Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαντήσεις Μηχανικών σε ερωτήσεις ιδιωτών


aithilenio

Recommended Posts

Φίλοι μηχανικοί νομίζω ότι λίγο υπερβάλετε από συναδελφική αλληλεγγύη.

Δεν λέω... σεβαστή η αλληλεγγύη αλλά........

Πόσες φορές έχετε εσείς βρεθεί στην θέση του φίλου ιδιώτη για μία άλλη ειδικότητα που μπορεί να είναι γιατρό, ακόμα και υδραυλικός με εξαιρετικές συστάσεις αλλά θα θέλατε να πάρετε και μία άλλη γνώμη σε ένα θέμα που σας ενδιαφέρει;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

O μηχανικος εχει ενα διπλωμα και μια αδεια ασκησης επαγγελματος την οποια πηρε κατοπιν σπουδων και εξετασεων...

Επισης ειναι ο ΜΟΝΟΣ που εχει ενα καραβι ευθυνες στην πλατη του..

 

Οταν λοιπον θα παρουν και οι λοιποι ελ. επαγγελματιες (τους τεχνιτε εννοεις φανταζομαι) μια καποια πιστοποιηση και θα φερουν και αυτοι μια καιποια ευθυνη, τοτε λοιπον τα ξαναλεμε...

 

Η δουλεια του μηχανικου στηριζεται στην επιστημη, στους κανονισμους και στην ισχυουσα νομοθεσια.... Οχι σε κανενα πακετο εμπειριας/εκτιμησης/διαισθησης...

 

ΥΓ. Οποιος θελει να παρει μια γνωμη μπορει φυσικα να ρωτησει εδω...Αλλα ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορει να δωσει λυσεις μεσω της πληκτολογησης.. Εσυ θα εβαζες κουφωμα αν σου εγραφα απο εδω "θελω να κουφωμα 1.20*2.00μ ποτε θα ειναι ετοιμο??"...??

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα να μοιραζει δωρεαν γνωσεις κ να μην πληρωθει, αλοιμονο. Απλα αλλο το να δωσεις 5 πληροφοριες κ αλλο να το κανεις πραξη. Εφοσον ειναι τετοια η φυση της δουλειας σας που δεν μπορειτε να ''καλυφθειτε'' μην ασχολειστε με τους ιδιωτες ρε παιδια... εμενα αν ερθει κ μου ζητησει καποιος πληροφοριες για κουφωματα θα του τις δωσω (και εχω και πιστοποιηση αλλα αυτο δεν λεει κατι) Ξερεις ποσες φορες εχω ανοιξει τα ματια σε πελατες κ μετα εχασα την δουλεια? τι πρεπει να κανω? να του πω ''υπεγραψε οτι θα μου δωσεις την δουλεια και θα σου πω τις ιδεες μου'' ? αυτα ειναι στο προγραμμα κ δυστυχως δεν υπαρχει τροπος κατοχυρωσης... και ο ηλεκτρολογος πτυχιο εχει αλλα δεν ειναι απαραιτητο να πληρωθει για μια e-βοηθεια... επισης οι μηχανικοι αυτοκινητων σε τοσα forum τσαμπα βοηθεια προσφερουν...μην το βλεπετε τοσο εγωκεντρικα. Αυτα τα λεω, γιατι βλέπω συχνα το φαινομενο να μπαινει καποιος ιδιωτης ή ακομη χειροτερα καποιος απελπισμενος ιδιωτης που εχει χασει λεφτα απο λαθος επιλογη μηχανικου ή οτιδηποτε αλλο,(ολοι κανουν λαθη) και αντι να βρει μια λυση ή εστω μια προσωπικη αποψη επι του θεματος, πεφτουν ολοι κ του λενε καλα να παθεις, διαλεξες τον πιο φτηνο, ας προσεχες κ αλλα τετοια ωραια. Για καποιον που μπαινει 1η φορα εδω μεσα κ βλεπει αυτη την αντιμετωπιση ειναι πολυ ασχημη εικονα...

Με φιλικη διαθεση...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον George-S2K αλλά και με τον terry.

 

Ορθώς αναφέρει ο terry ότι ο μηχανικός είναι επιστήμονας, έχει μεγάλες ευθύνες και μάλιστα για μια ζωή χωρίς παραγραφή και ότι λύσεις, με την έννοια των μελετών, σχεδίων και τευχών υπολογισμού και χωρίς αυτοψίες, δεν δίνονται διαδικτυακά.

 

Απ' την άλλη όμως ορθώς ο George-S2K λέει, αν κατάλαβα καλά, ότι κανένας δεν είναι αλάθητος και ότι το μόνο που ζητά ένας ιδιώτης που μπαίνει εδώ μέσα είναι να "ξεστραβωθεί", κάποιες ιδέες ή και να διασταυρώσει κάποια πράγματα που του είπε ο ένας κι ο άλλος που πολλές φορές είναι ο μηχανικός του.

 

Αυτό θεωρώ ότι δεν είναι κακό. Ίσα ίσα, ενημερωμένοι πελάτες (ιδιώτες) οδηγούν τον ανταγωνισμό πιο ψηλά και στην επιλογή των καλύτερων επαγγελματιών κάθε φορά. Αυτό γίνεται γενικώς και όχι μόνο στον χώρο μας.

 

Θεωρώ λοιπόν ότι είναι καλό να απαντούμε σε ιδιώτες εφόσον τους "ανοίγουμε τα ματάκια" όπως χαρακτηριστικά είπε ο Γιώργος και καθότι η όλη διαδικασία θα οδηγήσει στο ξεσκαρτάρισμα του κλάδου μας και στην ανάδειξη των καλύτερων.

Και μην ξεχνούμε ότι το διαδίκτυο είναι ένας τρόπος για να κάνεις διαφήμιση, marketing και να βρίσκεις πελάτες.

 

Απ' τη στιγμή που επιτρέπεται η συμμετοχή των ιδιωτών στο φόρουμ, θα ρωτήσουν, θα πάρουν απαντήσεις που μπορεί να εκθέσουν το μηχανικό τους και π.μ. για συνεργασίες.

Εκτός εάν διαβάζονται τα προσωπικά μηνύματα των μελών, κάτι που δεν θέλω να πιστεύω ότι γίνεται, δεν μπορεί να ελεγχθεί το τι γίνεται στα κρυφά πίσω από τη βιτρίνα του φόρουμ και των ερωτήσεων των ιδιωτών.

 

Με όλο το σεβασμό λοιπόν προς τους συναδέλφους και συντονιστές του φόρουμ, αν δεν επιθυμείτε να τίθενται ερωτήσεις ιδιωτών και να γίνεται ό,τι γίνεται μέσω π.μ., μπορείτε πολύ απλά να απαγορέψετε τη συμμετοχή αυτών.

Διαφορετικά, ο καθένας είναι ελεύθερος να λέει το κοντό και το μακρύ του, στα πλαίσια πάντοτε των κανόνων συμμετοχής.

 

Αλλά δεν νομίζετε ότι είναι υποκριτικό* να λέμε "ελάτε ιδιώτες να ρωτήσετε ό,τι θέλετε" και απ' την άλλη να λέμε "δεν σου απαντούμε, ρώτα τον μηχανικό σου";

 

* Το "υποκριτικό" δεν αναφέρεται σε κανέναν συνάδελφο συγκεκριμένα, πόσο μάλλον στους συναδέλφους που αφιλοκερδώς αφιερώνουν τόσο από τον πολύτιμο χρόνο τους για τον συντονισμό όλου αυτού του φόρουμ, αλλά αναφέρεται σ' όλους εμάς τους μηχανικούς μέλη του φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Και μην ξεχνούμε ότι το διαδίκτυο είναι ένας τρόπος για να κάνεις διαφήμιση, marketing και να βρίσκεις πελάτες.

Δεν είναι,όμως,ο σκοπός αυτού του φόρουμ ;)

Link to comment
Share on other sites

Για καποιον που μπαινει 1η φορα εδω μεσα κ βλεπει αυτη την αντιμετωπιση ειναι πολυ ασχημη εικονα...

Με φιλικη διαθεση...

 

Εσύ εμπορεύεσαι ένα συγκεκριμένο χειροπιαστό προιόν, το κούφωμα.

Όσες πληροφορίες και να δώσεις - δωρεάν - ο ενδιαφερόμενος δεν πρόκειται να κλείσει καμιά μπαλκονόπορτα και κανένα παράθυρο!

Μπορεί να γεμίσει το μυαλό του με γνώσεις, αλλά το σπίτι του ακόμα θα μπάζει αέρα και βροχή...

 

Δυστυχώς όμως στην χώρα μας,

ο μηχανικός είναι σε πολύ μειονεκτικότερη θέση από εσένα!

Καθότι λόγο της δυνατότητας αυτεπιστασίας που παρέχει η πολιτεία στον κάθε ιδιοκτήτη,

αυτός μπορεί αξιοποιώντας τις γνώσεις ενός μηχανικού να κάνει την δουλειά του χωρίς να τον έχει καμία ανάγκη.

Και επιπλέον αν η δουλειά του δεν γίνει - από τον ίδιο τον ιδιοκτήτη - σωστά

μπορεί και να κρεμάσει τον μηχανικό ανάποδα.

 

Αν έρθει κάποια στιγμή η ώρα όπου καταργηθεί η αυτεπιστασία

και η κάθε οικοδομή είναι αποποκλειστικά προιόν σχεδίασης και εξ' ολοκλήρου κατασκευής του μηχανικού

τότε θα είμαι και εγώ μαζί σου!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για καποιον που μπαινει 1η φορα εδω μεσα κ βλεπει αυτη την αντιμετωπιση ειναι πολυ ασχημη εικονα...

 

Αυτός που μπαίνει 1η φορά εδώ,

- με σκοπό να πάρει και "μια 2η γνώμη", επειδή είναι τόσο ανόητος που πληρώνει μηχανικό και δεν τον εμπιστεύεται, πρόβλημά του, επιλογή του. Κι αν έχουμε βοηθήσει κόσμο και κοσμάκη εδώ μέσα...

 

- με σκοπό να βρει τον καλύτερο τρόπο να καλύψει ή να συντελέσει την παρανομία του, να πάει να .... πληρώσει για την παρανομία του και δεν με ενδιαφέρει και καθόλου η άποψη κανενός. Τουλάχιστο, δείχνουμε οτι σεβόμαστε τον κλάδο μας όταν δεν ασχολούμαστε με..."κουκουλώματα" αυθαιρεσιών.

 

Τέλος φίλε, κάνεις τρομερά μεγάλο λάθος να συγκρίνεις την συμβουλή που θα δώσεις με την συμβουλή που θα δώσω. Δεν υπάρχει κοινό σημείο αναφοράς, είναι μέρα με νύχτα.

 

Και -φαντάσου- μια πιστοποίηση παίρνετε και το "χτυπάτε" με την πρώτη ευκαιρία... Εμείς με πτυχία και master, τί θα έπρεπε να κάνουμε;;;

 

Λοιπον, πρίν εκφράσεις άποψη για το τι θα πρέπει να κάνουν οι μηχανικοί, τι να χρεώνουν και πόσο, γίνε μηχανικός (με όσα συνεπάγεται αυτό) και μετά έλα πες μου πως έχω άδικο.

 

Επίσης με φιλική διάθεση.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτός που μπαίνει 1η φορά εδώ,

- με σκοπό να πάρει και "μια 2η γνώμη", επειδή είναι τόσο ανόητος που πληρώνει μηχανικό και δεν τον εμπιστεύεται, πρόβλημά του, επιλογή του. Κι αν έχουμε βοηθήσει κόσμο και κοσμάκη εδώ μέσα...

 

- με σκοπό να βρει τον καλύτερο τρόπο να καλύψει ή να συντελέσει την παρανομία του, να πάει να .... πληρώσει για την παρανομία του και δεν με ενδιαφέρει και καθόλου η άποψη κανενός. Τουλάχιστο, δείχνουμε οτι σεβόμαστε τον κλάδο μας όταν δεν ασχολούμαστε με..."κουκουλώματα" αυθαιρεσιών.

 

Τέλος φίλε, κάνεις τρομερά μεγάλο λάθος να συγκρίνεις την συμβουλή που θα δώσεις με την συμβουλή που θα δώσω. Δεν υπάρχει κοινό σημείο αναφοράς, είναι μέρα με νύχτα.

 

Και -φαντάσου- μια πιστοποίηση παίρνετε και το "χτυπάτε" με την πρώτη ευκαιρία... Εμείς με πτυχία και master, τί θα έπρεπε να κάνουμε;;;

 

Λοιπον, πρίν εκφράσεις άποψη για το τι θα πρέπει να κάνουν οι μηχανικοί, τι να χρεώνουν και πόσο, γίνε μηχανικός (με όσα συνεπάγεται αυτό) και μετά έλα πες μου πως έχω άδικο.

 

Επίσης με φιλική διάθεση.

 

1. Ειναι ανοητος καποιος που θελει μια δευτερη γνωμη? επειδη ετυχε κ επεσε σε ασχετο μηχανικο? η μηπως ολοι οι μηχανικοι ειναι αυθεντιες κ σωστοι στη δουλεια τους? στην πορεια μπορει να φανηκε κακος κ απλα ο πελατης διασταυρωνει γνωμες...

2. Το αν ειναι αυθαιρεσια δεν το ξερω, αλλα δεν μπορει το 90% των ιδιωτων που ρωτανε να ειναι παρανομοι...

3. Δηλαδη η συμβουλη σου ειναι πιο σημαντικη? με τι κριτηριο? δεν σε καταλαβαινω... δεν βαζεις καπου την υπογραφη σου, ουτε θα σε κατηγορησει κανεις αν μεσω ενος φορουμ βοηθησεις καποιον κ μετα απο 3 μερες πεσει το σπιτι του π.χ.

4. Η αναφορα στην πιστοποιηση εγινε μονο κ μονο επειδη ειπε καποιος συναδερφος σου πιο πανω ''αν ειχαν ολοι πιστοποιηση'' ...αν ειχες διαβασει ολη την συζητηση θα το ειχες προσεξει, αλλα μαλλον βιαστηκες να μου απαντησεις...

5. Επεσες στην περιπτωση γιατι σπουδασα πολ. μηχανικος, ασχετως που βρισκομαι τωρα και για ποιους λογους...και παλι βιαστηκες...

Link to comment
Share on other sites

george

δεν είναι κακό να ρωτά κανείς,αλλά αυτό που συμβαίνει συνήθως είναι ο συνάδελφος εκτός φόρουμ να έρχεται σε δύσκολη θέση από μία γνώμη που γράφτηκε εδώ μέσα ("το διάβασα στο Michanikos.gr"),η οποία μπορεί να είναι εν πολλοίς λανθασμένη,μιας και δεν έχουμε όλα τα δεδομένα μπροστά μας.Δεν έχει να κάνει με συντεχνιακά συμφέροντα,αλλά με απλή λογική.

 

Δεν ξέρω πόσο καιρό παρακολουθείς το φόρουμ,αλλά κάποια στιγμή υπήρξε επεισόδιο,όπου ο ιδιοκτήτης μάλωνε με το μηχανικό online!Καταλαβαίνεις για ποιον λόγο είναι όλοι επιφυλακτικοί στο τι λένε προς έναν ιδιώτη;

Link to comment
Share on other sites

2. ΝΑΙ , οχι το 90% αλλα το 99% ειναι αυθαιρετοι..

4. Η πιστοποιηση του προιοντος σου στην Ελλαδα τουλαχιστον δεν εχει σχεδον καμια αξια ουτε σε στελνει στη φυλακη αν το τελικο προιον δεν ειναι βασει της πιστοποιησης...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.