Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παραγόμενη ισχύς σε εγκατάσταση με solar edge


apolyshow

Recommended Posts

Βάζοντας SE δέχεσαι ότι θα έχεις απώλειες της τάξης του 5% (97 % inverter – 98 % power box) μόνο από το μετατροπέα.

Αυτός ο μετατροπέας, είναι τέλειο προΙόν όταν χάνεις 15% και παραπάνω από τις σκιάσεις ή τις διαφορετικές κατευθύνσεις. Στο νότο όμως;

Στη θέση σου, θα χρησιμοποιούσα μετατροπέα κοντά στο 98% για να πάρω όσο γίνεται πιο πολύ από το 19% των SANYO.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστώ Tsilena αλλά και πάλι το 5% δεν δκαιολογεί τόση απώλεια (1.500W).

Εν πάσει περιπτώση θα δώ και το πρώί και θα ξανααποφανθώ. Αλλα΄προς ενημέρωση του φορουμ θέλω να πώ ότι και η SolarEdge λέει ότι είναι λίγο και μου ζήτησαν φωτογραφίες του έργου για να δούνε σκιάσεις.....

Αυτό λέει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι οκ απλά εκείνη την ώρα έσβηνα το κύκλωμα και έπιασα αυτή την τιμή στιγμιαία

 

----Συγχώνεψη----

 

Σε NOCT νομίζω πως πρέπει να έχεις 7,12kW. Γιατί θεωρείς ποιο σωστό το 8kWp?

 

To +4% (στο συνολικό 19%) και + 25% δεν είναι ένα καλός λόγος; Διότι οι τιμές που σου λέω είναι απο PVSYST την ώρα που τα υπόλοιπα πήγαιναν στα 6,5 KW και με πχ SMA. Άρα κάτι τρέχει...

Θα το δώ το πρωι κατά τις 10 να δώ τι βγάζει και τα ξαναλέμε αλλά μέχρι τότε δεν θα κοιμάμαι καλά την ώρα μάλιστα που και η εταιρεία μου ζήτησε να βάλω modem για μετάδοση δεδομένων μέχρι να δούνε τι φταίει... Τι να πώ... Όπως είπε και ο αδερφός μου "ένα πάνελ είχε μια κουτσουλιά"...Μπορεί να είναι αυτό...

Link to comment
Share on other sites

To 25% των SE το παίρνεις σε σχέση με τις συνήθεις εγκαταστάσεις που περιλαμβάνουν απώλειες λόγω σκιάσεων, προσανατολισμού και mismatch. Και επίσης ο κατασκευαστής λέει up to 25%. Όταν έχεις τέλειες συνθήκες δεν βοηθάει πολύ ο SE, άντε λίγο λόγο mismatch, όμως οι extra απώλειες από τα p boxes δεν τον δικαιολογούν.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Stayros αν λοιπόν μιλαμε για 6.500 Kw άρα περίπου 45 Kwh την ημέρα τοτε έχουμε και λέμε ετήσιο εισόδημα κάτω απο >7200 € ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι 6,5kW. Εκείνη τη στιγμή ήταν, μπορεί αύριο να πιάσει τα 7kWp. Ίσως έναν καλό Απρίλη τα 8. Πιστευω στο τέλος σίγουρα θα ξεπεράσεις τις 7.500kWh υπό λογικές μετεωρολογικές συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.