Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απαντήσεις Μηχανικών σε ερωτήσεις ιδιωτών


aithilenio

Recommended Posts

Όλα καλά είναι Brasco.

Αλλά σκέψου ότι και 2 καρπούζια κάτω από την ίδια μασχάλη δε χωράνε και όταν χωράνε το ένα θα είναι μικρότερο από το άλλο.

Συμφωνώ στο γενικότερο πλαίσιο.Συζητούν οι "δύο" μεταξύ τους

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ πολλών άλλων έγραψα το παρακάτω:

...Και μην ξεχνούμε ότι το διαδίκτυο είναι ένας τρόπος για να κάνεις διαφήμιση, marketing και να βρίσκεις πελάτες...

Και ο συνάδελφος dratsiox μου απάντησε:

Δεν είναι,όμως,ο σκοπός αυτού του φόρουμ ;)

Ποιος όμως ο σκοπός αυτού του φόρουμ;

Στην αναζήτηση που έκανα για να βρω απάντηση στο παραπάνω ερώτημα έπεσα σ' αυτό το μήνυμα. Όπου ο ιδιοκτήτης γράφει μεταξύ άλλων για το σκοπό δημιουργίας του φόρουμ:

"...ένα ηλεκτρονικό μέσο διαλόγου, προβληματισμού και αλληλοβοήθειας μεταξύ συναδέλφων..."

Πιο κάτω στο ίδιο μήνυμα δίνει απάντηση και για τη συμμετοχή των ιδιωτών. Άρα το θέμα αυτό δεν έχει λόγο ύπαρξης εκτός εάν είναι να γίνει μια επανεξέταση της συμμετοχής των ιδιωτών.

 

Ανεξάρτητα όμως από το δηλωμένο σκοπό δημιουργίας του φόρουμ, αυτό που έγραψα για διαφήμιση, marketing και εύρεση πελατών στο διαδίκτυο είναι κάτι γενικό και το παρόν φόρουμ, ανεξαρτήτως σκοπού, δεν αποτελεί εξαίρεση παρόλο που οι Κανόνες Συμμετοχής το απαγορεύουν.

Οι λόγοι είναι οι εξής:

1. Αν πληρώσω μπορώ να διαφημιστώ όπως η εταιρεία που διαφημίζεται πάνω δεξιά στην ιστοσελίδα.

2. Ακόμα και δωρεάν μπορώ να διαφημιστώ στον "Κατάλογο Μηχανικών"

3. Κάτω από το avatar μου, δηλαδή σ' όλα τα μηνύματά μου μπορώ να διαφημίζω δωρεάν το site της εταιρείας μου. Φαντάσου να έχω 1.000 μηνύματα και ειδικά σε δημοφιλή θέματα τι διαφήμιση κάνω.

4. Εφόσον επιτρέπεται η συμμετοχή ιδιωτών και υπάρχει το εργαλείο που λέγεται προσωπικό μήνυμα, κανείς δεν μου απαγορεύει να στέλνω μηνύματα σε ιδιώτες και να διαφημίζω τις υπηρεσίες μου.

5. Αν συμμετέχω επώνυμα όπως π.χ. ο Ροδόπουλος, διαφημίζω τον εαυτό μου και μέσω των μηνυμάτων μου τις παρεχόμενες από εμένα υπηρεσίες. Βλέπει ο ενδιαφερόμενος, τις σπουδές μου, τις εξειδικεύσεις μου, τα έργα τα οποία έχω κάνει και είμαι σίγουρος ότι αν με χρειαστεί θα μου στείλει ένα προσωπικό μήνυμα για να κλείσουμε καμιά δουλειά.

 

Βλέπουμε δηλαδή, ότι καλώς ή κακώς και όπως είπα παραπάνω ανεξαρτήτως των δηλώσεων του ιδιοκτήτη για το λόγο ύπαρξης του φόρουμ, η διαφήμιση/marketing/εύρεση πελατών, επιτρέπεται είτε άμεση είτε και έμμεση.

 

Είναι στο χέρι του καθενός αν θα το κάνει ή όχι.

 

Υ.Γ.: Με τα παραπάνω δεν νουθετώ ούτε κρίνω θετικά ή αρνητικά αποφάσεις και πολιτικές των ιδιοκτήτη/συντονιστών, απλώς καταγράφω μια πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Το ευρύτερο διαδίκτυο μπορέι να είναι (μεταξύ των άλλων) και ένα μέσω marketing

αλλά εδώ μιλάμε για ένα forum (ελληνική κοινότητα) μηχανικών - συναδέλφων.

Αλοίμονο αν κυνηγάμε πελάτες μέσα από την ίδια την κοινότητά μας.

 

Τότε θα πάψει να λέγεται κοινότητα και θα μετατραπεί σε πιάτσα μηχανικών! Μακρία από εμάς!

 

Ο Ροδόπουλος είναι ειδική περίπτωση, έχει προσφέρει πολλά, και μακάρι να είχαμε μερικούς ακόμα συναδέλφους - καθηγητές με τόσο μεγάλη προσφορά σαν το Ροδόπουλο.

 

Και μην τα μετράμε όλα με βάση τις δουλειές και το χρήμα.

Για εμάς τους επιστήμονες η γνώση αξίζει παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Οπως καταλαβαινεται μεσα απο το φορουμ και φιλιες μπορει να δημιουργηθουν και συνεργασιες..

 

Τωρα αν καποιοι κυνηγανε δουλειες απο δω, τι να πω...

Ας πληρωθουν τουλαχιστον την αξια της δουλειας τους...

Link to comment
Share on other sites

Οπως καταλαβαινεται μεσα απο το φορουμ και φιλιες μπορει να δημιουργηθουν και συνεργασιες...

Άλλο αυτό και άλλο αυτό που λέει ο Γιάννης...

Ποιος όμως ο σκοπός αυτού του φόρουμ;

Στην αναζήτηση που έκανα για να βρω απάντηση στο παραπάνω ερώτημα έπεσα σ' αυτό το μήνυμα. Όπου ο ιδιοκτήτης γράφει μεταξύ άλλων για το σκοπό δημιουργίας του φόρουμ:

"...ένα ηλεκτρονικό μέσο διαλόγου, προβληματισμού και αλληλοβοήθειας μεταξύ συναδέλφων..."

Πιο κάτω στο ίδιο μήνυμα δίνει απάντηση και για τη συμμετοχή των ιδιωτών. Άρα το θέμα αυτό δεν έχει λόγο ύπαρξης εκτός εάν είναι να γίνει μια επανεξέταση της συμμετοχής των ιδιωτών.

Γιάννη, συμφωνούμε 100% και γιάυτό τον λόγο -τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι- πρέπει να ζητήσουμε το κλείσιμο του φόρουμ στους ιδιώτες.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιάννη και Saltapida μην τρελαίνεστε....

Υπάρχουν πράγματα που δεν ξέρω αν τα έχετε σκεφτεί....

 

Έχετε φίλοι μου σκεφτεί τι ρίσκο έχετε αν αναλάβετε δουλειά από το φόρουμ;

Αυτομάτως γίνεστε δέσμιος του εργοδότη....

Σε περίπτωση αντιπαράθεσης φαντάζεστε να βγει ο Χ εργοδότης και να αρχίσει να σας κατηγορεί δημόσια έχει δεν έχει δίκαιο...

Να το πω πιο απλά....

Ερχετε ο Saltapidas και μου ζητάει να του φτιάξω μία θέρμανση....

Στην πορεία στραβώνουμε αναμεταξύ μας και βγαίνει δημόσια και λέει...

Μάγκες ο Γρηγόρης είναι για τα μπάζα...

Τσοπάνης είναι και όχι υδραυλικός....

Άντε εγώ να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας....

Εγώ τελείωσα μετά...

Και όταν λέω τελείωσα δεν εννοώ επαγγελματικά αλλά σαν προσωπικότητα στο φόρουμ....

Δεν είναι απλά πράγματα αυτά....

 

Απο την άλλη όταν κάποιος γράφει επώνυμα αναλαμβάνει και το ρίσκο ότι εκτίθεται δημόσια και έχει τα στοιχεία του φόρα παρτίδα.

Θέλει κότσια ε.....

 

Εμένα προσωπικά μου αρέσει να διαβάζω για παράδειγμα τον Κοσμά85 και να μπορώ να μπω στην ιστοσελίδα και να δω ποιος είναι και τι δουλειές κάνει....

Το ίδιο και τον Saltapida ton Zavi και πολλούς πολλούς άλλους....

Τώρα αν ο Saltapidaς έχει απαντήσει σε 2000 ποστ όμορφα, τεκμηριωμένα και έχω μάθει 10 πράγματα από αυτόν προσωπικά χέστηκα αν θα πάρει και κάποια δουλειά από το φόρουμ....

Η προσφορά στο φόρουμ μετράει για μένα .

Link to comment
Share on other sites

Και αφού δεν μου απαντάτε εσείς θα μου απαντήσω εγώ......

 

Έγραψε ο Γρηγόρης

Τώρα αν ο Saltapidaς έχει απαντήσει σε 2000 ποστ όμορφα, τεκμηριωμένα και έχω μάθει 10 πράγματα από αυτόν προσωπικά χέστηκα αν θα πάρει και κάποια δουλειά από το φόρουμ....

 

Και απαντάει ο Γρηγόρης

Εμ....φυσικά χέστηκες αφού δεν είσαι μηχανικός....:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι παρεξηγήσατε κάποια πράγματα.

Μέσω των παραπάνω μηνυμάτων μου κατέγραψα κάποια πράγματα και κατέθεσα κάποιες απόψεις σχετικά με το τι γίνεται στο internet γενικά, αλλά και την πολιτική του παρόντος φόρουμ.

 

Δεν πήρα θέση, δεν προέτρεψα κανέναν να χρησιμοποιήσει έτσι ή αλλιώς το φόρουμ ούτε έλαβα θέση για τη συμμετοχή ή όχι ιδιωτών και αν ναι, με ποιον τρόπο.

 

1. Νομίζω ότι όλοι μέχρι στιγμής συμφωνήσαμε στο ότι το internet γενικώς χρησιμοποιείται για να διαφημιστεί κάποιος και να του έρθουν κατ' αυτόν τον τρόπο δουλειές στο γραφείο.

 

2. Επίσης, συμφωνήσαμε ότι ακόμα και το παρόν φόρουμ ενδέχεται να χρησιμοποιείται από κάποιους συναδέλφους κατά τον παραπάνω τρόπο, άσχετα αν θα έπρεπε ή όχι, αν επιτρέπεται ή όχι, αν είναι καλό για τους ίδιους ή όχι.

 

3. Για τη συμμετοχή των ιδιωτών, απ' ό,τι καταλαβαίνω, υπάρχουν διαφορετικές απόψεις αλλά προσωπικά δεν θα μείνω σ' αυτό προς το παρόν τουλάχιστον παρόλο που είναι ο τίτλος του θέματος.

 

4. Αυτό που με μπερδεύει και κατέγραψα στο προηγούμενο post είναι μια αντίφαση μεταξύ λόγων και πράξεων όσο αφορά την πολιτική του φόρουμ στο θέμα της διαφήμισης που δεν είναι άσχετο με τη συμμετοχή των ιδιωτών.

 

Νομίζω δε, κρίνοντας από τις απαντήσεις δύο συντονιστών στον θέμα του ιδιώτη από το οποίο ξεκίνησε και το παρόν thread, ότι υπάρχει σχετική σύγχυση και στους συντονιστές ακόμα!

 

Βέβαια, είμαι σίγουρος ότι θα βγουν και θα με διαψεύσουν αλλά...

Θεωρώ ότι απευθύνομαι σε καλούς συναδέλφους μηχανικούς με αναλυτικό τρόπο σκέψης.

Τα δεδομένα λοιπόν του "προβλήματος" τα παρέθεσα παραπάνω.

Δεν βλέπετε το "conflict" που ανέφερα παραπάνω; Δεν χρειάζεται να μας απαντήσετε τώρα αμέσως, συζητήστε το μεταξύ σας και μετά, αν βέβαια το επιθυμείτε, μπορείτε να ξεκαθαρίσετε το όλο θέμα.

 

Σε τελική ανάλυση μπορεί εγώ να είμαι σε σύγχυση και να μην έχω καταλάβει τίποτα, οπότε και σας ζητώ συγνώμη για την όλη αναστάτωση και από όσους τυχόν έθιξα, πράγμα που δεν ήταν σίγουρα στις προθέσεις μου.

 

Αν μη τι άλλο όλοι αναγνωρίζουμε την προσφορά σας και εκτιμούμε τον χρόνο που αφιερώνετε!!!

Link to comment
Share on other sites

....

....

1. Νομίζω ότι όλοι μέχρι στιγμής συμφωνήσαμε (!!!???) στο ότι το internet γενικώς χρησιμοποιείται για να διαφημιστεί κάποιος και να του έρθουν κατ' αυτόν τον τρόπο δουλειές στο γραφείο.

 

2. Επίσης, συμφωνήσαμε ότι ακόμα και το παρόν φόρουμ ενδέχεται να χρησιμοποιείται από κάποιους συναδέλφους κατά τον παραπάνω τρόπο, άσχετα αν θα έπρεπε ή όχι, αν επιτρέπεται ή όχι, αν είναι καλό για τους ίδιους ή όχι.

....

....

....

 

Συνάδελφε, με τα «γενικώς» και τα «ενδέχεται» μη βάζεις ταμπέλες σε άλλους.

 

Μπορείς να βγάζεις συμπεράσματα για τις «γενικά ενδεχόμενες» δικές σου επιλογές, αυτό όμως δεν είναι και επιλογές των άλλων.

 

Ξεχνάς ότι «ενδέχεται» και μερικοί να μη κάνουν πάντα ότι κάνουν έχοντας στο πίσω μέρος του μυαλού τους το ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.