Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατατακτήριες στην σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ


kostageor

Recommended Posts

Θέλω να δώσω κατατακτήριες στο ΑΠΘ για την σχολή των Μηχανολόγων. Έμαθα ποια μαθήματα απαιτούνται για την εισαγωγή και θα ήθελα να ρωτήσω ποια συγγράμματα χρησιμοποιούνται για τα μαθήματα:

 

Μηχανολογικό Σχέδιο

Τεχνολογία Υλικών

Θερμοδυναμική

 

Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή υλικό είναι αποδεκτά. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1α) Μηχανολογικό Σχέδιο Ι: Κανονισμοί μηχανολογικού σχεδίου, Μπουζάκης Κωνσταντίνος - Διονύσιος Ε.

 

1β) Μηχανολογικο Σχεδιο ΙΙ: Διαστατική μετρολογία, Καραχάλιου Χαρίκλεια, Μανσούρ Γκαμπριέλ

 

2α) Τεχνολογία Υλικών Ι: Επιστήμη και τεχνολογία υλικών, Callister William D.

 

2β) Τεχνολογία Υλικών ΙΙ: Επιστήμη και Τεχνολογία των Μεταλλικών Υλικών, Χρυσουλάκης Γιάννης Δ.,Παντελής Δημήτρης Ι.

 

3) Θερμοδυναμική: Θερμοδυναμική για μηχανικούς, τόμοι Α & Β, Cengel Yunus A.,Boles Michael A.

 

Στη θερμοδυναμικη υπαρχει δυνατοτητα επιλογης συγγραματων απο λιστα και εγραψα μια δυνατη επιλογη. Μπορεις να τα δεις ολα αναλυτικα απο τον Ευδοξο (https://service.eudoxus.gr/public/departments#8)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Σάββα θέματα δεν υπάρχουν. Εγώ έδωσα πριν απο 2.5 χρόνια (και δεν πέρασα).

Η ύλη υπάρχει στο ιντερνετ, είναι η ίδια τα τελευταία 4 χρόνια.

 

Η Επιστήμη Υλικών είναι η πιο εύκολη κατα την γνώμη μου. Βρες το βιβλίο του Calister (που γράφει ο συνάδελφος παραπάνω) και διάβασε απο εκεί, καλύπτει σχεδόν όλη την ύλη (αν βρεις την παλιά έκδοση, είναι νομίζω πιο καλή).

Υπάρχουν και κάποιες σημειώσεις, αν έχεις κάποιον γνωστό θα στις δώσει, αλλιώς στείλε μου σε προσωπικό μήνυμα να σου στείλω ότι έχω.

Διάβασε καλά θεωρία, άσκηση αν μπει θα μπει μόνο μία (ή και καθόλου).

 

Η θερμοδυναμική είναι πάλι το βιβλίο που γράφει ο συνάδελφος, τώρα βγαίνει σε έναν τόμο, εγώ παλιά το είχα πάρει σε 2 τόμους.

Μάθε τους κύκλους, αποδόσεις, αναγεννηση κλπ αλλά και καύσεις, σημείο δρόσου και στοιχειομετρία.

 

Τέλος το σχέδιο είναι το πιο δύσκολο (κατα την γνώμη μου πάντοτε).

Χωρίζεται σε 2 μέρη, πρώτα θεωρία και μετά σχέδιο.

Στη θεωρία κάνεις 5-7 σκαριφήματα + για κάθε σκαρίφημα και κάτι ακόμα (ανοχές, κατεργασία, συγκόλληση, τομή κύλινδρου, συντεταγμένες κλπ).

Στο σχέδιο θα έχεις να κάνεις ένα κατασκευαστικό + κάποια λεπτομέρεια (δηλαδή καποιο κομμάτι του κατασκευαστικού).

Γενικά στο σχέδιο θέλει πάρα πολύ εξάσκηση, γιατί δεν θα σου φτάσει ο χρόνος. Ιδίως η θεωρία είναι παράλλογη, σε βαθμό που δεν ξέρω αν και οι ίδιοι οι καθηγητές μπορούν να τα λύσουν μέσα στον χρόνο που δίνουν.

 

θα ψάξω να δω SOS και θα επανέλθω :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συναδελφοι μηχανικοί καλησπέρα!

 

Ενδιαφέρο,αι και εγώ για τους Μηχανολόγους ΑΠΘ και θέλω να ρωτήσω κάποια σχετικά πράγματα:

 

α) τα βιβλία που αναφέρεται παραπάνω θα με καλύψουν γενικά (?),  γιατί λεφτά για φροντιστήρια δεν υπάρχουν

 

β) αν κάποιος το σπουδάζει τώρα αν μπορεί ας πει αν γενικά η σχολή έχει εργαστήρια υποχρεωτικά

 

το ρωτάω γιατί όσο ήμουν στους πολιτικούς προτιμούσα να διαβάζω σπίτι και δε πήγαινα αφού δεν είχαμε εργαστήρια

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Σπύρο.

 

Δες το προηγούμενό μου μήνυμα.

Επιστήμη υλικών το βιβλίο σε καλύπτει κατά 95% θα έλεγα, απλά θέλει να κατανοήσεις ό,τι είναι στην ύλη.

Θερμοδυναμική δεν χρειάζεσαι κάτι πέρα απο το βιβλίο, απλά λύσε όλες τις ασκήσεις απο κάθε κεφάλαιο και θα περάσεις (αν μάθεις να τις λύνεις).

 

Σχέδιο μπορείς να διαβάσεις θεωρία, αλλά στο σχεδιαστικό κομμάτι δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κατι μόνος σου. Αν μπορείς βρες σχέδια π δίνουν στα μαθήματα ή πάνε στις διαλέξεις.

Αυτό που μπορείς να βελτιώσεις είναι η ταχύτητα με την οποία σχεδιάζεις, γιατί ο χρόνος είναι πολύ λίγος. Εγώ πριν 2 χρόνια κόπηκα λόγω χρόνου και όχι λόγω γνώσεων/διαβάσματος στο σχέδιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα, 

Ενδιαφέρομαι και εγώ για κατατακτήριες στην συγκεκριμένη σχολή. Έχω τελειώσει επιστήμη και τεχνολογία υλικών στο Πανεπιστήμιο Κρήτης... Έχω διδαχθεί και τα 3 αυτά μαθήματα...αλλά πριν από 12-13 χρόνια...

Το βιβλίο των υλικών του Callister το έχω...την 5η έκδοση.... Τα υπόλοιπα πρεπει να τα βρω...

Η ερώτηση μου είναι αν κάποιος από εσάς έδωσε και πέρασε???

Και αν ισχύουν ακόμα ολα τα προαναφερθέντα....

Διαβάζω ότι απο τις πανελλήνιες είναι πολύ πιο εύκολο...και είμαι σε δίλημμα...

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Αν το θες πραγματικά δοκίμασε και με τους δύο τρόπους και κάποιος θα δουλέψει. 

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.