Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κόστος υπηρεσίας λογιστή προς τεχνικό γραφείο μηχανικού


eng11

Recommended Posts

50 ΦΠΑ

100 δηλωση

Αυτή είναι μια λογική τιμή για έναν μηχανικό (νέο) που δεν έχει και πολλές δουλειές. Και τα 50 Ε για ΦΠΑ πολλά είναι. Όχι δουλειές = δεν περισσεύουν χρήματα για τον λογιστή = ελεύθερος χρόνος. Αν έχουμε χρόνο μόνοι μας πρέπει να τις υποβάλλουμε τις ΦΠΑ, αρκεί να τις κάνουμε σωστά. Δεν είναι τίποτα νομίζω.

250 ε περίπου όλο το χρόνο για 4 ΦΠΑ + εκκαθ. φπα + δήλωση εισοδήματος

για ψιλά πράματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ναι αν είσαι νεος μηχανικός με λίγες αποδείξεις και έξοδα δεν αξίζει να πας σε λογιστή (εγώ με την βοήθεια του λογιστή πατέρα μου τα κατάφερνα) Τώρα όμως που έχω αρκετές αποδείξεις και τα περισσότερα έξοδα χωρίς λογιστή μπορεί να υπάρξει πρόβλημα Ομως για μένα πάνω από 50 Ε το μήνα είναι πολλά για ένα μεσο τεχνικό γραφείο (εγώ έχω περίπου 120 αποδείξεις παροχή υπηρεσιών και καμία 20 τιμολόγια παροχής υπηρεσιών το χρόνο) Εγώ δίνω 20 Ε και άντε αν έχω πολύ δουλειά κάποιες φορές όπως με την υποβολή περισσότερων αποδείξεων από το συνήθως ή υποβολή πίνακα προμηθευτών - πελατών να δώσω 30 - 40 Ε Και 100 για την υποβολή της δήλωσης στο τέλος

Link to comment
Share on other sites

Β' κατηγορίας βιβλία είναι αρκετά απλά και μπορείς και μόνος σου ... αν σου είναι ζόρι δώστα σε ένα λογιστή με λογική τιμή ... και κάνε και κανα τσεκ πότε πότε γιατί ακούγονται διάφορα ...

Link to comment
Share on other sites

Όταν ρωτάει κάποιος μη μηχανικός πόσο κοστίζει μια άδεια ή μια εργασία μηχανικού γενικότερα,η πρώτη απάντηση που παίρνει συνήθως εδώ από το forum είναι ότι κάθε έργο έχεις τις ιδιαιτερότητες του, είναι επικίνδυνο να δίνονται τιμές μέσω internet και ότι θα πρέπει να απευθυνθεί σε μηχανικό.

Και καλώς λέγονται αυτά.

 

Γιατί κάνουμε και εμείς το ίδιο για τις υπηρεσίες τρίτων που μας παρέχουν;

Γιατί ρωτάμε τιμές; όλων των μηχανικών τα λογιστικά τον ίδιο φόρτο εργασίας έχουν; και πόσες άλλες παράμετροι ενδεχομένως να υπάρχουν που διαφοροποιούν το κόστος τήρησης των λογιστικών βιβλίων.

 

Θεωρώ ότι δεν γίνεται από τη μια να λέμε σε ένα ιδιώτη' πώς ζητάς τιμή μέσω internet για κάτι που δεν έχουμε δει και δεν ξέρουμε τι ιδιαιτερότητες/απαιτήσεις έχει και την ίδια ώρα εμείς ζητάμε έτσι μέσω interent τιμή ή να πούμε πόσο πληρώνουμε για υπηρεσίες που μας παρέχει λογιστής.

 

Την απάντηση αυτή -το δεν μπορούμε να δώσουμε τιμή- πιθανόν να την λάμβανε ένας μηχανικός που θα την αναζητούσε σε ένα λογιστικό forum. Και την ίδια στιγμή σε ένα λογιστικό forum να τους ήταν πιο εύκολο να κοστολογίσουν μια οικοδομική άδεια (όχι απαραίτητα σωστά αλλά εννοώ ότι με μεγάλη ευκολία θα μπορούσαν κάποιον να του δώσουν τιμή -και πιθανόν λανθασμένη- για οικοδομική άδεια οικίας).

Όπως όλα τα σπίτια δεν ίδια, έτσι και όλοι μηχανικοί δεν έχουν τον ίδιο αριθμό εγγραφών στα βιβλία τους και πιστεύω ότι δεν κοστολογούν όλοι οι λογιστές το ίδιο και χωρίς να δεις, τιμή δύσκολα να πεις.

 

 

Συγγνώμη για το off topic, αλλά τα παραπάνω τα έγραψα γιατί διακρίνω δύο μέτρα και δύο σταθμά.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε και συμπολίτη, εγώ συμπληρώνω μόνος μου τα βιβλία (μου το έμαθε η λογίστριά μου) και η λογίστρια μου κάνει τον ετήσιο ΦΠΑ και τη φορολογική δήλωση. Τη ρωτάω επίσης για κάθε απορία. Κόστος 100 € το χρόνο.

Αν δεν έχεις μεγάλο κύκλο εργασιών καλό είναι να μάθεις εσύ να συμπληρώνεις τα βιβλία και να τρέχεις στην εφορία. Έχεις καλύτερο έλεγχο του τι γίνεται.

 

και μετά μας πειράζει το τέλος επιτηδεύματος στους ελ. επαγγελματίες που δεν ξέρουμε τι σημαίνει φοροδιαφυγή.

 

asoumes δεν ξέρεις τι σου γίνεται. Το ότι έκοψε 3 παραστατικά το χρόνο δε σημαίνει τίποτα. Εγώ δούλευα σε εταιρία και ήθελε 1 απόδειξη το χρόνο, για όλους τους μήνες δουλειάς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είπε για αυτό, το είπε για την τελευταία φράση "Χωρίς απόδειξη" και να συμπληρώσω εγώ "Και χωρίς υπογραφή" άρα "χωρίς καμμιά ευθύνη"

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρισω: το "χωρις αποδειξη" πηγαινε για την πληρωμη του λογιστη.

 

Το "3 παραστατικα" εσοδων πηγαινε για τα εσοδα τα δικα μου, το τριμηνο.

 

FYI, οι μακ@κες μηχ. Η/Υ, που δεν μπορουμε να κρυψουμε τιποτα τα κοβουμε ολα στις εταιριες που μας εχουν εξωτερικους συνεργατες. Εμεις κατα 99.9% ΔΕΝ συνεργαζομαστε με ιδιωτες ωστε να μπορεσουμε να μην κοψουμε αποδειξη και ΟΛΑ ειναι με εργα χρηματοδοτουμενα, τα οποια αναγκαστικα τα κοβουμε ΑΠΥ.

 

Ετσι, για να ξερουν ολοι οτι εμεις ειμαστε οι τελευταιοι των μηχανικων που (μπορουν να) φοροδιαφευγουν!

Link to comment
Share on other sites

... Όχι δουλειές = δεν περισσεύουν χρήματα για τον λογιστή = ελεύθερος χρόνος.

 

Αυτό δεν ισχύει πάντα... Ειδικά όταν έχεις οικογένεια...

 

ΥΓ off topic: Το συμβολάκι σου Ιάμβλιχε, κάτι μου θυμίζει αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ τι...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ο δικος μου λογιστης ζηταει 600 το χρόνο, δηλαδη 150 ανα τριμηνο. Και φυσικα η δουλεια του είναι το πολυ 2 ωρες ανα τριμηνο!!!

Οταν του ειπα οτι ειναι πολλα ειπε οτι ειναι η ελαχιστη αμοιβη που μπορει να πάρει απο το νόμο!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.