Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πλαίσια Siliken


b@bis

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Ta Siliken έχουν καμιά σχέση με Ρουμανία?

Πρόσφατα υπήρξε ενδιαφέρον για μια μεγάλη ποσότητα πανέλων και μας πάνω στην κουβέντα αναφέρθηκε οτι έχουν μεγάλο stock στην Ρουμανία αλλά για την μεταφορά τους θα πρέπει να κατέβουν Ιταλία και να παραλάβουμε από εκεί ενώ μας συνέφερε η Ρουμανία.

Μήπως ξεφύτρωσαν και εκεί κάνα εργοστάσιο φασόν?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

κάποιο νεότερο σχόλιο πάνω στο θέμα από κάποιον που τα έχει χρησιμοποιήσει κάποιο καιρό? Είμαι μεταξύ siliken (slk60p6l 250) , rec (rec245pe) και schott (perform poly 245) και δεν ξέρω που να κατασταλάξω. Τι εννοείτε πως δεν συνίστανται για landscape?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις στείλε μου σε παρακαλώ σε p.m. τιμές που τα έχεις βρεί να έχω ένα μπούσουλα και εγώ μιας και με ενδιαφέρουν και εμενα αυτά τα πάνελ.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Και τα Sharp ND ακούγονται φτηνά και καλά.

 

ΜΑΚΡΙΑ από Canadian, έχει βουήξει η Γερμανία, μπορεί να τα διορθώσανε αλλά αξίζει το ρίσκο;

Link to comment
Share on other sites

κάποιο νεότερο σχόλιο πάνω στο θέμα από κάποιον που τα έχει χρησιμοποιήσει κάποιο καιρό? Είμαι μεταξύ siliken (slk60p6l 250) , rec (rec245pe) και schott (perform poly 245) και δεν ξέρω που να κατασταλάξω. Τι εννοείτε πως δεν συνίστανται για landscape?

Και μένα θα με ενδιέφερε να ακούσω απαντήσεις σε αυτή την σύγκριση. Τεκμηριωμένα βέβαια. Και αν ξέρει κάποιος που κατασκευάζεται το κάθε πάνελ απο αυτα

Edited by kostinio11
Link to comment
Share on other sites

rodag, που βασίζεις αυτό που λες για τα Canadian? Είχες εσύ κάποιο πρόβλημα με τα συγκεκριμένα πάνελ ή μεταφέρεις λόγια καφενείου?

Για τα Siliken και τα REC, νομίζω ότι είναι από τα περισσότερο ποιοτικά που κυκλοφορούν. Ίσως τα πιο ποιοτικά. Δεν είναι τυχαίο ότι έχουν τις 2 πρώτες θέσεις στις μετρήσεις του Photon και ότι δίνουν τις καλύτερες εγγυήσεις από όλους (μαζί με την Canadian και Trina)

Link to comment
Share on other sites

Τα siliken κατασκευάζονται Ισπανία και Ρουμανία αλλά έχουν κυψέλες (όπως ανέφερε σε προηγούμενο post και η tselina) απο Taiwan της εταιρεία Motech καθώς επίσης και της Q-cells.

Η REC έχω την εντύπωση οτι παράγει απο την πολυσιλικόνη μέχρι τα wafer μέχρι τα cells και μέχρι το πανέλο τα πάντα και έχει εργοστάσια στη Νορβιγία και τη Σιγκαπούρη.

Η Schott έχει εργοστάσια σε Τσεχία και Γερμανία αλλά δεν το έχω ψάξει ακόμα για τις κυψέλες.

Γενικά στα χαρτιά τα rec είναι τα καλύτερα και είναι και εταιρεία με μεγάλη ιστορία, τώρα όσο αφορά για την πράξη όποιος τα χει βάλει ας μας πεί.

 

Όσο αφορά στην τοποθέτηση των siliken το installation manual απλά αναφέρει να μην τοποθετούνται με το junction box προς τα κάτω και ειδικά σε tracker. Αυτό δε σημαίνει οτι δε μπορούν να μπούν σε landscape φυσικά!

Edited by granazi
Link to comment
Share on other sites

rodag, που βασίζεις αυτό που λες για τα Canadian? Είχες εσύ κάποιο πρόβλημα με τα συγκεκριμένα πάνελ ή μεταφέρεις λόγια καφενείου?

Για τα Siliken και τα REC, νομίζω ότι είναι από τα περισσότερο ποιοτικά που κυκλοφορούν. Ίσως τα πιο ποιοτικά. Δεν είναι τυχαίο ότι έχουν τις 2 πρώτες θέσεις στις μετρήσεις του Photon και ότι δίνουν τις καλύτερες εγγυήσεις από όλους (μαζί με την Canadian και Trina)

 

Δε μεταφέρω λόγια καφενείου. Το καλό προηγούμενο με τις γνωστές μεγάλες κινεζικές εταιρείες ,δημιούργησε ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΑ μια άνεση στους εγκαταστάτες για να προτίνουν canadian.Πολύ επιθετική τιμολογιακή πολιτική σε συνδιασμό με καλό προμόσιον ασφαλώς βοήθησαν επίσης. Δε βλέπω το λόγο να "φταινε" οι εγκαταστάτες σε αυτήν την ιστορία.Το φταιξιμο είναι στα μέτρια υλικά και ποιότητα συναρμολόγησης του κατασκευαστή. Όσοι τα έβαλαν δεν μπορουσαν να ξέρουν. Ήταν ανθρωπίνως αδύνατο!

Στη Γερμανία, και είμαι σίγουρος και αλλού ,απλά αυτοί είναι μια τεράστια αγορά, υπήρχαν πέρισυ, και ειδικά από το καλοκαίρι και μετά, επαναλαμβανόμενα κρούσματα εμφάνισης snail tracks και cracks σε canadian. Σκέψου ολόκληρα πάρκα ,επενδύσεις εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ να παρουσιάζουν μια αποκαρδιωτική εικόνα,σαν μέσα σε 6 μήνες από την εγκατάσταση να έχουν περάσει 30 χρόνια. Να βλέπεις ακόμα και τα bus bars να έχουν μαυρίσει .... Η δε εταιρεία να αφήνει ξεκρέμαστους επενδυτές και εγκαταστάτες, καθώς αρνιόταν πεισματικά να δεχτεί αντικατάσταση ή αποζημίωση.Οχυρωνόταν φυσικά στο οτι όπως έλεγε δεν τις πήγαιναν αποδείξεις πως η απόδοση ήταν μειωμένη. Κι άντε μετά οι άνθρωποι να μπαίνουν σε κικεώνα αβέβαιων ενεργειών με έξοδα για δικηγόρους, πιστοποιητές, ινστιτούτα και καλά κρασιά. Η canadian νομίζω είναι απλά ενα Brand name. Τα πανελ της είναι φασον,πιθανόν όχι από ένα αλλά από πολλά και διάφορα κινέζικα εργοστάσια. Για να πουλά λοιπόν 10-15 σεντ κάτω από τον κινέζικο ποιοτικό ανταγωνισμό κάπου ίσως πίεσε τα πράγματα πέρα από τα λογικά πλαίσια.

Έτσι κάποιοι είναι τυχεροί και δεν έπεσαν πάνω στο ελαττωματικό, άλλοι όμως ...

Θα πρότινα όσοι έχουν βάλει canadian να ελέγξουν ενεδελεχώς τα πανελ τους.Είναι περίεργες καταστάσεις αυτές το καταλαβαίνω,αλλά δε χάνουμε τίποτα να έχουμε τα παραπάνω κατά νου. Θα μπορούσα να μην έκανα καμία αναφορά. Αλλά από τη στιγμή που ούτε ελληνικά χέρια τρώνε ψωμί από αυτήν την εταιρεία, ούτε οι επιλογές μας είναι περιορισμένες δε βλέπω γιατί να συνεχίσουμε να δείχνουμε τυφλή εμπιστοσύνη .Οικονομικές κινέζικες υπάρχουν αρκετές, και γι'αυτές δεν έχει ακουστεί κάτι αρνητικό πέρα από τα γνωστά για το φινίρισμα.

Edited by rodag
Link to comment
Share on other sites

Από τα παραπάνω θα διόρθωνα την αναφορά μου στο οτι είναι απλά ένα brand name, έχει εργοστάσια στην Κίνα , μικρή όμως δυναμικότητα στα wafers,καλύπτει τις απαιτήσεις από άλλους ,κυρίως κινέζους.Επίσης δεν είμαι σίγουρος στη παραγωγή κυψελών και στην τελική συναρμολόγηση τι ακριβώς συμβαίνει. Γενικά αυτή η εταιρεία με έδρα τον Καναδά και τα εργοστάσια στην Κίνα, περισσότερο φαίρνει σε κάποιον που από το γραφείο αποφάσισε πριν 10 χρόνια να φτιάχνει φωτοβολταικά, αγόρασε κάποια εργοστάσια και βλέποντας και κάνοντας μετά. Δεν έχει τόσο σχέση με το ευρωπαικό κόνσεπτ κατασκευαστή, όχι οτι κι εδώ υπάρχει κάποιος απόλυτος κανόνας.

Πρέπει να αναφέρουμε οτι σύμφωνα με ανακοινώσεις λιγο παλιότερα έχει στα σχέδια επενδύσεις σε wafer και γενική καθετοποίηση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.