Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΜΠΕ για σταβλική εγκατάσταση


stefanakos

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους

 

Είμαι νέος στο φόρουμ συνεπώς ζητώ προκαταρκτικά συγνώμη εάν παραβώ άθελά μου κάποιους από τους κανόνες του.

 

Θα ήθελα να κάνω μία διευκρινιστική ερώτηση όσον αφορά τους πίνακες κατάταξης στις κατηγορίες του Ν. 3698/08 και συγκεκριμένα για το Α/Α 15 που αναφέρεται σε εγκαταστασεις εκτροφής μοσχαριών πάχυνσης.

 

Εάν έχω δυναμικότητα 100 μοσχάρια πάχυνσης δηλαδή 50 ισοδύναμα ζώα τότε η κατηγορία μου είναι η Β3 ή η Β4; Δεν μπορώ να καταλάβω εν ολίγοις για πιο λόγο μου δίνεται παραπλεύρως η ισοδυναμία ζώων-ισοδύναμων ζώων αφού η κατάταξη δεν γίνεται με βάση ισοδύναμα ζώα αλλά τον απόλυτο αριθμό των ζώων. Έχω καταλάβει σωστά;

 

Επίσης, ήθελα να κάνω μία ακόμη ερώτηση που έχει να κάνει με σταθμούς ανάπαυσης των ζώων που βάσει της ευρωπαϊκής νομοθεσίας πρέπει να υπάρχουν για τα μεγάλα ταξίδια. Οι σταθμοί αυτοί δεν είναι εγκαταστάσεις εκτροφής διότι τα ζώα παραμένουν εκεί για μικρό χρονικό διάστημα (περίπου 24 ώρες) πριν τα πάνε σε εγκαταστάσεις εκτροφής. Έχει κανείς εμπειρία για το πως αντιμετωπίζεται αυτό από τις υπηρεσίες; Απαλλάσεται από ΕΠΟ κτλ; Πρέπει να πάρει Άδεια ίδρυσης & λειτουργίας;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχω δυναμικότητα 100 μοσχάρια πάχυνσης δηλαδή 50 ισοδύναμα ζώα τότε η κατηγορία μου είναι η Β3 ή η Β4; Δεν μπορώ να καταλάβω εν ολίγοις για πιο λόγο μου δίνεται παραπλεύρως η ισοδυναμία ζώων-ισοδύναμων ζώων αφού η κατάταξη δεν γίνεται με βάση ισοδύναμα ζώα αλλά τον απόλυτο αριθμό των ζώων. Έχω καταλάβει σωστά;

 

Η σωστή κατηγορία σου είναι η Β3. Τα ισοδύναμα ζώα θα τα χρειαστείς για άλλους λόγους πχ για να αλάγξεις αποστάσεις της μονάδας σου από όρια οικισμών, επαρχιακές οδούς κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα συνάδερφοι,

 

πριν λίγες μέρες με πλησίασε ένας γνωστός για να αναλάβω την έκδοση της άδεια λειτουργίας για την κτηνοτροφική του μονάδα, η οποία έχει αιγοπρόβατα 196 τον αριθμό.

την μονάδα την έχει κληρονομήσει από τον εκλοιπόντα πατερα του. υπάρχει οικοδομική άδεια του 1999 (και προφανώς τότε είχε εκδοθεί και άδεια ίδρυσης), αλλά δεν έχει άδεια λειτουργίας.

Από την Δ/νση Αγροτικής Ανάπτυξης μου είπαν ότι θα θεωρήσω όλο το κτίσμα ως αυθαίρετο και θα προχωρήςσω στην διαδικασία νομιμοποίησης του σ'υμφωνα με το αρθρο 4 του Ν. 3399.

Ενώ τα βήματα της όλης διαδικασίας μου φαίνονται σχετικά απλά, αυτό το οποίο με προβληματίζει είναι η σύνταξη της ΜΠΕ καθώς και της τεχνικής έκθεσης για την διάθεση των λυμάτων.Η κατηγορία είναι μικρότερη της Β4, και έχει 4 ισοδύναμα.

Δεδομένου ότι δεν έχω αναλάβει παρόμοια αδειοδότηση στο παρελθόν υπάρχει κάποια πρόταση σχετικά με το τί αναφέρουμε στις αντίστοιχες μελέτες, κάποια πρότυπη περιγραφή, και τι πρεπει να περιλαμβάνουν αυτές ως προς τα μέτρα προστασίας του περιβάλλοντος και τη διαστασιολόγηση αυτών (σηπτικές δεξαμενές, κοπροσωροι κτλ) ?

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το μακροσκελές ποστ...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε καλά την σχετική νομοθεσία αλλά και τις διευκρινιστικές εγκυκλίους. Για την περίπτωσή σου δεν απαιτείται ΜΠΕ ούτε μελέτη χειρισμού αποβλήτων

 

Για το θέμα που λες με την οικοδομική άδεια, δε μπορώ να σου απαντήσω διότι τα στοιχεία που δίνεις δεν είναι επαρκή. Μόλις διάβασα αυτό που γράφεις, εύλογα μου ήρθε στο μυαλό το ερώτημα "μα καλά αφού έχει άδεια, γιατί να το θεωρήσω αυθαίρετο" προφανώς όμως η άδεια που έχει το κτίριο δεν αντιστοιχεί στην πραγματική κατάσταση. Η διαδικασία νομιμοποίησης είναι αρκετά μπερδεμένη υπόθεση και το κακό είναι ότι δεν έχεις και όσο χρόνο θα ήθελες να έχεις δεδομένου ότι δεν θα ισχύει για πάντα το δικαίωμα νομιμοποίησης, απλώς παρατείνεται χρόνο με το χρόνο και κανείς δε ξέρει πότε θα σταματήσει να παρατείνεται.

 

Για τα υπόλοιπα που ζητάς (περιγραφές, διαστασιολογήσεις κτλ), θα με συγχωρέσεις δε μπορώ να σου απαντήσω διότι έχω παιδευτεί πολύ για να αποκτήσω τις γνώσεις αυτές. Ψάξε καλά την βιβλιογραφία που έχω προτείνει και σε άλλα post και διάβασε πάρα πολύ καλά την σχετική νομοθεσία. Με λίγα λόγια, παιδέψου...

 

Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

@tapam77

έχω ήδη διαβάσει και γνωρίζω όλες τις σχετικές διαδικασίες.

Χρειάζεται σίγουρα ΜΠΕ για τη νομιμοποίηση, και είναι το δικαιολογητικό Νο. 6 στη σχετική διευκρινιστική διάταξη του Ν. 3399 (για περισσότερα των τριών ισοδύναμων)

Από εκεί και πέρα σίγουρα χρειάζεται άδεια διάθεσηςυγρών αποβλήτων, καθώς έτσι αναφέρει η λίστα με τα δικαιολογητικά που πήρα από τη Νομαρχία.

Αυτό που ζήτησα ωστόσο δεν ήταν διευκρινίσεις επί τις διαδικασίες, αλλά κάποιες προτάσεις σχετικά με τον τρόπο που προβλέπεται να γίνεται η διαχείρηση των λυμάτων σε αυτές τις περιπτώσεις.

Σίγουρα θα την βρω την άκρη και μόνος μου, απλά είναι παντα καλύτερο να ζητάς και τη γνώμη πιο έμπειρων συναδέρφων.

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω στην άποψή μου ότι ΜΠΕ και ΑΔΥΑ δεν απαιτούνται για την περίπτωσή σου βάσει της νέας νομοθεσίας για τις κτηνοτροφικές μονάδες. Ναι μεν εσύ διαβάζεις τον Ν. 3399/05 αλλά αφού ξέρεις όλες τις διαδικασίες τότε σίγουρα θα είσαι ενήμερος και για τον Ν. 3698/08, ο οποίος τροποποιεί τους πίνακες της ΚΥΑ 15393. Ο νέος νόμος λοιπόν "καταργεί κάθε άλλη γενική ή ειδική διάταξη που είναι αντίθετη με τις διατάξεις του ν. 3698/08 ή ρυθμίζει διαφορετικά τα θέματα που ρυθμίζονται με το νόμο αυτόν." Συνεπώς, με τον Ν. 3399 απαιτούνται ΕΠΟ και ΑΔΥΑ για την εξαίρεση από κατεδάφιση για ισοδύναμα ζώα>3, αλλά με τον Ν. 3698 δεν απαιτούνται κατά συνέπεια αυτό που εγώ αντιλαμβάνομαι είναι ότι υπερισχύει ο νέος νόμος έναντι του παλαιού.

 

Φυσικά εσύ είσαι τ αφεντικό πράττεις κατά πώς κρίνεις καλύτερο και σωστότερο

 

Αυτό που λες με τις λίστες με τα δικαιολογητικά όντως με προβλημάτισε γιατί όλο και κάποιο ντουγάνι δημ υπάλληλος θα βρεθεί να βάλει τις λίστες πάνω απ τους νόμους.

 

Λοιπές απορίες σου σχετικά με τις περιγραφές μπορούν εν μέρει να λυθούν αν ανατρέξεις στις προηγούμενες απαντήσεις που έδωσαν συνάδελφοι σε αυτό το thread στο οποίο έκανες reply

Link to comment
Share on other sites

ssmart για 196 αιγοπρόβατα δεν απαιτείται πλέον Άδεια έγκρισης περιβαλλοντικών όρων. Επίσης για τα αιγοπρόβατα, αν η μονάδα έχει αμελκτήριο τότε χρειάζεται να κάνεις και μελέτη διάθεσης υγρών αποβλήτων, διαφορετικά υπολογίζεις μόνο στερεά απόβλητα και παίρνεις απαλλακτικό.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά σου απαντάντε οι συνάδελφοι. Σίγουρα δεν χρειάζεσαι ΕΠΟ και θα χρειαστείς ΑΔΥΑ μόνο η μονάδα σου παράγει υγρά απόβλημα (αλμεκτήριο, WC προσωπικού, στραγγίσματα από κοπροσωρό κτλ). Το υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων έχει κάνει είδικα για αυτό διευκρυνήσεις δηλαδή μονάδα που δεν απαιτείται ΕΠΟ αλλά απαιτείτε ΑΔΥΑ.

 

Για όσα κτίσματα υπάρχει οικοδομική άδεια, φυσικά και δεν θα μπεις σε διαδικασία εξαίρεσης από κατεδάφιση αφού είναι νομίμως υφιστάμενα. Μάλιστα θα εκδόσεις την άδεια ίδρυσης με τα σχέδια της άδειας. Αν έχεις και άλλα κτίσματα αυθαίρετα, αυτά θα τα εντάξεις στην διαδικασία εξαίρεσης από κατεδάφιση χωριστά.

Link to comment
Share on other sites

Αν η κτηνοτροφική μονάδα είναι αιγοπροβάτων, απαιτεί ΜΠΕ

αν είναι βοοειδή μήπως απαιτεί ΜΟΥ?:lol::lol::lol::lol:

 

(συγνώμη αλλά δεν άντεξα)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Adavis, υπάρχει όμως ένα σοβαρό ενδεχόμενο να χρειαστεί να μη δηλώσεις κάν οτι ορισμένα κτίσματα έχουν άδεια στη περίπτωση που πάρεις την οικοδομική άδεια στα χέρια σου και δεις ότι τα κτίσματα είναι άλλού γι αλλού σε σχέση με αυτό που είχε αποτυπωθεί, οπότε καλύτερα να τα πας όλα για εξαίρεση απο κατεδάφιση αλλιώς δεν ξεμπλέκεις με τίποτα.

 

xfoteinopoulou, πολυ ευρυματικό το λογοπαίγνιο σου.:P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.