Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατασκευαστικό ερώτημα: κλιματιστικό σε καπνοδόχο


Στελιος1

Recommended Posts

απλοποιώντας τα πάντα.... έστω COP 4 καταναλώνεις 1kw ηλεκτρικής παίρνεις 4kW θερμικής....όταν ο COP πέφτει έστω 3 καταναλώνεις πάλι 1kW ηλεκτρικής αλλά παίρνεις μόνο 3kW θερμικής.

 

Το ρεύμα που καίει είναι πάντα το ίδιο (αν μιλάμε για μη inverter) αλλά παράγει λιγότερο θερμικό φορτίο.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα ο ψυκτικος κυκλος εχει θερμοκρασια εξατμισης και θερμοκρασια συμπυκνωσης. Εξατμιση γινεται στο χωρο που θελουμε να κρυωσουμε και συμπυκνωση στο χωρο που αποβαλλουμε τη θερμοτητα.

 

Εστω λοιπον το καλοκαιρι οτι αποβαλλουμε τη θερμοτητα στο περιβαλλον επομενως η θερμοκρασια του περιβαλλοντος επηρεαζει τη θερμοκρασια συμπυκνωσης.Δηλαδη τη θερμοκρασια που το φρεον θα δροσιστει στο εξωτερικο στοιχειο και θα συμπυκνωθει. Αν η θερμοκρασια του περιβαλλοντος ειναι υψηλη τοτε τοτε το φρεον δε θα μπορεσει να αποβαλει ολη τη θερμοτητα που πηρε μεσω εξατμισης απο το χωρο μας οποτε δε θα μας αποδωσει οσο θελουμε με λιγα λογια.

 

Αν εχει δροσια εξω τοτε αποδιδει περισσοτερο αφου ο κρυος αερας παιρνει ευκολα τη θερμοτητα απο το φρεον , το κρυωνει και το στελνει στον εξατμιστη για να συνεχισει τον κυκλο του. Και ειδικα σε ενα inverter που ελεγχει τις στροφες του συμπιεστη θα καψεις και λιγοτερο ρευμα, ενω σε ενα συμβατικο απλα θα αποδιδεις τα μεγιστα απο την αρχη και θα εχεις λιγοτερα on/off. Φυσικα και δε θα βγαζει τον ιδιο ΔΤ αν δεν αποδιδει αρα "δε θα βγαζει το ιδιο ζεστο αερα αρα θα καις περισσοτερο ρευμα για να κρυωσεις/ζεστανεις τον ιδιο χωρο).

 

Το οτι με δροσια αποδιδει καλυτερα το βλεπεις και απο τον εξωτερικο ανεμιστηρα που θα παρει αρκετα αργοτερα απο τον εσωτερικο αφου το φρεον λογο κρυου καταφερνει να συμπυκνωνεται απο μονο του χωρις ροη στην αρχη.

 

Για το χειμωνα ισχυει το ιδιο σεναριο αλλα με αναποδα τα μεσα εξω. Δηλαδη ο εξατμιστης πλεον ειναι το εξω και ο συμπυκνωτης το μεσα. Αν εχει κρυο εξω ο εξατμιστης δε μπορει να αναγκασει το φρεον να εξατμιστει επομενως δεν αποδιδει οπως θελουμε. Γιαυτο και oi COP, EER δινονται σε καποιο ευρος θερμοκρασιων.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ παιδια, καταλαβα. Αυτο καταλαβαινα αλλα ειχα αμφιβολιες γιατι οπου ρωταω ''εξω'' ο καθενας λεει τα δικα του και κατα κανονα ασχετα με την ερωτηση.

Εχω σημειωσει το ρολοι ωστε να βγαλω καταναλωση χωρις αυτο και μετα καταναλωση με αυτο σε λειτουργια 12ωρη (χοντρικα πιστευω σε μεγαλυτερο χρονικο διαστημα θα εχω σωστοτερα συμπερασματα). Αρα λοιπον να μετραω και θερμοκρασια με καλο ηπιο καιρο χωρις να καιει το τζακι ωστε να συγκρινω με την θερμοκρασια που θα δινει στα κρυα οταν το τζακι θα καιει.

Κοσμα με συγχωρεις που σου μιλησα ετσι στην αρχη του θεματος.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειναι δυσκολο να πετυχεις τα δεδομενα σου να ειναι ολοιδια και ειδικα ανοιγμενα στο χρονο το σωστο ειναι να βαλεις κατω διαγραμμα mollier και να γραψεις τους κυκλους που κανεις αναλογα καθε φορα. Ετσι θα εχεις και αποτελσματα πιο ενδιαφεροντα σε σχεση με το αν γενικα κανει "κατι".

 

Θα μπορεσεις να δεις αν συμφερει τις ηπιες μερες ή μονο στη παγωνια .. ποσο καθε φορα κερδιζεις .. και πολλα αλλα.. και ολα αυτα real time.

 

Βεβαια αυτο προυποθετει γνωσεις που δεν ξερω αν εχεις ή αν μπορεις να αποκτησεις αυτη τη στιγμη.

 

Δε παιζει θεμα Στελιο .. Να σαι καλα ..

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω φιλε μου. Οχι βεβαια, δεν εχω τ γνωση, οταν τ διαγραμμα γινεται καμπυλη ξεφευγει απ τα δικα μου ορια. Αντε μεχρι 2ου βαθμου εξισωση ισως να την παλαιψω με τ σκεψη, αλλα μεχρι εκει. Αυτες οι ακριβειες ειναι πολυτελεια σ αυτο που προσπαθω. Ειναι πολυ απλο αυτο που θελω κατ αρχην να δω. Αν εχω κερδος απ ολο αυτο η αν δεν αξιζει τελικα θελω να δω, μακαρι να αξιζει και να χρειαστει περαιτερω αναλυση, την οποια τοτε βεβαια δεν θα την κανω εγω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας παιδια. Ειδα κ επαθα να ξαναμπω εδω, Αρχες Οκτωμβριου εκανε καποια κρυα και ο συνδιασμος ηταν εντυπωσιακος, με ελαχιστα ξυλα στ φωτια (τοσο λιγα που ζεστος αερας του τζακιου ξεκινουσε λιγο κ σταματουσε) σιγοκαιγοντας τ τζακι το κλιματιστικο εβγαζε φουλ ζεστη! Εχω προβλημα στο οτι ειναι τοποθετημενο σχεδον επανω απ το τζακι (δεν γινοταν πιο μακρυα, δεν θα ειχε καλη διαχυση στ χωρο) και οταν δεν δουλευε το αεροθερμο ο ζεστος αερας τ τζακιου με φυσικη ροη πεον πηγαινε κατ ευθειαν επανω του και το μπερδευε. Στο 27 το εβαλα τ κλιματιστικο για να συνεχισει να δουλευει. Δε με πειραζει αυτο.

Το κλιματιστικο γραφει οτι δουλευει εως -5.. Αυτο τι σημαινει? Οτι δεν ξεκινα καθολου οταν εξω εχουμε τοσο χαμηλες θερμοκρασιες? Η οτι θα ξεκινα αλλα θα σταματα για αποψυξη διοτι θα παγωνει (στ περιπτωση μου δεν θα παγωνει αν ισχυει αυτη η περιπτωση).

Αν δεν ξεκινα καθολου στ -7πχ δεν θα <αντιληφθει> την θερμοτητα που υπαρχει.

Αυτο με απασχολει τωρα, μηπως ξαφνικα στα κρυα δεν ξεκινα.

Μπορω να παρακαμψω θερμοστατη στ εξω στοιχειο η θα του βγαλω τα ματια?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το οτι βγαζει αρκετα ζεστο αερα εχει να κανει με το ποσο ζεστο αερα αναρροφα, αρα αν το εχεις πανω απο το τζακι και παιρνει 25 τοτε θα βγαζει 35 .. ναι θα βλεπεις καυτο αερα που δε σημαινει οτι δουλευει η πατεντα .. Χρειαζεσαι μετρησεις για να πεις συμπερασματα.

 

Μετα απο καποια χαμηλη θερμοκρασια μπαινει σε λειτουργια defrost οποτε αντιστρεφει τον κυκλο για να μην παγωσει το εξω στοιχειο. Αφου εσενα δε προκειται να πιασει -5 δε σε ενδιαφερει .. Αν καταλαβα καλα τι λεμε. Το εξωτερικο εχει ενα βολβο που διαβαζει θερμοκρασια αερα. Αν του ριχνεις κατι διαφορετικο απο -5 τοτε γιατι να σταματησει ?

 

Τα θερμομετρα πανε ολα στη πλακετα. Αν κανεις εγχειριση και τα βγαλεις δε νομιζω οτι θα ξενικησει ποτε το μηχανημα . Αυτα γινονται σε μεγαλυτερα που οι αυτοματισμοι ειναι πιο.. χειροπιαστοι.

Edited by kosmas85
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δουλευει η.. πατεντα. Δεν εχω τροπο η γνωση να κανω μετρησεις ακριβειας, αλλα μετρησεις σε βαθος χρονου κ πρακτικες δειχνουν οτι δουλευει μια χαρα τελικα. Κακως δεν εβαλα χαλκινο σωληνα στ καπνοδοχο και 24αρι κλιματιστικο. Το κλιματιστικο μπερδευοταν οσο δεν δουλευε το αεροθερμο τ τζακιου κ η ζεστη με φυσικη ροη πηγαινε απ ευθειας επανω. Κ τωρα το κανει, μεχρι να αρχισει το αεροθερμο. Επισης τ βαζω και τωρα στ 27 τ κλιματιστικο γιατι αν σταματησει (γ αποψυξη πχ η επειδη επιασε 21 ο χωρος) μετα δεν θα ξεκινησει βεβαια! Ομως.. Ειναι δυνατον ολ αυτα τα κυβικα που περνουν απ το μεσα στοιχειο να ναι θερμοτερα συνεχως κατα 5 η δεκα βαθμους?? Αποκλειται!

Εβαλα θερμομετρο σε σταθερη αποσταση (αυθαιρετη αποσταση αλλα σαν μετρο συγκρισης καλη ειναι) στ εξοδο του μεσα στοιχειου και.. χωρις τζακι δειχνει 30 με τζακι ανναμενο 40! Αυτη ειναι μια παρα πολυ μεγαλη διαφορα. Μενει να δω τι θα δειξει σε μια καλη μερα με 15 πχ εξω (αν τ ειχα σκεφτει απ τ αρχη θα το ειχα μετρησει) ακριβως στ ιδιο σημειο το ιδιο θερμομετρο. Ευχαριστω Κοσμα ημουν ετοιμος να το ανοιξω να δω τ θα βρω μεσα και με συγκρατησες! Σαν παλαιου τυπου σκατοραδιοερασιτεχνης εχω μια ευκολη ταση να τ πειραζω αυτα..

Ενα αλλο που προσεξα (κ λογικο τωρα τ καταλαβαινω) ειναι οτι η αποψυξη εχει να κανει κ με τ καιρο κ οχι μονο με τ θερμοκρασια, με τ υγρασια δηλαδη. Παντως αν καιει το τζακι μετρια οτι καιρο κ να εχει αποψυξη θα κανει καθε 2-3 ωρες ενω αλλιως καθε 3 τεταρτα τ πολυ. Δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κατ αρχην ασχετα με τ δοκιμη- πειραμα να πω οτι ειμαι πολυ ικανοποιημενος απ το απλο κλιματιστικο που εβαλα, μου συμπληρωσε σπιτι ακριβως αυτο το λιγο που ελειπε στ θερμανση μονο με τ τζακι. Ακομα και τωρα στα κρυα και ενω ουσιαστικα θερμαινουμε απ τ μεσημερι και μετα (μεχρι και 15 πεφτει η θερμοκρασια οταν λειπουμε και δεν λειτουργει τιποτα) ειμαι καλυμενος δεν θα καψουμε σταγονα πετρελαιο οτι κ να γινει. Σημειωνα το ρολοι τ ΔΕΗ καθε τοσο και ηρθαν οι εκκαθαριστικοι κ ειμαι οκ με τ ρευμα, οτι πληρωσω το γλυτωνω σιγουρα απ τα λιγοτερα ξυλα κ με τ παραπανω.

Οταν καιει τ τζακι η καπνοδοχος-εναλλακτης τροφοδοτει αερα 4-10 βαθμων (αναλογως τ ενταση τ καυσης και τ τζακι ειναι πολυ αποδοτικο αν ηταν απλο η διαφορα θα εκτοξευοταν) θερμοτερο τ περιβαλοντος, τα πραγματικα μειον (πραγματικο μειον ειναι για μενα μονο αν δω παγωμενο νερο στ βεραντα κ οχι οτι λεει η ΕΜΥ η το θερμομετρο τ αυτοκινητου) ηταν μετρημενα στ περιοχη μου (παντα εχουμε 2-5 βαθμους κατω απο Θεσσαλονικη) και φτανω στις ερωτησεις μου.. 1. Αυτο το ''κοπ'' μεταβαλεται τελειως αναλογικα με τ θερμοκρασια περιβαλοντος? Και αν ειναι ετσι απο ποια θερμοκρασια αρχιζει και πεφτει? Πχ μεχρι τους +15 εχει πληρη αποδοση? Μεχρι τους +10? Περιπου μια τιμη μεσο ορο για ολα ρωταω.. 2. οταν το μεσα στοιχειο βγαζει ζεστη κανονικα και ταυτοχρονα στο εξω ο ανεμιστηρας εχει σταματησει τι ειναι αυτο?

3. Γραφει στ τεχνικα χαρακτηριστικα.. Επιτρεπομενη πλεοναζουσα πιεση 3,8 Mpa στην εκτονωση, 1,2 Mpa στην αναρροφηση και.. Μεγιστη επιτρεπομενη πιεση 5,8 Mpa δηλαδη? Μπορω να το.. τσιτωσω? Οποιος γνωριζει καλα απ αυτα θα με βοηθουσε παρα πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.