Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΜΠΕ για σταβλική εγκατάσταση


stefanakos

Recommended Posts

Όπως πιθανώς θα διάβασες παραπάνω δεν υπαρχει στην ουσία νομοθεσία για το ποιός μπορεί να υποβάλλει την Β4 οπότε θα σε συμβούλευα να επικοινωνήσεις με την νομαρχία που πρόκειται να καταθέσεις την Β4

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση στο ερώτημα μου.

Το παρόδοξο είναι οτι τηλεφώνησα στη Νομαρχία και μου είπαν οτι εφόσον δεν αναγράφεται πουθενά για το ποιός μπορεί ή δεν μπορεί να υπογράψει Β4 μελέτες, τότε εμείς ΔΕΝ μπορούμε να τις δεχτούμε απο τον οποιονδήποτε, παρα μόνο απο απόφοιτους ΑΕΙ (γεωπόνους, μηχανικούς κλπ).

Κάπως αυθαίρετο δεν ακούγεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Μα νομίζω συνάδελφοι τεχνολόγοι (πχ μηχανολόγοι) καταθέτουν Β4 , κανένα μέλος είναί τεχνολόγος να μας πει την εμπειρία του?

Link to comment
Share on other sites

Αυτή ακριβώς τη διευκρίνηση θα ήθελα και εγώ απο κάποιο Τεχνολόγο Μηχανικό. Γιατί στη Νομαρχία τους ξεκαθάρισα οτι ενδιαφέρομαι για περιβαλλοντικές μελέτες Β4 μόνο για κτηνοτροφικές μονάδες, ότι δηλαδή υπογράφουν αντίστοιχα και οι γεωπόνοι ΠΕ χωρίς το Π27.

Επίσης να αναφέρω ότι στη Διεύθυνση Υγιεινής της Νομαρχίας, μου είπαν ότι σαν Τεχνολόγος Γεωπονίας μπορώ να υπογράψω μελέτη διάθεσης υγρών αποβλήτων κτηνοτροφικής μονάδας.

Link to comment
Share on other sites

Στις 2/10 δημοσιεύθηκε το νέο κτηνοτροφικό νομοσχέδιο με αλλαγές στον τρόπο αδειοδότησης (άδειες ίδρυσης και λειτουργίας) αλλά και στις κατηγορίες των περιβαλλοντικών μελετών βάση ισοδύναμων ζώων.

 

Ορίστε και ο Ν. 3698 Ρυθμίσεις θεμάτων κτηνοτροφίας και άλλες διατάξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Γεια σας παιδια,

ενα πρόβλημα που αντιμετωπίζω αυτό τον καιρό ειδικά μετά την τροποποίηση της διαδικασίας αδειοδότησης κτηνοπτηνοτροφικών εγκαταστάσεων με το Ν.3698/2008:

Αναφέρομαι στην περίπτωση ποιμνιοστασιου (υφισταμενου προ 2003 που εχει εξαιρεθει απο κατεδάφιση) με μηχανικό αρμεκτηριο που βρίσκεται εντός βοσκότοπου π.χ. 60 στρεμματων. Μεχρι τωρα εβαζα οσα ζωα χωρουσαν στο σταυλο χρησιμοποιωντας συντελεστη 1,2τ.μ./ζωο, αλλα και ελευθερη βοσκη στον εξωτερικο χωρο οσα ζωα χωρουσαν ωστε να μην προκαλειται νιτρορυπανση. Στοχος ηταν να αδειοδοτηθουν οσο περισσοτερα ζωα γινεται για να τα επιδοτηθει ο κτηνοτροφος. Τωρα η νομαρχια δεν αδειοδοτει τετοια συνδοιασμενη σταυλικη εγκατασταση υποστηριζοντας οτι στην ελλαδα δεν υφίστανται στην πραξη μονιμα σταυλισμενα ζωα οποτε θα εμπλεκονται με τα ελευθερα της ιδιας μοναδας πραγμα που ο παραπανω νεος νομος διαχώρισε. Αντιμετωπιζει κανεις παρομοιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα ήθελα να σας παρακαλέσω εάν υπάρχει κάποια πρότυπη Μ.Π.Ε. σταυλικών εγκαταστάσεων να μου στείλετε ενα pm και θα τα βρούμε. Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Συνέταξέ την όπως κάνεις κάθε άλλη ΜΠΕ. Φρόντισε να αναφέρεις τον τρόπο λειτουργίας της μονάδας, τα συστήματα διαχείρισης υγρών και στερεών αποβλήτων, την διαστασιολόγηση αυτών και τις αποστάσεις σύμφωνα με την ΥΔ Υ1β/2000.

 

@ Olympos: Εκτός το 1,2 τ.μ. ανά ζώο για τα σταυλισμένα ζώα, τα υπόλοιπα τα υπολόγιζες με μόνο περιορισμό την νιτρορύπανση του βοσκοτόπου των 60 στρεμμάτων από τα στερεά απόβλητα; Και αν ο κτηνοτρόφος είχε και μια δική του έκταση πχ ακόμα 100 στρέμματα; Τα πρόσθετες και εκείνα; Δεν μου φαίνεται και πολύ λογικός αυτός ο τρόπος...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω αναλάβει μια υπόθεση έκδοσης άδειας ίδρυσης μιας κτηνοτροφικής εγκατάστασεις. Η Διεύθυνση Γεωργίας το 2001 παραχώρησε στο παραγωγό μία έκταση 6 στρεμμάτων για δημιουργία σταυλικής εγκατάστασης. Ο παραγωγός έφτιαξε ένα κτήσμα μέσα στα επιτρεπόμενα όρια, για να σταυλίσει 50 αίγες, χωρίς άδεια οικοδόμισης. Τα κτήσματα είναι πριν το 2003. Ένα από αυτά που προβλέπει ο Ν-3399/05 για εξαίρεση από τη κατεδάφιση και έκδοση άδειας ίδρυσης είναι η έγκριση περιβαλλοντικών όρων από το Νομάρχη. Τα βήματα έγκρισης είναι http://www.nomarxia.gr/odigos/docs/3.2.2.1.htm. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι: στο βήμα 5) Περιβαλλοντική έκθεση. Εκπόνηση της ΠΕ σύμφωνα με τον πίνακα 3 του άρθρου 16 της ΚΥΑ_69269/5387 (ΦΕΚ 678/Β/90) σε πέντε (5) αντίτυπα. Πρέπει να περιλαμβάνει την αναλυτική κατάταξη της δραστηριότητας σύμφωνα την Η.Π.:15393/2332 (ΦΕΚ_1022/Β/02). Αν η κατάταξη δεν περιλαμβάνει ΟΜΑΔΑ, ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ, ΥΠΟΚΑΤΗΓΟΡΙΑ, ΑΑ, ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΕΣΥΕ και την εκπλήρωση του κριτηρίου κατάταξης, ο φάκελος δεν θα γίνεται δεκτός. Χρειάζεται απλά μία συμπλήρωση του Πίνακα 3 ή μία ΜΠΕ όπως έχει ανεβάσει στα downloads o συνάδελφος spyroudim Μελέτη περιβαλλοντικών επιπτώσεων μηχανουργείου; Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Η έκθεση στην ουσία είναι ΜΠΕ η οποία περιλαμβάνει και τον Πίνακα.Παλιότερα γινόντουσαν δεκτές και εκθέσεις μόνο με τον πίνακα αλλά δεν νομίζω να γίνονται πλέον πουθενά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.