό που προκύπτει για εξαγορά θέσεων σε μία αλλαγή χρήσης και προσθήκη ορόφου σε κτίριο προ του 79 στο κέντρο της Αθήνας. Το οικόπεδο είναι <200τμ και ανήκει στις περιπτώσεις μείωσης εισφοράς λόγω περιορισμών μεγέθους/πλάτος δρόμου κλπ.

Η συμβολαιογράφος μου έδωσε αντικειμενική του οικοπέδου και με τη μέθοδο των τριών βρίσκω την αξία ανά τετραγωνικό γης. Οι θέσεις προς εξαγορά είναι 2 και ο συντελεστής δόμησης του οικοπέδου είναι  1,40.

Είναι σωστές οι πράξεις που κάνω ή μου διαφεύγει κάτι?

[(Αντικειμενική αξία τετραγωνικού μέτρου γης Χ 2 θέσεις Χ 25τμ) / 1,40σ.δ.] Χ 25% μειωτικός

Το κόστος ανά θέση βγαίνει 5800€

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Μέρσα said:

Καλησπέρα στην ομάδα! 

Προσπαθώ να υπολογίσω το ποσό που προκύπτει για εξαγορά θέσεων σε μία αλλαγή χρήσης και προσθήκη ορόφου σε κτίριο προ του 79 στο κέντρο της Αθήνας. Το οικόπεδο είναι <200τμ και ανήκει στις περιπτώσεις μείωσης εισφοράς λόγω περιορισμών μεγέθους/πλάτος δρόμου κλπ.

Η συμβολαιογράφος μου έδωσε αντικειμενική του οικοπέδου και με τη μέθοδο των τριών βρίσκω την αξία ανά τετραγωνικό γης. Οι θέσεις προς εξαγορά είναι 2 και ο συντελεστής δόμησης του οικοπέδου είναι  1,40.

Είναι σωστές οι πράξεις που κάνω ή μου διαφεύγει κάτι?

[(Αντικειμενική αξία τετραγωνικού μέτρου γης Χ 2 θέσεις Χ 25τμ) / 1,40σ.δ.] Χ 25% μειωτικός

Το κόστος ανά θέση βγαίνει 5800€

 

http://www.domiki.gr/content/kpn/text_3d/0_1.htm

δες και τα ΠΜ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλημέρα το ρωτάω κι εδώ

, γνωρίζει κάποιος συνάδελφος την υπηρεσία που απευθυνόμαστε για να μας δώσουν το ΚΑΕ ή ΛΑΕ του λογαριασμού που θα γίνει η πληρωμή για εξαγορά θέσης στάθμευσης?

Κάναμε τον υπολογισμό με την συμβολαιογράφο για την αντικειμενική με το φύλλο υπολογισμού αξίας ακινήτου, συμπλήρωσα το φύλλο της δήλωσης εισφοράς του άρθρου 5 του Νόμου 960/1979 (τα οποία μάλιστα τα ανάρτησα και στο e adeies για να πάρω την προέγκριση της οικοδομικής άδειας για προσθήκη) - πήρα την προέγκριση --- και στέλνω τον ιδιοκτήτη να πληρώσει με τα έντυπα στην εφορεία τώρα που μαζεύω τα υπόλοιπα έγγραφα για την έκδοση της άδειας,  και του απαντάνε πως δεν μπορεί να πληρώσει εάν δεν τους δώσει τον αριθμό λογαριασμού ΚΑΕ στον οποίο θα κατατεθούν τα χρήματα (παλιά ήταν υπερ του ΕΤΕΡΠΣ). Ρωτάει ο άνθρωπος εάν γνωρίζουν τον κωδικό που αφορά τέτοιες εξαγορές και του απάντησαν '' ρωτηστε το μηχανικό σας '' (αναμενόμενο). Η αρμόδια πολεοδομία δεν γνωρίζει ,  το εισόδημα του αρμόδιου δήμου δήλωσε ότι δεν το γνωρίζει το θέμα, το ΥΠΕΝ δεν μου απαντάει στο τηλ και από το ΠΡΑΣΙΝΟ ΤΑΜΕΙΟ (εκεί λογικά είμαστε) μου είπαν να απευθυνθώ στο ΥΠΕΝ.

 

Εάν κάποιος γνωρίζει ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα στην ομάδα,

Διαβάζοντας όλα τα παραπάνω επι του θέματος περι μειωμένης εισφοράς για εξαγoρά ΧΣΑ μου δημιουργήθηκε η εξής απορία μίας και δεν διευκρινίζεται πλήρως στον ν1221/81. 

Άρθρο 3,

3. Ομοίως μειωμένη εισφορά καταβάλλεται εις τας περιπτώσεις:
α) Ακινήτων τα οποία πληρούν μίαν των κατωτέρω προϋποθέσεων:
Ελάχιστον πρόσωπον 8.00 μέτρα.
Ελάχιστον βάθος 10.00 μέτρα.
Ελάχιστον εμβαδόν 200.00 τετραγωνικά μέτρα.

Δηλαδή για το παράδειγμά μου στο κέντρο τις Αθήνας οικόπεδο με:

Πρόσωπο >8

Βάθος >10

Εμβαδόν <200τμ

Υπάγεται στο Αρ.3 Παρ.3 του ν1221/81;

Πρέπει να ισχυεί ένα απο τα παραπάνω ελάχιστα, σωστά;

 

 

Link to comment
Share on other sites

3. Ομοίως μειωμένη εισφορά καταβάλλεται εις τας περιπτώσεις:

 

        α) Ακινήτων τα οποία πληρούν μίαν των κατωτέρω προϋποθέσεων:

         Ελάχιστον πρόσωπον 8.00 μέτρα.

 

        Ελάχιστον βάθος 10.00 μέτρα.

 

        Ελάχιστον εμβαδόν 200.00 τετραγωνικά μέτρα.

ειναι ενα σωστο ερωτημα

Το "α" συνιστα μια περιπτωση αποτελουμενη απο 3 περιπτωσεις, συνολικα ή ξεχωριστα;

 

β)  Ακινήτων  μη εχόντων πρόσωπον επί οδών πλάτους μεγαλυτέρου των

    7.50 μέτρων ή κλίσεως μικροτέρας του 15%.

 

        γ) Προσθηκών καθ`  ύψοι  υφισταμένων  κτιρίων,  ή  κτιρίων  δι`  α

    εξεδόθη  νομίμως  άδεια  οικοδομής  άνευ  της  επιβολής  των  κατά τας

    διατάξεις του παρόντος νόμου υποχρεώσεων.

 

        δ)  Προσθηκών  κατ

 

 δες τα ΠΜ

υγ

υπαρχει για την Αττικη [με εξαιρεση καποιων περιοχων]

ξεχωριστο διαταγμα..

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλημερα συναδελφοι,

 

εχω οικοπεδο 180 τμ στην Αθηνα για το οποιο θα κατασκευαστει μικρο υπογειο λογω κινδυνων να γινει εκσκαφη στο περιγραμμα του οικοπεδου. Στο οικοπεδο θα ανεγερθουν κυριως γκαρσονιερες, το οποιο σημαινει απαιτηση αρκετων θεσεων σταθμευσης που δε θα μπορεσουν να εξασφαλιστουν στο ισογειο (μπορουν να γινουν περιπου 4). Στο ν. 1221/1981 που τροποποιηση τον 960/79, απαλασσει απο την υποχρεωση τα μικρα <200τμ οικοπεδα.  

Η απαλλαγη αυτη ειναι ακομα σε ισχυ ή εχει καταργηθει; στο ΝΟΚ αναφερει (παρ. 6β, αρθρο 17) κατι για σκαψιμο ολο το οικοπεδο ως υπογειο και εξαγορα θεσεων σταθμευσης για οδες θεσεις δε διασφαλιζονται απο τη μελετη, θεωρειτε οτι αυτο καταργει την προηγουμενη διαταξη;

Link to comment
Share on other sites

On 12/1/2024 at 11:06 ΠΜ, Christos said:

θεωρειτε οτι αυτο καταργει την προηγουμενη διαταξη;

Όχι. Με το εδάφιο αυτό του ΝΟΚ επιτρέπεται η επέκταση του υπογείου, δεν επιβάλλεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.