Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δικαίωμα υπογραφής Ηλεκτρολόγων Μηχανικών Τ.Ε. σε μελέτες PV


enbi

Recommended Posts

καλημέρα και από μένα. έχω μια απορία σχετικά με το εάν οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί των Τει έχουν διακαίωμα υπογραφής φωτοβολταϊκών μελετών. και εάν ναι χρειάζεται να κάνουμε κάτι όσο αφορά τα γραφιοκρατικά?

Link to comment
Share on other sites

Με το συμπάθιο δηλαδή, αλλά αν δεν έχετε αυτό το δικαίωμα τότε παρακαλώ ενημερώστε κι έμενα να έρθω σε καθιστική διαμαρτυρία διαρκείας όπου πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω κάτι, αλλά στον τίτλο σου αναφέρεις ηλεκτρολόγος μηχανικός και όχι ηλεκτρολόγος μηχανικός ΤΕ και μπορεί κάποιος να μπερδευτεί όπως ίσως ο Didonis. Σε άλλο ποστ κάτι είχανε αναφέρει με τις όποιες προϋποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ για απόφοιτο Τ.Ε.Ι. εννοούσα αν δεν το έχουν το δικαίωμα θα κράξω κι εγώ κι ας μη με αφορά κι ας μη γνωρίζω λεπτομέρειες του τομέα σας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για μελέτες μιλάμε εδώ. Οι τεχνίτες κατασκευές κάνουν, όχι μελέτες.

 

Και προφανώς μπορεί να κάνει μελέτες Φ/Β ηλεκτρολόγος ΤΕ. Απλά μέχρι ένα όριο ισχύος.

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Αποτράπηκε το διπλωματικό επεισόδιο αγαπητοί. :D

 

Φροντίστε όσο περισσότερο γίνεται (κι από τον τομέα σας) την ανάπτυξη τεχνογνωσίας για παραγωγή, αποθήκευση και διανομή ενέργειας από τον Ήλιο.

Δεν μπορεί να μας τον πάρει κανείς και έχουμε ιδανικές συνθήκες σε όλη την Ευρώπη.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με μπερδέψατε. Οι ηλεκρολόγοι μηχανικοί ΤΕ έχουν δικαίωμα υπογραφής για φ/β μελέτες? Άσχετα ότι μας περιορίζουν ως προς το όριο ισχύος.

Link to comment
Share on other sites

Οι ηλεκρολόγοι μηχανικοί ΤΕ έχουν δικαίωμα υπογραφής για φ/β μελέτες μεχρι 250 KW.

 

Οι μηχανολόγοι μηχανικοί ΤΕ οπως ειμαι κ εγω δεν εχουν καθόλου δικαιωμα υπογραφής. Αν ειναι didonis κανε για αυτους διαμαρτυρια. Υπάρχουν μηχανολόγοι μηχανικοί ΤΕ που εχουν κάνει φανταστείται MSc Ανανεωσιμες Πηγες Ενεργειας στο Loughborough κ στο Reading στην Αγγλια (ισως τα κορυφαια μαστερ σε ΑΠΕ στην Ευρωπη!!) κ σε αλλα πανεπιστημια και δεν μπορουν να υπογραψουν ουτε για αυτονομο 0,1 KW!!!!! Ελλαδιστάν!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.