Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παραγόμενη ισχύς σε εγκατάσταση με solar edge


apolyshow

Recommended Posts

Καταλαβαίνω τι λές αλλά χωρίς παρεξήγηση ένας μόνο καλός Απρίλης και οι καλές μετερεολογίκές συνθήκες δεν θα έπειθαν και πολλούς. You mean what i mean? Λοιπόν επειδή έχω σκοπό να το παρακολουθήσω θα κρατήσω επαρκή στοιχεία για να τεκμηριωθεί καλά στο τέλος μια καλή απάντηση για τα δύο "καλύτερα μοντέλα" της αγοράς.

 

Συνάδελφε... είπαμε όχι άσκοπες παραθέσεις.

miltos

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά τι λέμε? Φυσιολογικότατη τιμή είναι τα 6.5kW εκείνη την ώρα, ακόμα και για νότιο προσανατολισμό. Όποιος περίμενε 10 ή 9 προφανώς δεν έχει ξαναβάλει αλλά και ούτε ξέρει πως συμπεριφέρεται ένα ΦΒ.

 

Λοιπόν επειδή μια φωτογραφία ίσον χίλιες λέξεις παρακαλώ:

 

solaredgetool3108201112.jpg

 

Kαι υπό αυτές τις συνθήκες:

 

31082011033.jpg

 

 

31082011032.jpg

 

31082011034t.jpg

 

Και αν με άφηνε ο καιρός θα πήγαινε στα 10. Αυτό σημαίνει SANYO & SOLAREDGE...Για όποιον έχει ξαναβάλει ΦΒ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε stayros κι ελπίζω να μη φάω κι άλλη παραβίαση για άσκοπη παράθεση post...

Ναι νομίζω ότι σκίζει και είναι Αύγουστος. Σκέψου να το έστεινα Απρίλιο, Μάϊο, Ιούνιο, τι θα έδινε....

Και είχα πιάσει και 8500 και 8700 αλλά ως άλλος αχόρταγος και αχάριστος, ήθελα να πάει στα 9 για να καταγράψω κι έτσι την πάτησα

Link to comment
Share on other sites

Κατανοώ το γεγονός να είναι η πρώτη σου εγκατάσταση και να αγνοείς βασικά πράγματα, αλλά πρέπει να ξεκαθαρίσεις στο μυαλό σου τα εξής:

 

1. Όταν αναφέρεσαι σε ισχύ, αυτή είναι φυσικά στιγμιαία και εξαρτάται βασικά από την ώρα της ημέρας (συν τις συνθήκες που επικρατούν, θερμοκρασία κτλ). Αν μου πεις ότι περιμένεις ισχύ 10 kW το απόγευμα στις 4, θα απογοητευτείς οικτρά. Αν μου πεις πάλι ότι περιμένεις μέγιστη ισχύ μέσα στην ημέρα αυτή την εποχή 10 kW, πάλι σε περιμένει απογοήτευση. Και στις δύο περιπτώσεις, η άγνοια βασικών πραγμάτων φέρνει απογοήτευση. Όμως δε φταίει η πραγματικότητα που σε απογοητεύει, αλλά η άγνοιά σου.

 

2. Στην εικόνα που επισυνάπτεις βλέπω μία ισχύ 8,228 kW, που είναι μια χαρά ισχύς για αυτήν την εποχή, για ώρες γύρω από το μεσημέρι. Πες μας όμως, για να ξέρουμε τι λες ακριβώς, τι ώρα πήρες αυτή η μέτρηση. Η απλή παράθεση μιας τιμής ισχύος χωρίς την ώρα που ελήφθη αυτή η τιμή, στερείται κάθε νοήματος. Έχεις ιδέα πώς είναι η καμπύλη ισχύος ενός ΦΒ κατά τη διάρκεια της ημέρας? Πάντως, από τα λίγα που στοιχεία που μας δίνεις, η εγκατάσταση φαίνεται μια χαρά. Τσάμπα τρόμαξες (η άγνοια που λέγαμε).

 

Θα μπορούσα να σου πω πολλά ακόμα για τη συμπεριφορά ενός ΦΒ, υπό διάφορες συνθήκες, αλλά καλύτερα να μαθαίνουμε τα βασικά πρώτα...

 

----Συγχώνεψη----

 

Γεια σου φίλε stayros κι ελπίζω να μη φάω κι άλλη παραβίαση για άσκοπη παράθεση post...

Ναι νομίζω ότι σκίζει και είναι Αύγουστος. Σκέψου να το έστεινα Απρίλιο, Μάϊο, Ιούνιο, τι θα έδινε....

 

Άγνοια εις το τετράγωνο: οι καλύτεροι μήνες στην Αττική φέτος ήταν μακράν οι Ιούλιος-Αύγουστος.

 

Εδώ βρισκόμαστε για συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων σε τεχνικά θέματα, όχι για κριτική του επιπέδου των γνώσεων των υπόλοιπων μελών και μάλιστα με επίμονο τρόπο.

miltos

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Άγνοια εις το τετράγωνο: οι καλύτεροι μήνες στην Αττική φέτος ήταν μακράν οι Ιούλιος-Αύγουστος.

 

1) Μάλλον ξεχνάς ότι Αττική είναι ανατολικά ενώ το έργο είναι Δυτικά και μαλιστα πολύ Δυτικά. Δυστυχώς - για μένα- κάποιοι επιστήμονες υποστηρίζουν ότι είναι καλύτερα στην ανατολή παρά στη Δυση.

2) Θα μπορούσα να γεμίσω το forum φωτογραφίες απο τις 10:30 και μετά με τέτοιες μετρήσεις καθώς τις έχω στην κατοχή μου.

3) Επειδή βαρέθηκα να μετράω αποφάσισα κατά τις 13:00 να πάω να πιώ ένα καφέ για να απολαύσω το θέμα.

4) Επειδή ακόμα τέτοιν καιρό έχει εδώ που είμαι δεν πάω να πάρω νέα μέτρηση διότι δεν θα πάρω κάτι που να με ενδιαφέρει.

5) Τελικα μάλλον πάρα πολλά άτομα εδώ μέσα έχω παρατηρήσει ότι βρίσκονται μόνο για να πουλάνε πνεύμα, αντίλογο, για να βρίσκονται σε αντπαραθέσεις μπορεί ίσως να αποσκοπούν να πουλήσον και υλικά παρά διάλογο, βοήθεια και συνεργασία.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1) Μάλλον ξεχνάς ότι Αττική είναι ανατολικά ενώ το έργο είναι Δυτικά και μαλιστα πολύ Δυτικά. Δυστυχώς - για μένα- κάποιοι επιστήμονες υποστηρίζουν ότι είναι καλύτερα στην ανατολή παρά στη Δυση.

 

????? Με συγχωρείς, αλλά τι ακριβώς ισχυρίζεσαι? :shock:

 

Αποφεύγεις όμως να αναφερθείς στις συνθήκες για τις οποίες σε ρώτησα. Τι ώρα πήρες χθες τη τιμή 6.5 kW που σε ανησύχησε? Τι ώρα πήρες τη τιμή των 8.228 kW που έχεις επισυνάψει σήμερα (υποθέτω?).

 

Και μην ανησυχείς, δεν θέλω να σου πουλήσω κανένα υλικό. Δε πουλάω άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα Απρίλιο Μάιο θα έβλεπες στιγμιαία μεγαλύτερη ισχύ αλλά overall on a month basis με τίποτα

Ημερήσια ναι,

Πάντως η απόδοση είναι καλή για το έργο σε 2 20 αρια εγώ με το ζόρι τον ιούνιο είδα πάνω απο 16KWp

TO 10KWp το ξεχνάς εγώ στο 20αρι το είδα μια μέρα με κρύο τρελό λιακάδα τρελή και ήταν ένα snpashot επειδή έτυχε να είμαι πάνω στο WebBox εκεινη την ώρα, για την ακρίβεια έγραψε 21KW και αν θυμάμαι καλά irradiation 1200W/m2

Link to comment
Share on other sites

Και για να προσθέσω κάτι στα περί μεγάλης στιγμιαίας ισχύος του jsk, στις 28/08 είχα στιγμιαία ισχύ 10.75 kW (σύστημα 10 kW, στις 14.00). Περί της ώρας 14.00, η ισχύς δε ξεπέρασε τα 8.47 kW (ώρα 13.20). Η τιμή της στιγμιαίας ισχύος δε λέει απολύτως τίποτε, έχω δε παρατηρήσει συνάδελφε jsk ότι χτυπάει τέτοιες τιμές το σύστημα ακριβώς όταν ο ήλιος ξεπροβάλλει από σύννεφο και μετά σταθεροποιείται σε φυσιολογικές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.