Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κόστος υπηρεσίας λογιστή προς τεχνικό γραφείο μηχανικού


eng11

Recommended Posts

Για νέο μηχανικό με βιβλία Β' κατηγορίας πόσο θα μου κοστίζει το μήνα ο λογιστής?

Θα μου κρατά τα βιβλία, θα του πηγαίνω το ΦΠΑ καθε τρίμηνο για την εφορία και θα μου κάνει και την φορολογική δήλωση. Να σημειώσω οτι ειμαι Μηχανικός Η/Υ, οποτε η δουλεια του ευκολη θα ειναι με ελαχιστα εσοδα-εξοδα τριμηνου.

 

Έχω ακούσει διάφορα. Από 15 μέχρι και 200 κάθε τρίμηνο, αυτες οι τιμες περιφερεια.

Εσείς τι πληρώνετε?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για αθήνα 2-3 λογιστές που ξέρω χρεώνουν 40€/μήνα. Εκτός και αν ασχοληθείς λίγο και για αρχή τουλάχιστον όπου δεν έχει πολλά, τα περνάς μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

εκεί στην Αθήνα όλα ακριβά τα έχετε , εδώ 20 ευρώ το μήνα δίνω στην λογίστρια μου (εδώ και πέντε χρόνια που έφυγε από την ζωή ο πατέρα μου που ήταν και ο λογιστής μου) , και μάλιστα είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με την παροχή υπηρεσιών της.

Link to comment
Share on other sites

πριν κανα χρόνο που είχα ρωτήσει 4 γραφεία στο περιστέρι μου είχαν πει 50-60 τον μήνα! οπότε τα έκανα μόνος μου και ησύχασα...

Link to comment
Share on other sites

Περίπου 200 ευρώ ανά ΦΠΑ + κανένα πενηντάρικο για τη δήλωση. Επίσης σε ότι θέμα έχω με εφορία το τρέχει αυτός.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι προσφατα τα εκανε φιλος μου δωρεαν.

Βεβαια δεν ειχα πανω απο 3 παραστατικα εσοδων και άλλα 10 για τα εξοδα.

Συν τη δηλωση στο τελος του ετους.

Ενας παντως μου ειπε για ολα αυτα 60 ευρω το χρονο...

ή εγω δεν καταλαβα καλα, ή οντως ειναι πολυ ευκολη η δουλεια για αυτα τα φορολογικα στοιχεια που εχω

(εδω που το σκεφτομαι ουτε 100 ανα ΦΠΑ δεν θα εδινα! Δεν ειναι δυσκολη μια αφαιρεση και η καταγραφη τους σε ενα βιβλιο. δεν εχω δα και τον κολοσσο...

οκ για δηλωση στο τελος ισως εδινα 30 ευρω, κι αυτα για πρωτη φορα που δε θα ηξερα..)

Χωρις αποδειξη..

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι προσφατα τα εκανε φιλος μου δωρεαν.

Βεβαια δεν ειχα πανω απο 3 παραστατικα εσοδων και άλλα 10 για τα εξοδα.

Συν τη δηλωση στο τελος του ετους.

Ενας παντως μου ειπε για ολα αυτα 60 ευρω το χρονο...

ή εγω δεν καταλαβα καλα, ή οντως ειναι πολυ ευκολη η δουλεια για αυτα τα φορολογικα στοιχεια που εχω

(εδω που το σκεφτομαι ουτε 100 ανα ΦΠΑ δεν θα εδινα! Δεν ειναι δυσκολη μια αφαιρεση και η καταγραφη τους σε ενα βιβλιο. δεν εχω δα και τον κολοσσο...

οκ για δηλωση στο τελος ισως εδινα 30 ευρω, κι αυτα για πρωτη φορα που δε θα ηξερα..)

Χωρις αποδειξη..

 

και μετά μας πειράζει το τέλος επιτηδεύματος στους ελ. επαγγελματίες που δεν ξέρουμε τι σημαίνει φοροδιαφυγή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.